Eğitim

Eğitim İş’ten MEB’e uyarı

Eğitim İş Şube Başkanı Bilal Şener, Eğitim Bir Sen’in “Atatürkçülük derslerden kaldırılsın” önerisini eleştiride bulunarak “Bakanlığı uyarıyoruz. ‘Devrim Kanunlarının’ bir adım bile gerisine geçit vermeyiz” dedi

7 Ocak 2017 Saat: 17:02
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.173 kez okunmuştur

Eğitim İş’ten MEB’e uyarı
Eğitim İş’ten MEB’e uyarı

Eğitim İş Şube Başkanı Bilal Şener, Eğitim Bir Sen’in “Atatürkçülük derslerden kaldırılsın” önerisini eleştiride bulunarak “Bakanlığı uyarıyoruz. ‘Devrim Kanunlarının’ bir adım bile gerisine geçit vermeyiz” dedi

Geçtiğimiz günlerde MEB’in tüm eğitim kademelerinde müfredatın yenilenmesi çalışmalarında sona gelindiğini duyurmasının ardından, hükümete yakınlığı ile bilinen Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) kendi müfredat önerilerini açıklamış, hazırlanan raporda, ortaokul ve lise müfredatlarından İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin çıkarılması, din dersinin İslami ağırlıklı olmak üzere birinci sınıftan itibaren verilmesi önerileri yer almıştı. Konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında Eğitim Bir Sen’in önerilerini eleştiren Eğitim İş Şube Başkanı Bilal Şener de “Bakanlığı uyarıyoruz. ‘Devrim Kanunlarının’ bir adım bile gerisine geçit vermeyiz” dedi.

‘LAİK EĞİTİME AÇIKÇA MEYDAN OKUMA’

Açıklamasında Şube Başkanı Şener, “Siyasal iktidarın kadrolaşmasını yürüten, iktidarla birlikte eğitim politikalarına şekil veren ve sık sık karma eğitime son verilmesi tartışmalarını gündeme getiren Eğitim Bir-Sen’in bu girişimi Cumhuriyetle hesaplaşma adımlarının yeni bir parçasıdır. Atatürk ilke ve inkılaplarına, demokratik, bilimsel ve laik eğitime açıkça meydan okumaktır. Ancak unutulmamalıdır ki, Türk Milli Eğitim Sisteminin temelinde Atatürk İlke ve Devrimleri bulunmaktadır ve eğitim müfredatı, Atatürksüz, Cumhuriyetsiz ve devrimsiz olamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve ulusun diğer manevi değerlerine bağlı nesil yetiştirme amacına uygun ders kitapları hazırlanması başta Anayasaya ve Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre zorunluluk teşkil etmektedir” şeklinde konuştu.

‘DİN DERSİ DAYATILMAK İSTENİYOR’

Devamında Şener, “Bu nedenle, dayatmacı, tektipçi, baskıcı, evrensel değerlere yabancı, insanlığın bilgi birikimine uzak bir yaklaşım terk edilmeli, Türkiye’nin tarihiyle, hedeflediği çağdaş kültürel anlayış ile barışık ve Cumhuriyet devrimlerinin kazanımlarını koruyacak bir öğretim programı hazırlanmalıdır. Yine AİHM’nin zorunlu din dersleri ile ilgili kararına rağmen, yandaş sendikanın çabaları sonucu 19. Milli Eğitim Şurası’nda alınan tavsiye kararıyla seçmeli din dersleri ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflar ve anaokullarında dayatılmaktadır. Bu durumdan cesaret alan Eğitim Bir Sen, Din dersinin birinci sınıftan itibaren verilmesi talebini sözde raporuna sıkıştırmıştır” ifadelerine yer verdi.

‘GEÇİT VERMEYİZ’

Şener; Atatürkçü, laik, bilimsel eğitimden vazgeçmeyeceklerini bir kez daha vurgularken “Muhafazakarlık perdesinin arkasına saklanan söz konusu ‘gerici’ sendikal anlayış; toplumun tamamını kucaklayacak din ve inanç özgürlüğü için mücadele yerine ayrıştırıcı, ötekileştirici ve baskıcı bir anlayışı tercih etmektedir. Eğitim alanında asla pazarlık konusu yapmayacağımız, kurulduğumuz günden bugüne kadar en temel ilkemiz olan Atatürkçü, laik, bilimsel, demokratik, parasız, kamusal eğitim talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Eğitim-İş, eğitimde ve toplumda ayrımcılığın, eşitsizliğin, ötekileştirmenin karşısında olmaya eğitim sisteminin dinselleştirilmesine ve tek tipleştirmeye, karşı mücadele etmeye devam edecektir. Bakanlığı uyarıyoruz. ‘Devrim Kanunlarının’ bir adım bile gerisine, geçit vermeyiz” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız