Körfez Manşet - Yavuz Yanar
Kocaeli'de Kitap Okuma Oranı
Yavuz Yanar
Toplum olarak okuma ve araştırma yapmayı vakit kaybı görüp, yalnızca birilerinin dediğine inanmak ve hazıra konmakta üstümüze yok.
31 Ocak 2018 Saat: 11:33

Toplum olarak okuma ve araştırma yapmayı vakit kaybı görüp, yalnızca birilerinin dediğine inanmak ve hazıra konmakta üstümüze yok. Ve bu gün geçtikçe de artıyor. Son zamanlarda Türkiye'de kitap okuma oranında artış var. Bunun sebebi ise okuyanların daha fazla okumaya önem vermesi. Kitap okumayanlar ise okumamaya devam ediyor, yerinde sayıyor. Yani kitap okuyan insan sayısında bir artış yok ülkede. Hal böyle olunca da televizyonda türlü saçmalıklar ortaya atanlara inanma eğilimi de artıyor. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara girmiyorum bile. İnsanlar doğruluğunu yanlışlığını araştırmadan gördüğü her şeyi paylaşma eğiliminde, bu da günden güne artıyor.

2017 Kasım ayında İdefix tarafından hazırlanan listeye göre bilimsel bir araştırmaya dayanmayan sıralamada Türkiye’nin en çok okuyan ili Ankara olmuş. Araştırma toplam nüfus şehir nüfusu oranıyla toplam satılan kitap-şehre satılan kitap oranının bileşkesi doğrultusunda hazırlanmış.

http://www.webtekno.com/turkiye-de-en-cok-hangi-il-kitap-okuyor-h36687.html

https://onedio.com/haber/turkiye-nin-nufusa-gore-en-cok-kitap-okuyan-25-sehri-796292

İlk 10 sıra şu şekilde:

1- Ankara 2-İstanbul 3-Eskişehir 4- İzmir 5-Tunceli 6-Muğla 7- Çanakkale 8-Karabük 9-Kocaeli 10-Kırklareli

Son 5 sırayı ise ( sondan geriye doğru olarak) Şanlıurfa, Yozgat, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş oluşturmuş.

Ne yalan söyleyeyim Kocaeli olarak ilk 10’da yer almamız beni şaşırttı. Ancak nüfus olarak Çanakkale, Karabük, Tunceli ve Muğla’nın üzerinde olup onların gerisinde kalmamız düşünülmesi gereken bir konu. Bu da gösteriyor ki Kocaeli bu kadar Büyükşehir olmasına rağmen okuma oranımız oldukça düşük. Sanayi kenti olmamız, insanların fazla çalışması, ayda en azından 1 kitap bitirmeye engel değildir.

Eskişehir ve Tunceli beni sıralamada şaşırtmayan iller oldu. Ayrıca Tunceli'nin bu az nüfusuna rağmen sıralamada 5.olması demek Tunceli'de 4.kişilik bir ailede yaşayanlar neredeyse 2-3 haftada bir kitap bitiriyor ve yenisini alıyor demek...