Eğitim

Şener: Türkiye’de Rektörler Kral gibi

28 Şubat 2016 Saat: 16:23
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 648 kez okunmuştur

Şener: Türkiye’de Rektörler Kral gibi
Şener: Türkiye’de Rektörler Kral gibi

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli Şubesi, İzmit Yelken Kulübü’nde kahvaltılı organizasyonda buluştu. Eğitim- İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener ve Şube Yönetiminin de katıldığı programda Eğitim-İş Kocaeli Şubesi, sendikal anlamda Kocaeli Üniversitesi’nde nasıl bir çalışma geliştirebilir, üniversitenin sendikalılaştırılması durumunda neler yapabilir sorularına cevap bulmaya çalıştı. Programda bir konuşma gerçekleştiren Eğitim-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, “Türkiye’deki üniversite rektörlerine nereden bakarsanız bakın kral gibi. Astığım astık kestiğim kestik noktasında geliyorlar ne yazık ki” dedi.

KRAL GİBİ

Şener, “Üniversitemizin hem akademik hem idari personeli ile alakalı sendikal çalışmaların nasıl yürütüleceği ile ilgili bir kahvaltı düzenledik. Üniversitelerin ülkemizdeki yapısını biliyoruz. 1981 yılında çıkartılan YÖK Yasası ile üniversitelerin, fakülte ve yüksekokulları toplanarak bir kurum oluşturuldu. Aslında imparatorluk yaratıldı da diyebiliriz. Hiyerarşik açıdan tepeden aşağı doğru sert bir yönetim tarzının oluşturulduğu kurum gibi görüyoruz. Aslında orada ki modelin bir de üniversitelerin kendi içinde de aynı tarz bir yönetim olduğunu görüyoruz. Yani rektör nereden bakarsanız bakın kral gibi. Astığım astık kestiğim kestik noktasında geliyorlar ne yazık ki” dedi.

KAYGAN BİR ZEMİN

“Bizim üniversiteler şu yıllarda birer büyük lise aslında” diyen Şener, “Ne araştırma yapabiliyorlar, ne geliştirme yapabiliyorlar. AR-GE bölümlerinin iyi çalışmadığı ortada. Esasında bir akademisyen arkadaşımızın çalışma şartlarının iyi olmadığı AR-GE bölümünün de iyi çalışmamasına neden oluyor. Kurumsal anlamda personelin çalışma şartlarının düzenlenmesi ile alakalı farklı uygulamalar var. Üniversitede her akademisyen hemen hemen kaygan bir zemin üzerinde çalışıyor. Yarın nasıl bir şey ile karşı karşıya kalacağını bilemiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız