Körfez Manşet - Ekonomi
200 milyon liralık yatırımın temeli atıldı
200 milyon liralık yatırımın temeli atıldı
Türk Ytong, dünyanın en büyük ve en modern Ytong fabrikasını Kocaeli’de açmak üzere düğmeye bastı .
12 Haziran 2017 Saat: 23:59

Türk Ytong'un, 50 milyon avroluk yatırımla Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde kurmayı planladığı ytong (yapı malzemesi) fabrikasının temeli, düzenlenen törenle atıldı.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, törende yaptığı konuşmada, Türk Ytong grubu ve dünyanın en büyük ytong fabrikasının temel atma töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye ekonomisi ve kalkınması adına güzel bir gün olduğunu aktaran Güzeloğlu, "Türk Ytong fabrikasının kuruluşundan bugüne gelişi anlatıldığında aslında her bir şirketin kendi özelinde ülkenin gelişmesini, ülkenin kalkınmasını ve büyük hedeflere doğru bu ülkenin kararlı yürüyüşünü görüyoruz." dedi.  

 

hasanbasriguzel.jpg

 Türkiye'nin 2017’nin ilk çeyreğinde net yüzde 5 büyüdüğünü vurgulayan Güzeloğlu, şunları söyledi:

"Bu rakam gelişmiş ülkelerin, Avrupa Birliği ülkelerinin ve OECD ülkelerinin ortalama büyümesinin çok üzerinde bir büyüme rekorudur. Ve inşallah hedefimiz yüzde 5'in çok üzerinde bir rakamla 2017'yi tamamlamaktır. Ancak ilk çeyrekteki yüzde 5 büyümemizin net 2,2'si ihracata bağlı bir büyüme olarak gerçekleşmiştir. Türkiye bugün 200'ü aşkın gümrük bölgesine dünyanın her ülkesine gelişmiş ve her geçen gün katma değeri yüksek, tıpkı Türk Ytong'un hedeflediği gibi ürünlerle ihracat iddiasını sürdürürken, ilk çeyrekteki net yüzde 5 büyümenin yüzde 2,2'sinin ihracattan gelmesi, gelecekte bizi pozitif anlamda ayrıca umutlandırmakta ve güven vermektedir.

Türkiye bir bütün olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimizin aldığı piyasa dostu reformlarla üretimi ve istihdamı destekleyen bu tür yapısal tedbirlerle inşallah gelecek her gün bu beklentilerin ötesine ve kalkınma yarışının belirleyicisi bir ülke konumuna doğru gidiyor. Türkiye'nin büyümesine, bugün Türk Ytong'un böylesi büyük bir temel atmasından daha güzel bir referans olabilir mi? Bakınız 200 milyon liralık doğrudan bir yatırım."

Vali Güzeloğlu ayrıca fabrikanın 100 kişiyi doğrudan, 250 kişiye dolaylı olmak üzere toplam 350 kişiye iş imkanı sağlanacağını bildirdi.

 "2018 yılının ikinci yarısında açmayı hedefliyoruz"

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar da Dilovası tesisleri ile kapasite artırımına gideceklerini belirtti.

Türk Ytong'un ağırlıklı üretimini 1963’ten bu yana Pendik fabrikasında sürdürdüğünü aktaran Hinginar, "Ancak son yıllarda Türkiye ekonomisinin lokomotifi haline gelen inşaat sektörü yapı malzemelerinde kapasite artırımı fırsatı yarattı. Bu nedenle Kocaeli-Dilovası bölgesinde 500 bin metreküp kapasiteli yeni fabrikamızı kurmak için düğmeye bastık. 50 milyon avro yatırımla devreye alacağımız Dilovası fabrikamızı, 55. yılımızı kutlayacağımız 2018 yılının ikinci yarısında açmayı hedefliyoruz. Hem teknolojisi hem de kapasitesiyle Türkiye’de gazbeton endüstrisini çok daha ileri bir seviyeye taşıyacak bu fabrika ile donatılı ürün kapasitemizi de ikiye katlayacağız." ifadesini kullandı.