Kocaeli iş dünyasına Moldova daveti
Haber
11 Haziran 2021 - Cuma 14:32 Bu haber 2726 kez okundu
 
Kocaeli iş dünyasına Moldova daveti
KSO ve KOTO koordinatörlüğünde gerçekleşen çevirim içi toplantıya konuk olan Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, iş insanlarını Moldova’da yatırım yapmaya davet etti
EKONOMİ Haberi
Kocaeli iş dünyasına Moldova daveti

KSO ve KOTO koordinatörlüğünde gerçekleşen çevirim içi toplantıya konuk olan Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, iş insanlarını Moldova’da yatırım yapmaya davet etti

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) koordinatörlüğünde Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor’un katılımıyla ‘Moldova Ticaret ve Yatırım Fırsatları Toplantısı’ çevrim içi olarak gerçekleştirildi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve  Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut’un ev sahipliğini yaptıkları toplantıda Büyükelçi Dmitri Croitor, Moldova’da yatırımcıya sundukları imkanlardan bahsetti ve Türkiye ile Moldova arasındaki ticaret hacminin artırılmasını hedeflediklerini belirterek Türk iş insanlarını ülkesine yatırım yapmaya davet etti.

KOCAELİ CAZİBE MERKEZİ

Programın moderatörlüğünü Kocaeli Sanayi Odası İş Geliştirme Uzmanı Dila Denizhan üstlendi. Açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ilimiz sanayisi hakkında kısa bir bilgi vererek, “Kocaeli yüzölçümü bakımından küçük, ancak katma değeri bakımından büyük bir ildir. İlin ekonomik faaliyetlerinde sanayinin payı yüzde 41,1’dir. İlin Türkiye imalat sanayine sağladığı katkı ise yüzde 13’tür. Kocaeli yüksek teknoloji yatırımlarını çeken bir cazibe merkezidir aynı zamanda” dedi.

DOST ÜLKE MOLDOVA

Moldova ile tarihsel ve kültürel bağlar vesilesiyle oluşan yakınlığa değinen Başkan Zeytinoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fiziki sınırımız bulunmamasına rağmen, Karadeniz Havzası’nda komşumuz kadar yakın gördüğümüz bir ülke olma özelliğine sahip. Siyasi ilişkilerimizin olumlu bir seyirde ilerlediği dost ülke Moldova ile ticari ve ekonomik bağlarımızın da son dönemde ivme kazandığı dikkat çekiyor. Türkiye, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden Moldova’yı tanıyan ilk ülkeler arasında yer almıştı. 3 Şubat 1992 tarihinde tesis edilen diplomatik ilişkiler, Haziran 1994’de imzalanan Dostluk ve İşbirliği Antlaşması ile hukuki dayanağa kavuştu.

PASAPORT YOK, VİZE YOK

Moldova ile vizelerin 1 Haziran 2014 itibariyle karşılıklı olarak kaldırılarak, vize muafiyetinin sağlanmasının ardından da 19 Şubat 2019 tarihinde Türkiye ile Moldova arasında kimlikle seyahat dönemi başladı. Moldova ile olan ticaretimize bakacak olursak, Türkiye ile Moldova’nın ekonomik ve ticari ilişkilerinin gerek ülkedeki Türk yatırımları, gerekse iki ülke arasındaki gün geçtikçe artan ticaret hacmi ile büyümeye devam ettiğini görüyoruz.

GÜMRÜK VERGİSİ KALDIRILDI

Türkiye ile Moldova Serbest Ticaret Anlaşması (STA) da 11 Eylül 2014 tarihinde imzalanmış ve 1 Kasım 2016'da yürürlüğe girmiş. Türkiye, Moldova menşeli sanayi ürünleri için uygulanan gümrük vergilerini STA’nın yürürlüğe girmesinin ardından kaldırdı. Moldova ise Türk sanayi ürünlerinin 97’sindeki gümrük vergilerini STA’nın yürürlüğe girmesiyle, geri kalanını ise STA’nın yürürlüğe girmesini takiben 3 ve 5 yıllık indirim takvimi kapsamında kaldırmayı taahhüt etti. Bununla birlikte, Ticaret Bakanlığımız tarafından; Gürcistan, Malezya ve Moldova ile STA'nın güncellenmesine yönelik müzakerelerin yakın zamanda sonuçlandırılmasının hedeflendiğini biliyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli, iş, dünyasına, Moldova, daveti,
Yorumlar
Haber Yazılımı