Eğitim

Kesgin: “Türkiye bir sosyal devlet değil”

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Kocaeli Şubesi’nin “Sosyal Politikalarda Doğru Bilgi” konulu Mart ayı söyleşi programına Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümünde Doçent olarak görev yapan Bedrettin Kesgin konuk o

13 Mart 2017 Saat: 16:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 619 kez okunmuştur

Kesgin: “Türkiye bir sosyal devlet değil”
Kesgin: “Türkiye bir sosyal devlet değil”

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Kocaeli Şubesi’nin “Sosyal Politikalarda Doğru Bilgi” konulu  Mart ayı söyleşi programına Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümünde Doçent  olarak görev yapan Bedrettin Kesgin konuk oldu. Kesgin konuşmasında Refah devleti, sosyal devlet uygulamaları ce İslam’da sosyal politikaların izdüşümü üzerinde durdu.

Çakmak “ESAM hayatın kendisine rehberlik eden çalışmalara imza atıyor”Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Kocaeli Şubesi’nin her ay periyodik düzenlediği söyleşi programı önceki gün Seka Park Otel'de gerçekleştirildi. “Sosyal Politikalarda Doğru Bilgi”konulu söyleşi programının konuğu akademik dünyanın yakından tanıdığı Kamu Yönetimi ve Sosyal Hizmetler alanında uzman Doç. Dr. Bedrettin Kesgin idi.Programın açılışını ESAM Kocaeli Şube Başkanı Av. Alaaddin Çakmak yaptı. Çakmak konuşmasında ESAM’ın ülkenin sorunlarının çözümüne yönelik yaptığı çalışmalara dikkat çekerek “Doğru Bilgi” konulu aylık cuma söyleşilerimizde temeldeki hedefimiz hayatın kendisine rehber olacak düşüncelerin temelini atmaktır. Hayatın her alanında Doğru Bilgi nedir ve nasıl ulaşılır konulu söyleşi programlarımızı toplumu bilgilendirmek adına gerçekleştiriyoruz.” dedi.

“Türkiye sosyal bir devlet değil”

Doçent Dr. Bedrettin Kesgin konuşmasına sosyal politikaların ve refah devletinin tanımını yaparak başladı. Sosyal politikaları sanayi kapitalizminin sonucu olarak doğmaya başladığını ve tüm sosyal politikaların kapitalizmin bir ürünü olduğunu ifade etti. Sosyal politikaların, çalışan ve emek hakları ile birlikte doğduğunu söyleyen Kesgin “ Sosyal politikalar sanayi kapitalizminden liberal demokrasiye geçişte gelişti. Sosyal devlet ise tüm vatandaşlarının sosyal haklarını boşluk bırakmadan veren devlettir. Dezavantajli kesimlerin (ki bunlar yoksullar, yetimler, engelliler, mülteciler vb.) sosyal hakları günümüz modern dünyasının en önemli sorunudur. Türkiye bu açıdan bakıldığında yalnızca anayasasında yazıldığı şekliyle sosyal devlettir. Sosyal Politikalar açısından kavramsal anlamda olsa olsa bir Refah devleti olabilir. Refah Devleti ile Sosyal Devlet aynı şeyler değildir.

“Küreselleşme ve Neo-Liberalizm Sosyal Politikaların düşmanıdır”

Konuşmasında sosyal politika-sosyal devlet-refah devleti ve refah rejimi kavramlarının tarihsel sürecini de anlatan Doç. Dr. Kesgin “ Gelişen süreçte Küreselleşme ve Neo-Liberal politikalar sosyal politikaları tehdit eder duruma gelmiştir. Özellikle Neo-Liberal politikaların uygulandığı ülkelerde zenginleşen ve refaha ulaşan kesimlerin dezavantajlı kesimlere yönelik politikalara karşı olumsuz bakış açısı hız kazanmaya başlamıştır. Ne yazık ki; demokratikleşmenin beraberinde getirdiği sorunlardan biri de budur.”

“Zekat ibadetinin kurumsallaşması gerekmektedir”

Keskin konuşmasında zekat konusuna da değinerek, önemli açıklamalarda bulundu. Toplumun dezavantajlılarına sahip çıkarsanız merhamet olunursunuz diyen keskin; zekat kurumunun toplumdaki adalet ve barışı da olumlu yönde etkileyeceğini dile getirdi. Salih amel üçüncü kişilere fayda sağlayan bir amel olmalıdır diyen keskin, toplumun maddi sıkıntılardan dolayı geçirdiği cinnetin çözümünün zekat olduğunu da belirtti. Osmanlı döneminden örnekler vererek sosyal devletin nasıl olması gerektiğini de belirten Keskin, sosyal politikaların günü kurtarma amacıyla başarıya ulaşamayacağını söyledi. Keskin; Osmanlı da mahallelerde ihtiyaç sahiplerine yönelik bir otokontrol mekanizmasının olduğunu belirterek, bu mekanizmanın huzur ve barış ortamını tesis etmekte de faydalı olduğunu söyledi.

TOKİ Sermayeye hizmet ediyor

Sosyal politikaların çoğu zaman amacına ulaşmadığını belirten Keskin, TOKİ’yi örnek vererek bu projenin ihtiyaç sahiplerine değil zenginlere hizmet ettiğini belirtti. Yapılan sosyal politikaların altyapısının olmadığını söyleyen Keskin, Toki fakire değil, zengine hizmet ediyor dedi. Zenginliğin sorgulanması gerektiğini savunan Keskin, zenginliğin arttıkça yoksulluğunda arttığını söyledi ve Zenginlik tevhid inancına göre şekillenmeli dedi.

Zekat STK’lara bırakılmamalı

Zekat ibadetinin çok önemli bir ibadet olduğunu belirten Keskin, Zekat Sivil Toplum Kuruluşlarına bırakılmamalı dedi. Çalışanlarında her ay maaşlarından zekat vermesi gerektiğini belirten Keskin, zekatın bireyin bire bir kendisinin vermesi gerektiğini belirtti.

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız