Körfez Manşet - Ekonomi
Safiport Derince’de Pdı Hizmeti Başlıyor!
Safiport Derince’de Pdı Hizmeti Başlıyor!
Liman işletmeciliği sektörüne hızlı bir giriş yapan ve de art arda yeniliklere imza atan Safiport Derince, özelleştirme sonrası yaptığı teknolojik yatırımlar ile mevcut hizmetlerine bir yenisini daha ekledi.
16 Aralık 2017 Saat: 00:39

Otomotiv sektörü için dikkat çekici bir gelişme olan PDI (Teslimat Öncesi Kontrol) hizmetlerini de bünyesine dahil ederek müşterilerine konforlu ve inovatif bir hizmet sunmaya başladı. Türkiye’de benzeri olmayan tesis, Avrupa’daki örneklerine kıyasla bazı üstünlüklere sahip.

Safiport Derince, 14 Aralık Perşembe günü saat 12:00’de gerçekleştirdiği özel lansman ile yeni hizmete açtığı toplam 37.500 m²’lik PDI sahasını misafirlerine tanıttı. Otomotiv sektörü tarafından ilgi ile izlenen lansmanda, PDI aşamaları yerinde uygulamalı olarak gösterilirken tanıtım filmi ve sunumlar eşliğinde katılımcılara hizmetin tüm detayları hakkında bilgi verildi.

LİMAN SAHASI İÇİNDE OLUŞU İLE AVANTAJ YARATAN PDI HİZMETİ

PDI hizmetinin liman sınırları içerisinde yapılmasının avantajları Safiport yetkililerince şöyle anlatıldı; “Araçların liman sahası sınırlarından dışarı çıkmadan, 35.000 m² stok alanı ve 2.500 m² kapalı alanda PDI yapabilme özelliği ile elleçleme sayısındaki azalmaya bağlı olarak, lojistik kaynaklı hasarlar minimize edilebilecek. İthalat araçlarının tahliye noktasından bayilere direkt sevkiyatı ile lojistik maliyetlerinde de büyük bir avantaj sağlanacak.”

Safiport, PDI’ın liman içinde yapılmasından doğan avantajlara ek olarak liman sınırlarında standart olarak uygulanan kalite kontrol, iş güvenliği politikalarıyla müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımayı hedefliyor. Alt yapısı tamamlanan anlık veri akışı ile araçlar için verilen her hizmet aşamasında %100 izlenebilirlik sunuyor.Bu teknoloji ile de Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor.

Safiport Derince’de PDI (Pre Delivery Inspection) Binası daha sonra büyüyebilme özelliğine göre tasarlanmış olup, mevcut uygulamada “Yıkama”, “Kurutma”, “Alt Gövde Kontrolu”, “Işık Tüneli” sabit istasyonlarından oluşan üç hat ile hizmet vermeyi hedefliyor.

Tesisin yatırım sürecinde Avrupa’daki benzer örnekleri yerinde gezilmiş; en yenilikçi fikirler kullanılarak Türk Limanlarında olmayan bir ilk gerçekleştirilmiş ve kendi kendine yetebilen, sürdürülebilir bir tesis oluşturulmuştur.

Yeşil liman olma hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Safiport Derince, çatısında Solar Panelleri kullanılarak inşa edilen PDI ofisi ile yeşil liman hedeflerine bir adım daha yaklaşmış bulunuyor. Tüm aydınlatmalarında düşük karbon salınımlı LED ürünler kullanılan tesisin çatısındaki aydınlatma boşlukları ile güneş ışığından faydalanılıyor. Yapılan otomasyon ile de tüm aydınlatmaların uzaktan kontrolüne, enerji tüketim takibine ve senaryolara göre yönetimine olanak sağlanıyor.

Çevreci Liman Safiport Derince’de Geri Dönüşüm İle Tekrar Kullanılabilen Su

Çevreci işletme özelliğini temel hedeflerinden biri olarak benimseyen Safiport, PDI binasındaki “Yıkama” alanında kullanılan modern geri dönüşüm tesisi ile bulunduğu bölgedeki kaynakların verimli kullanılmasına ve minimum atık çıktısı ile de doğanın korunmasına katkıda bulunuyor.