Körfez Manşet - Gündem
Kabakoz bölge sakinleri isyan etti!
Kabakoz bölge sakinleri isyan etti!
Körfez Tütünçiftlik Kabakoz Mahallesi’nde yüksek emlak vergileri nedeniyle icralık olan vatandaşlara bir darbe de firmadan geldi. Mahallede aldığı arsalarla ilgili ortaklığı giderme davası açan firma, mahalle sakinlerinin tepkisine neden
7 Eylül 2017 Saat: 00:04

Körfez Tütünçiftlik Kabakoz Mahallesi’nde yüksek emlak vergileri nedeniyle icralık olan vatandaşlara bir darbe de firmadan geldi. Mahallede aldığı arsalarla ilgili ortaklığı giderme davası açan firma, mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu

Körfez Tütünçiftlik Kabakoz mevkiindeki bölge, sanayi kuruluşlarına yakınlığı nedeniyle riskli bölge ilan edilmiş ve boşaltılması istenmişti. Geçen süre içinde boşaltma olmamış ve belediye yeniden yapılandırma yaparak dağınık olan hisseleri bir araya toplamıştı. Bu çalışma sırasında yüzde 10 kendisine pay çıkartan belediyenin yapılandırması, mahalle içlerine konteynır sahaları kurulması, vatandaşların arsalarını satamamasına neden olarak vatandaşları zor durumda bırakmıştı. Daha önce konut alanı olan bölge, sanayi alanına çevrilince de emlak vergisi bedelleri yükselmişti.

VATANDAŞLAR AYAKLANDI

Daha önce yüksek miktarda olan emlak vergilerini ödeyemeyenlere icra geleceğinin söylenmesi nedeniyle tedirginlik yaşayan Kabakoz sakinleri, bu kez de mahkeme ile karşı karşıya kalınca isyan ettiler. Güney Mahallesi Gülden Sokak’ta yer alan Trabzonlular dernek lokalinde toplanarak imza kampanyası başlattılar.

CHP’LİLER DESTEK OLDU

Vatandaşlara CHP Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar, DP Körfez İlçe Başkanı Cemil Çoruh ve CHP Körfez Belediye Meclis Üyeleri Engin Taşdemir, Tayfun Balıkçı da destek verdi. Vatandaşlar isyan ederek yeniden yapılandırılan alanda hisse alan bir anonim şirketin, daha sonra kalan hisselerdeki ortaklığın giderilmesi için mahkemeye başvurduğu ve evlerinin, arsalarının zorla sattırılacağını söylediler.

BARAN’DAN RANDEVU ALDILAR

Toplanan kalabalığa açıklama yapan Belediye Meclis Üyesi Engin Taşdemir, daha önce de konuyla ilgili çalışmalar yapıldığını ve olayın mahkemeye gittiğini, şu anda da kararın Danıştay’da olduğunu söyledi. Olayla ilgili bilgi verildikten sonra vatandaşlar Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ın gelmesini ya da randevu verilmesini istediler. Telefonla ulaşılan Başkan Baran’dan randevu alındı.