Eğitim

Zararlı Alışkanlıklarda Ailenin Etkisi

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlı Mediko Sosyal Merkezi Psikolojik Hizmetler Birimi’nden Uzman Psikolog Başak Kıcır, zararlı alışkanlıklarda ailenin etkisine değindi

2 Şubat 2017 Saat: 00:28
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 594 kez okunmuştur

Zararlı Alışkanlıklarda Ailenin Etkisi
Zararlı Alışkanlıklarda Ailenin Etkisi

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlı Mediko Sosyal Merkezi Psikolojik Hizmetler Birimi’nden Uzman Psikolog Başak Kıcır, zararlı alışkanlıkların psikolojik boyutu hakkında bilgiler verdi. Kıcır, zararlı alışkanlıklara keyif verdiği için başlanıldığını ancak verdiği keyiften çok zararı olduğunu belirtti. Zararlı alışkanlıklarda ailenin etkisinden bahseden Kıcır, “Küçük yaştaki çocuklar ev içinde maruz kaldığı olaylardan dolayı etkilenip, zararlı alışkanlıklara yönelebilirler. Bu durumun yaşanmaması için ailelerin çocuklarına gerekli otoriteyi kurmaları ve çocuklarını doğru yöneltmeleri gerekiyor” dedi.

TEDAVİ İÇİN ADIM ÖNEMLİ

Her zararlı alışkanlığın bilinçli olmadığını belirten Kıcır, kişilerin grupta kendini var edebilmek için sigaraya yöneliyor olabileceğini ya da dikkatini daha rahat topladığı gibi kendince sebepler üreterek bu alışkanlıklara başladığını kaydetti. Uzman Psikolog Kıcır, tedavi yollarının alışkanlığın boyutuna göre değişeceğini belirterek, “Kişinin ‘Benim böyle bir problemim var.’ diyerek adım atması tedavi için önemli bir adımdır. Bireyler, bir psikoloğun veya çevresinde daha önce aynı sorunu yaşamış ve üstesinden gelmiş kişilerin desteği bu zararlı alışkanlıklarının üstesinden gelebilirler” ifadesinde bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız