Hürriyet: İzmit’in marka değerini arttırmak istiyoruz
Haber
14 Ekim 2021 - Perşembe 15:13 Bu haber 849 kez okundu
 
Hürriyet: İzmit’in marka değerini arttırmak istiyoruz
Gölkaypark proje lansmanında konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan .Hürriyet,” İzmit’in marka değerini arttırmak istiyoruz. Beton belediyecilik yapmıyoruz. Biz bu şehri seviyoruz. Vatandaşımızın tek kuruşunun hakkını vermek istiyoruz” dedi.
SİYASET Haberi
Hürriyet: İzmit’in marka değerini arttırmak istiyoruz

İzmit’te uzun süredir belediye ve AKP İzmit arasında tartışmalara neden olan Gölkay Park’ın yeniden inşası ve sosyal hayata kazandırılmasını içeren proje lansman toplantısı Ramada Plaza’da gerçekleştirildi. Toplantıya  CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız,   İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beltur Genel Müdürü Yardımcısı Fatih Çınar, KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz,  CHP il Kadın Kolları Başkanı Songülkaya, CHP Çayırova İlçe Başkanı Cihan Soyluçiçek, CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, İzmit Kent Merkezi Başkanı Murat Öztürk, Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

10 ADET KAFE 

Toplantıdan önce proje ile ilgili olarak verilen bilgide Gölkay Park’ın yeniden inşası ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: “Sepetçi mahallesi 6576/3 parselinde bulunan Gölkay Park alanı toplam 3962,15 m²’dir. Proje kapsamında kafeterya ve çevre düzenlemesi ele alınmıştır. Bu çalışma ile proje alanı için potansiyellerin değerlendirilmesi, doğal ve fiziksel kaynakların uygun kullanımının sağlandığı, sağlıklı bir çevrenin oluşturulmasına yönelik, göl ile bütüncül bir ana plan elde edilmesinin yanı sıra Gölkay Park alanının yeniden düzenlenmesi amaçlanmıştır. Yapılacak olan kafeterya yapıları ile zengin bir çekim alanının elde edilmesi ve bölgenin bütünlüğü sağlanmıştır. Bununla birlikte, sahip olduğu tüm doğal güzelliklerin etkin bir biçimde değerlendirilmesi Gölkay Park ve çevresinin iyileştirilmesi, yaygın kullanımına yönelik düzenlemeler yapılması ve istinat duvarının bölücü etkisinin yıkılması projede amaçlanmıştır. Alanda bulunan su sporları için tesis birimleri ve çeşitli büyüklükte 10 adet kafe yapısı tasarlanmıştır. Peyzaj projesinde göl ve kıyı kullanımına önem verilerek yapılarla bütünlük amaçlanmıştır. 

YENİLİKÇİ PROJE

Konteyner kalıplarının dışında kullanılarak birimlerin farklı sistemler içerisinde kendi karakterini değiştirmesi ve dönüştürmesi sağlanmıştır. Açık, yarı-açık ve kapalı alanlarıyla hafif çelik sistemler ile tasarlanan yapı kompleksinin ekolojik ve sürdürülebilir olması amaçlanmıştır. Zemin katta sokak ve meydan algısıyla tasarım yaklaşımı ele alınmıştır. Oturma alanlarıyla temalı teraslar ziyaretçileri cezbederken, geniş açılabilir cepheler içeri-dışarının sınırlarını kırıyor ve şeffaflık vermektedir. Konteyner temasıyla benzersiz kentsel atmosfer yaratan Gölkay Park, food court (yemek alanı) kavramına tamamen yeni değerler katan yenilikçi bir proje olarak nitelendirilmektedir. Zemin kat planında 7 adet kafe yapısı bulunmaktadır. Metrekareleri yaklaşık 55-110 m² arasında değişiklik göstermektedir.

SU SPORLARI

Su sporlarına ait soyunma odaları ve satış birimlerinin bulunduğu konteyner yapıları zemin katta toplam 84 m²’dir. 1.katta sosyal tesise ait 21 m² ofis bulunmaktadır. Alanda kafe yapılarının kullanımının yanı sıra kıyı düzenlemesi ile alana çekim sağlanmıştır. Kafeden bağımsız bir şekilde insanların kıyıyı kullanabilecekleri ve gölü seyredebilecekleri kentsel donatılar ile proje desteklenmiştir. Ticaret kurgusunu desteklemek amacı ile yaya kullanımını arttırıcı kentsel mobilya önerileri geliştirilmiş, kullanıcıya kıyı üzerinde değişken süre dilimlerinde vakit geçirme olanağı sağlanmıştır. Ağaçlı meydan, seyir terası, kıyı oturma birimleri ve çocuk oyun alanı ile insanların kullanabilecekleri dinlenme ve aktivite alanları oluşturulmuştur. 

YEŞİL ALANLAR

Yürüme eyleminin başlı başına bir mekânsal yaratım olması düşüncesi kıyı boyunca uzanan kesintisiz bir yürüyüş hattı tasarlama düşüncesini oluşturmuştur. Bu sebeple gölün çevresinde var olan yürüyüş aksı proje alanında da sürdürülerek bütünlük sağlanmıştır. Proje alanı içerisinde yer almayan yeşil alan ve artan rekreatif ihtiyaçlar düşünüldüğünde bu nitelikte bir çevre düzenlemesiyle yeşil alanlar eklenmiş ve rekreatif ihtiyaçlar için yürüyüş yolu ve kentsel donatılar (bank, çeşitli oturma birimleri, çöp kovası vb.) sağlanmıştır. Oluşturulan yeşil alanlarda yapılan ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmalarıyla alanda doğal yolla gölge ihtiyacı karşılanmıştır.

İZMİT’İN MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTİYORUZ

Bilgilendirmelerin ardından toplantıda konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet,” Gölkay Park’ın eski hali ile yeni halini karşılaştırdığınızda bunun ne kadar yerinde olduğunu göreceksiniz. Sürdürülebilir bir anlayışla proje detaylarını çalıştık. Buranın Z Kuşağına, kentin her kesimine hitap edecek bir şekilde dönüştürebilirsiniz projesi İstanbul Büyükşehir’den geldi. BELTUR yöneticilerine teşekkür ediyorum. Geleneksel olduğu kadar, yeni neslinde keyifle gidebileceği, kafeleri ile zengin bir çekim alanı oluşturmayı hedefliyoruz. İzmit’te bir kent var denizden uzak. Gölkay’da da gölden uzak kalınmaması için çok dikkat ettik ve gölle bir bütün olarak proje ele alındı. Çağın ötesini düşünerek, açık, yarı-açık ve kapalı şekilde hafif çelikten tasarladık.  Bu projeyle İzmit’ in marka değerini yükseltmek istiyoruz.

BİZ BU ŞEHRİ SEVİYORUZ

Kafelerden bağımsız bir şekilde vatandaşlarımızın kıyıyı rahatça kullanabileceği şekilde, alanı düzenledik. Daha önce Gölkay Park’ta olmayan yeşil alan olacak. Misafirlerimizin burada iyi zaman geçirmesini amaçlıyoruz. Mevcut kamu kaynaklarını korumak, mevcudu iyileştirmek, atıl alanları halkın kullanımına sunmak en önemsediğimiz şeylerden biri. Beton belediyeciliği, değil, her yer beton doldu, atıl alanların kazandırılmasını önemsiyoruz. Biz bu şehrin havasını, suyunu, toprağını seviyoruz. Vatandaşımızın tek kuruşunun hakkını vermek için çalışıyoruz. 

YEREL ESNAFIMIZIN FİKİRLERİNİ ALMAK İSTİYORUZ

Bu lansmanı proje başlamadan yapmak istedik. Ben yaptım oldu değil, ortak bir akıl düşünüyoruz. Bu kentte iş yapan, herkesin fikirleriyle, daha çok halka hitap eden, bu cazibe alanlarını daha iyi nasıl yapabiliriz, bunları çok önemsiyoruz. Bu toplantının bir amacı da sizlerin proje ile ilgili olarak fikirlerinizi almak. Yerel esnaflarımıza, marka ve gıda sektöründeki arkadaşlarımıza nasıl destek verebiliriz, bunu da konuşmak istiyoruz. Buraya ciddi paralar harcıyoruz, heba olmaması gerekir.  İletme anlamında da sizin fikirleriniz önemli çok sayıda işletme çıkacak" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hürriyet:, İzmit’in, marka, değerini, arttırmak, istiyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı