Körfez Manşet - Sağlık
Palyatif Bakım Merkezleri şifa dağıtıyor
Palyatif Bakım Merkezleri şifa dağıtıyor
Günümüz sağlık sisteminde “hastanız için yapabileceğimiz bir şey yok, alın evinize götürün” anlayışı artık sona erdi.
6 Ağustos 2017 Saat: 14:44

Günümüz sağlık sisteminde “hastanız için yapabileceğimiz bir şey yok, alın evinize götürün” anlayışı artık sona erdi. Sağlık tesislerinde “sizin için yapabileceğimiz bir şey hep var” anlayışı yaygın olarak benimsenerek hastaların yıllarına yaşam katılıyor.

Bunun en güzel örneklerinden olan İl genelindeki Evde Sağlık Hizmetleri ile Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kocaeli, İzmit Seka, Darıca Farabi, Kandıra, Körfez, Karamürsel Devlet Hastanelerinde bulunan Palyatif Bakım Merkezleri şifa dağıtıyor.

Bu hizmeti veren hastanelerden birisi olan Körfez Devlet Hastanesinde hastalar,  farklı uzmanlık alanlarının işbirliğiyle multidisipliner olarak tedavi ediliyor.  

Özverili Evde Sağlık Hizmetleri

Körfez Devlet Hastanesi Evde Sağlık Ekibi 1 hekim ve 5 sağlık personeli ile günde yaklaşık 20 hastaya hizmet veriyor. Şifayı hastaların ayaklarına götüren ekip tarafından düzenli olarak değerlendirilen evde sağlık hastalarının dönem dönem hastanede yatarak tedavi edilmeleri gerekebiliyor. Bu tür durumlarda Palyatif Bakım Merkezi ile koordinasyon kurularak, yatışı sağlanıyor. Palyatif Bakım için yatışa gelen hastaların işlemlerinde yine Evde Sağlık Birimi destek veriyor.

Palyatif Bakım Merkezinde Güvenli Ellerdesiniz

Palyatif Bakım Merkezinde uzman kadro tarafından tedavileri yapılan hastalar fizyoterapist ve diyetisyen tarafından da düzenli olarak takip ediliyor. Günlük tedavi ve bakımları yapılan hastaların egzersizleri fizyoterapist tarafından yapılarak, bilinç durumuna göre hasta ve hasta yakınlarına da bu konuda eğitimler veriliyor.

Ayrıca; Diyetisyen tarafından hastalar bireysel olarak değerlendirilerek, kalori hesapları ile diyet menüleri planlanıyor. Bilimsel olarak yatak yaraları ile ilgili çalışmaların yapıldığı Palyatif Bakım Merkezinde hastalar, tam anlamıyla koordinasyon ve işbirliğiyle tedavi ediliyor.

Evde Sağlık ve Palyatif Bakım Merkezi çalışmaları hakkında bilgi veren Başhekim Uz. Dr. Ahmet Sarıışık “Evde Sağlık Ekibimiz ve Palyatif Bakım Merkezimiz koordine bir şekilde çalışarak, fizyoterapistimiz  ve diyetisyenimizle tam bir ekip çalışması içinde hastalarımıza en iyi şekilde hizmet verebilmek ve tedavilerini sağlayabilmek amacı ile özveriyle çalışmaktadırlar. Palyatif hastalarımızda sıkça görülen ve hastaların yaşam kalitesini düşüren  yatak yaralarının oluşmasını önlemek ve mevcut yatak yarası ile merkezimize gelen hastaların tedavi edilebilmesi amacıyla özellikle hassasiyet göstermekteyiz” dedi.