Körfez Manşet - Gündem
Eğitim İş’ten maaş bordrosu yakma eylemi
Eğitim İş’ten maaş bordrosu yakma eylemi
Birleşik Kamu- İş Sendikaları Konfederasyonu üyeleri, toplu iş sözleşmeleriyle kamu görevlilerine yapılan yüzde 4 oranındaki zam oranının ücretlerinde yol açtığı erimeyi karşılayacak düzeyde olmadığını belirterek maaş bordrolar
15 Ocak 2018 Saat: 21:46

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı sendikalar, toplu iş sözleşmeleriyle kamu görevlilerine yapılan yüzde 4 oranındaki zammı eleştirdi. Zammın 2017 yılında kamu çalışanlarının ücretlerinde yol açtığı erimeyi karşılayacak düzeyde olmadığını belirten sendika üyeleri, durumu maaş bordrolarını yakarak protesto etti.

Vergi Dairesi önünde

Kocaeli Vergi Dairesi önünde toplanan sendika yaklaşık 20 sendika üyelerine CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP’li Bekir Yurdagül, DSP Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DSP Kadın Kolları Başkanı Hülya Yıldırım, Eğitim Sen eski Şube Başkanı Suca Omurca, CHP Üniversite Komisyonu Başkanı Anıl deniz Pişkin de destek verdi. Sendika üyeleri ellerinde dövizler taşıyarak  üzerinde ‘OHAL’i de açlık ve sefalet zmanlarını da kabul etmiyoruz’ yazılı pankart taşıdı. Açıklamayı tüm sendikalar adına Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık yaptı.

Türkiye tarihinin en büyük emek sömürüsü

Açıklamayı okuyan Emine Çalık, kamu çalışanlarının 15 yıldır yüzde 3 ve 4’lük zamlarla emek sömürüsüyle karşı karşıya olduğunu belirterek, “Halka yüzde 11’lik ekonomik büyüme masalları anlatan AKP iktidarı, kamu emekçilerinin ücretlerine ise sözde toplu sözleşmeyle ıkına sıkına yüzde 4, enflasyon farklıyla birlikte ise 5,69 zam yapmıştır. Bu zam bırakın yüzde 11’lik büyümeden kamu çalışanlarının pay almasını, enflasyonun 2017 yılında kamu çalışanlarının ücretlerinde yol açtığı erimeyi karşılayacak düzeyde bile değildir. Kamu çalışanları, AKP’nin kendi eliyle kurup kolladığı emek düşmanı bir yandaş konfederasyon le hükümet arasında yapılan sözde toplu sözleşme görüşmelerinde yıllardır yoksulluğa, açlığa ezilmeye mahkum edilmiştir. Kamu çalışanları 15 yıldır yüzde 3’lük 4’lük zamlarla Türkiye tarihinin en büyük emek sömürüsüyle karşı karşıya bulunmaktadır. İktidara yakın bir kesime, ihalesiz yaptırılan işlerle, ‘kamu işbirliği’ adı altında verilen projelerle imar rantlarıyla ve sayılamayacak birçok yöntemle yüz milyarlarca dolarlık kamu kaynağı sorgusuz sualsiz artırılırken, çalışanlar yüzde 3’lük yüzde 4’lük zamlarla, emekliler enflasyon oranında zamlarla oyalanmaktadır” dedi.

Sadaka değil, payına düşeni istiyor

Çalık, sadak değil paylarına düşeni istediklerini belirterek şunları söyledi: “AKP iktidarı ülkedeki ekonomik kötüye gidişin faturasını emekçilere borç, zam, faiz ve enflasyon olarak çıkarmaktadır. Hükümetin oluşturduğu bütçe ve cari açığın bedeli de milyonlarca emekçiye KDV ve ÖTV olarak dönmektedir. Bu dönemde imzalanan sözde toplu sözleşme kamu çalışanlarını ve emeklileri sefalete mahkum etmiştir. Hükümete artık yeter diyoruz. Kamu çalışanları sadaka değil, enflasyon farkı da değil, refah artışından payına düşeni istiyor. Birleşik Kamu-İş Federasyonu olarak kamu çalışanlarına dayatılan ‘toplu iş sözleşmesi masasını’ bir aldatmaca olarak değerlendiriyoruz. Hükümeti, emekçilerin sorunlarını ve alın terlerini görmeye, sefalet ücretlerine mahkum edilen memur, asgari ücretli, emekli, dul ve yetimlerimizden yükselen feryadı duymaya, kaygı verici boyutlara ulaşan bu sorunu çözmek için ciddi adımlar atmaya çağırıyoruz.