Eğitim

Eğitim İş’ten kadro talebi

7 Ocak 2016 Saat: 19:45
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 741 kez okunmuştur

Eğitim İş’ten kadro talebi
Eğitim İş’ten kadro talebi

Eğitim İş Kocaeli Şubesi Üniversite Temsilcilik Başkanı Neslihan Yolçu YÖK’ten mağduriyetleri giderecek sayıda 33/a kadrosu açmasını talep etti.

Eğitim İş Kocaeli Şubesi’nde bugün bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını Eğitim İş Kocaeli Şubesi Üniversite Temsilcilik Başkanı Neslihan Yolçu okudu. Yolçu, “Geçtiğimiz haftalarda Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından başvuru kriterlerini sağlayan yaklaşık otuza yakın araştırma görevlisinin 33/a'ya geçmek üzere başvurdukları tespit edilmiş ve kadroların hazır olduğu söylentileri yayılmıştır.  Ancak 29 Aralık Salı günü geç saatlerde açıklanan listede başvuru koşullarını sağlayan asistanlardan sadece 19 kişi işsiz kalmaktan kurtularak 33'a kadrosuna geçirilmiştir. Başvuru kriterlerini sağladığı halde 33/a'ya geçirilmeyen diğer asistanlar ise Ocak 2016 yılında işsizler ordusuna katılacaktır. 33’a ya aktarılmak için başvuru yapan, kriterleri sağlayan ve aktarılmayan bu asistanlara ise herhangi bir gerekçe karar sunulmamış, yetkililer tarafından bir açıklama henüz yapılmamıştır. Sorun değil, çözüm üreten YÖK’ten mağduriyetleri giderecek sayıda 33/a kadrosu açmasını talep ediyoruz” dedi.

 

Yolçu açıklamasına şöyle devam etti: “Bu hafta başından itibaren Kocaeli Üniversitesi’nde 50 D kadrosunda görev yapan ve doktora öğrenim süreleri dolan araştırma görevlileri yeni yılla birlikte işsiz kalmaya başladı. Ülkemizde “Araştırma görevlisi” kadrosu aynı işi aynı ücretle yapan insanların farklı şekilde istihdamına dayanmaktadır. Uygulamada üç farklı kadro türü ile açıkça mağduriyet yaşanmaktadır.  Dünyada eşi benzeri olmayan bu kadro çeşitliliğinin mantığı “başarısız” “uyumsuz” asistanları belirli bir süre içerisinde doktora eğitimlerini bitirmeye teşvik etmeye ve doktoralarını bitirdikten sonra da istenilen kişilere yardımcı doçent kadrosu açtırmaya dayanmaktadır. 33 a ve ÖYP kadrosundaki araştırma görevlileri doktoralarını bitirdikten sonra üniversitelerdeki görevlerine devam ederken; 50 d li araştırma görevlileri ise doktoralarını başarı ile tamamlamalarına rağmen başarıları işsizlik ile ödüllendirilmektedir.


ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ SAYISI 42 BİN 245

YÖK, 27 Mayıs 2015 tarihli toplantısında 50/d kadrosundaki araştırma görevlilerinin 33/a kadrosuna aktarılıp aktarılmaması kararını her üniversitenin kendi yetkili kurullarına bırakmıştır. Alınan kararın gerekçesinde asistan kadro türünün çeşitliliğine ve üniversitelerdeki asistanların 50/d‘den 33/a’ya geçirilmesindeki uygulamalara dikkat çekilmiştir. Buna göre ülkemiz üniversitelerinde çalışmakta olan araştırma görevlisi sayısı 42245'tir. Bunun 6650'si 50/d maddesine bağlı olarak çalışanlardır. Bu da %16'lık bir dilime tekabül etmektedir. Bu yüzde 16’lık kesimin geri kalan %84'lük diliminin karşılığı olan 35595 kişi ise 33/a ve ÖYP kapsamında çalışmaktadır. Günümüzde 50 d’ den 33’a ya aktarımlarda bir kısım üniversite başvuru koşulu aramadan herkesi aktarmakta, bir kısım üniversite ilke olarak kimseyi aktarmayacağını söylemekte, bazı üniversiteler ise koydukları belirli kriterleri sağlayabilen asistanları 33/a'ya geçirmektedir. YÖK aldığı kararla daha nesnel, adil ve ölçülebilir kriterler konulması gerektiğini vurgulamış ve bu kriterlerin yardımcı doçentlik için istenen kriterlerden daha az olmasını istemiştir. Kocaeli Üniversitesi'nin yeni rektörü ise daha adil bir kararla başvuru şartlarında aranan yabancı dil puanını 60’a indirmiş ve belirli puana karşılık gelecek yayın istemiştir.


MAĞDURİYET GİDERİLSİN

Geçtiğimiz haftalarda Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından başvuru kriterlerini sağlayan yaklaşık otuza yakın araştırma görevlisinin 33/a'ya geçmek üzere başvurdukları tespit edilmiş ve kadroların hazır olduğu söylentileri yayılmıştır.  Ancak 29 Aralık Salı günü geç saatlerde açıklanan listede başvuru koşullarını sağlayan asistanlardan sadece 19 kişi işsiz kalmaktan kurtularak 33'a kadrosuna geçirilmiştir. Başvuru kriterlerini sağladığı halde 33/a'ya geçirilmeyen diğer asistanlar ise Ocak 2016 yılında işsizler ordusuna katılacaktır. 33’a ya aktarılmak için başvuru yapan, kriterleri sağlayan ve aktarılmayan bu asistanlara ise herhangi bir gerekçe karar sunulmamış, yetkililer tarafından bir açıklama henüz yapılmamıştır. Sorun değil, çözüm üreten YÖK’ten mağduriyetleri giderecek sayıda 33/a kadrosu açmasını talep ediyoruz.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız