Körfez Manşet - Ekonomi
Hayat Kimya’dan 800 milyon TL’lik yatırım
Hayat Kimya’dan 800 milyon TL’lik yatırım
Başiskele Yeniköy’de faaliyet gösteren ve Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlardan olan Hayat Kimya, 600 kişiye istihdam sağlayacağı 800 milyon TL’lik yatırımı olan Avrupa’nın en büyük otomatik deposu ile tekstil ve ambalaj üretim
3 Nisan 2017 Saat: 20:03
Başiskele Yeniköy’de faaliyet gösteren ve Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlardan olan Hayat Kimya, 600 kişiye istihdam sağlayacağı 800 milyon TL’lik yatırımı olan Avrupa’nın en büyük otomatik deposu ile tekstil ve ambalaj üretim tesisini hizmete açtı

Başiskele Yeniköy’de faaliyet gösteren Hayat Kimya, Kocaeli kampüsüne eklediği 800 milyon TL değeriyle 600 kişiye istihdam sağlayan iki yeni tesis yatırımının açılışını Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleştirdi. Bebek bezinin olmazsa olmaz ‘’non-woven’’ tekstili ve tüm ürünlerinin ambalajını üreten tesisin yanı sıra Avrupa’nın en büyük otomatik deposunu bünyesine katan Hayat Kimya, hızlı tüketim sektöründe bu kapsamda uçtan uca üretim yapan ilk ve tek şirket oldu.

sanayici.jpg

Katılım yoğun oldu

Düzenlenen açılış törenine Milli Savunma Bakan Fikri Işık’ın yanı sıra Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Vali yardımcısı Osman Sarı, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başiskele Kaymakamı Atila Kantay, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, Hayat Kimya’nın CEO’su Avni Kiğılı, Hayat Holding Sahibi Yahya Kiğılı, Hayat Kimya’nın İcra Kurulu Başkanı Avni Kiğılı, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, İŞKUR İl MüdürüUlvi Yılmaz, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya katıldı.

protokol-(1)-001.jpg

Yılda 3 milyar dolar ciro

Programın açılış konuşmasını yapan Hayat Kimya CEO’su Avni Kiğılı, “1987’de Bingo ile girdiğimiz hızlı tüketim sektöründe bulunan Hayat Kimya ise bugün dünyanın en büyük 5. markalı bebek bezi üreticisi ve Ortadoğu, Balkanlar ve Doğu Avrupa’nın en büyük temizlik kağıdı üreticisi sıfatını taşımaktadır. Hayat Holding, 10 ülkede 27 üretim tesisiyle, yılda 3 milyar dolar cirosu ve dünya çapında farklı milletlerden 14 bin çalışanıyla, gücünü başarıyla büyüyen şirketlerimizden ve çalışanlarından alır” dedi.

plaket-017.jpg

Çalışmalarımıza devam edeceğiz

Ardından konuşan Başkan Karaosmanoğlu, “Yerel yönetimler olarak yatırımlara nasıl destek verebiliriz, nasıl kendimizi geliştirebiliriz diye düşünüyoruz. Yatırımcılarımızla iş adamlarımızla uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. 14. Yıla girdik yerel yönetimlerde. İzmit Körfezi ile ilgili hayallerimiz vardı. Bunun için tam kararlılıkla çalıştık ve İzmit Körfezi’nin çevresi çalışmalarımızla artık pis kokmuyor pırıl pırıl bir görünümü var, akvaryum gibi. Bu istikrar olmasa yerel yönetimlerde bu başarıyı elde edemeyiz. Eminim ki 16 Nisan’da Türkiye’nin elini kolunu bağlayan durumlar ortadan kalkacak ve önümüzü görerek çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

fabrika-(3).jpg

Herkesi tebrik ederim

Vali Güzeloğlu, Türkiye’nin özel sektördeki yatırımların desteğiyle ilerlemeye devam ettiğini belirterek, “Türkiye, İstihdamdan başlayarak ihracata kadar geleceğe dönük yatırımlarda doğru bir yol izliyor. Türkiye’ye inandıkları ve yatırım yaptıkları için Hayat Kimya’ya teşekkür ediyorum. Bu yatırımların çoğalması, Kocaeli’nin ve Türkiye’nin birlikte büyüyerek gelişmesi için dileğiyle. Bu yatırımda emeği herkesi tebrik ederim” dedi.

fabrika-(2).jpg

600 insan evine ekmek götürecek

Ardından söz alan Bakan Fikri Işık, 800 milyon TL’lik bir yatırım ve 600 kişilik istihdamın her baba yiğidin harcı olmadığını belirterek, “600 insan evine ekmek götürecek. Kocaeli’nin hayatına olumlu bir yatırım yapmış olacak. Hükümetin bir mensubu olarak teşekkür ediyorum. Türkiye, geç başladığı kalkınma olaylarında istikrar sağladığı dönemlerde sıçrama gerçekleştirmiştir. Türkiye en zaman enerjisini kendi içinde harcamaya başladıysa Türkiye’nin o dönemde kazanımlarını geri verdiğini biliyoruz. Bugün Güney Kore’nin 1960’ların başında büyük sıkıntılar çekerken, bugün tüm dünyaya teknolojisini taşıdığını biliyoruz” dedi.

fabrika-(1).jpg

Her yiğidin değil er yiğidin harcıdır

Kiğılı ailesine Türkiye’ye güvendiği için teşekkür eden Bakan Işık, “Türkiye’de sanayicilik her yiğidin değil er yiğidin hakkıdır. Türkiye’nin artık istikrarını şansa bırakma şansı yok. Artık Türkiye bundan sonra oluşabilecek riskleri bugünden hesap edip gerekli tedbirleri almak zorundadır.  Yeni sistemde hakem sistemdir. Türk halkı şimdiye kadar diktatörlere prim vermediği gibi bundan sonra da vermeyecektir. Dünya çapında 14 bin çalışan sayısına ulaştıysa ortaya kaliteli ürünler koyması dolayısıyladır” dedi. Açılışın ardından protokol üyeleri birlikte tesisi gezdi.