Körfez Manşet - Sağlık
Organlarıyla 4 kişiye umut oldular
Organlarıyla 4 kişiye umut oldular
Önemli çalışmalara imza atan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 24 saat içinde yaşamını yitiren 2 hastanın organları, İstanbul ve ilimizde bulunan farklı hastanelerde tedavi gören 4 hastaya umut oldu .
27 Ocak 2017 Saat: 19:10

AİLE ONAY VERDİ

Yaptığı başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başarılı bir operasyona daha imza atıldı. Hastanede 1 gün içinde hayatını kaybeden 2 hastanın organları başka hastanelerde tedavi gören hastalara umut oldu. Alınan bilgiye göre; hastanenin erişkin yoğun bakım servisinde yatmakta olan 64 yaşındaki N.O. isimli hastanın beyin ölümünün gerçekleştiği ‘Beyin Ölümü Tespiti Kurulu’ tarafından tespit edildi.

BÖBREK HASTASIYDI

Organ bağışı konusunda aileyle görüşüldü ve aile organ bağışına onay verdi. Bu olumlu gelişmenin ardından hastane yönetimi hızlı bir şekilde Marmara Bölge Koordinasyon Merkezi ile organizasyon sağladı. Vakit kaybetmeden doku ve organ nakli bölge koordinatörlüğüyle iletişime geçildi, ardından da hastanın gerekli tıbbi bilgileri iletildi. 16 yıldır böbrek hastası olan ve böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamını yitiren N.O.’nun karaciğeri Ataşehir Memorial, korneaları ise Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yatmakta olan hastalara umut oldu.

GÜNEŞ TEŞEKKÜR ETTİ

Diğer hastanın böbrekleri ve karaciğeri ise Medipol Mega Hastanesi’ndeki 2 hastaya nakledildi. Böylece Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşama gözlerini yuman 2 hastanın organları başka hastanelerde tedavi altında olan 4 hastaya umut oldu. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş organ nakliyle ilgili olarak, “Bu ulvi kararı vererek topluma örnek olan aileye tüm insanlık adına teşekkür eder, hastanemiz adına baş sağlığı dileklerimizi iletiriz” ifadelerini kullandı.