Eğitim

“Her Birey Şiddet Konusunda Kendini Sorumlu Hissetmelidir”

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğr. Gör. Tümay Mercan, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında “Kadından Kadına Şiddet” konusunda açık

1 Aralık 2016 Saat: 14:42
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 500 kez okunmuştur

“Her Birey Şiddet Konusunda Kendini Sorumlu Hissetmelidir”
“Her Birey Şiddet Konusunda Kendini Sorumlu Hissetmelidir”

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğr. Gör. Tümay Mercan, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında “Kadından Kadına Şiddet” konusunda açıklamalarda bulundu.

Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’a katılan Öğr. Gör. Tümay Mercan, konuşmasına 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü hakkında bilgi vererek başladı. Çocukların şiddetli bir ortamda büyümesiyle şiddete daha yatkın olduklarını belirten Mercan, “Kadınların çocukları sağlıklı ve şiddetten uzak yetiştirmeleri gerekiyor. Şiddetin fiziksel, duygusal, sözel ve ekonomik gibi farklı türleri var” ifadelerini kullandı.

Şiddete uğrayan kişinin yalnızlık, kırgınlık ve değersizlik duygularını hissettiğini anlatan Mercan,  şiddetin hem karşı tarafı ezme hem de kendini güçlü gösterme durumu olduğunu aktardı. Kadından kadına şiddet konusuna da değinen Öğretim Görevlisi Tümay Mercan, “Kadının kadına uyguladığı şiddet manevi şiddettir. Bir anlamda kadınlar arası güç savaşıdır. Kadınlar bunu o kadar sessiz yapıyorlar ki çevresindekiler bunu anlayamıyorlar. Kan davalarını izlediğimiz zaman aslında erkeği öldürmeye teşvik edenin yine bir kadın olduğunu görüyoruz” dedi.

Şiddete karşı alınması gereken önlemlerden bahseden Öğr. Gör. Tümay Mercan, “Şiddet hiçbir zaman meşrulaştırılamaz. İnsan şiddet uygulayarak yaratılışının tam tersine davranmaktadır. Şiddeti sadece kadına yönelik değil her yönüyle ele almak gerekiyor. Her bir birey şiddet konusunda kendini sorumlu hissetmelidir. Medya şiddeti normalleştiren ve meşrulaştıran bir unsur olmakla birlikte insanın ilkel yönünü de ortaya çıkarıyor” dedi. Tümay Mercan son olarak şiddetin azalması için herkesin kendisiyle yüzleşmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız