Eğitim

“Çocuk Yetiştirmek Bir Sanattır”

Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları tarafından Dolphin Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen, “Çocuğa Sınır Koyabilmek” konulu seminer büyük ilgi gördü. Seminerde çocuk yetiştirmenin bir sanat olduğunun altı çizildi. Öze

19 Kasım 2017 Saat: 21:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.854 kez okunmuştur

“Çocuk Yetiştirmek Bir Sanattır”
“Çocuk Yetiştirmek Bir Sanattır”

Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları tarafından Dolphin Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen, “Çocuğa Sınır Koyabilmek” konulu seminer büyük ilgi gördü. Seminerde çocuk yetiştirmenin bir sanat olduğunun altı çizildi.

Özel Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları ve İzmit Belediyesi iş birliğinde gerçekleşen, “Çocuğa Sınır Koyabilmek” konulu seminer Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Kurumun Uzman Gelişim Psikoloğu Aysu Sille ve Psikolojik Aile Danışmanı MelisÖztopçu tarafından gerçekleşen sunumda ebeveynlere çok önemli bilgiler aktarıldı.

YÖNETİCİLER TAM KADRO

Ailelerin de yoğun ilgi gösterdiği seminere Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları Kurucusu Ali Korkmaz, Genel Koordinatör Beyhan Gürsoy,KIDS Anaokulu Müdürü Fikret Kaya,Kreş Müdürü Sibel Yalçınöz, Montessori Anaokulu Müdürü Evrim Sarıkaya ve Kurucu Temsilcisi Sadiye Büyükada katıldı.

SINIR KOYARKEN DİKKAT

İlk olarak söz alan Aysu Sille, “Çocukların daha iyi bir şekilde hayatı anlamaları için sınırlar çok önemli. Çocuğunuza sınır koyduğunuzda çocuğunuzu araştıramaya yönlendirmiş olursunuz. Sınırlar güveni sağladığı gibi büyümenin de bir parçasıdır. Aynı zamanda sınırlar onaylanan davranışların rotasını çizdikleri gibi büyümenin de önemli bir parçasıdır. Sınır koyarken bazı aileler aşırı kısıtlayıcıdır” dedi.

ÇOCUKLARI YIPRATMAYIN

Sille şöyle devam etti: “Bu ailelerin çocukları ailelerine bağımlı olabilirler. Bizler istiyoruz ki çocuklarımız dış dünyaya açılabilecek kadar deneyim kazansın. Biz çocuğumuzdan bunu isterken ailenin çocuğa bakış açısı çok önemli bir yer alıyor. Zihnimizde yetiştirmek istediğimiz çocuğumuz için çocuklarımızı yıpratmamız gerekiyor. Anne babaların yapmadıklarını çocuklar üzerinde yaptıramaya çalışmamalıdır”

ALIŞTIRMAYLA ÖĞRETİN

Melis Öztopçu ise konuşmasında, Aile tutumlarına dikkat çekerek, “Otoriter, serbest, aşırı koruyucu, ilgisiz-kayıtsız, dengesiz, reddedici, mükemmeliyetçi, güven verici konularına açıklık getirdi. Öztopçu özellikle yaşanan sorun çözme noktasında ise; “Sadece bilgi vermekle yetinmeyin. Örnek olarak doğru davranım alıştırma yoluyla öğrenmelerini sağlayın, yeniden denemelerine imkân verin ve seçenekleri keşfetmelerine olanak sağlayın” ifadelerini kullandı.

ANNE BABA SANATÇIDIR

Öztopçukonuşmasının sonunda, “Bana göre çocuk yetiştirmek bir sanattır. Benim gözümde her anne baba birer sanatçıdır. Sanat eserleri özgün olur. Çocuklarınızı kalıplar dahilinde yetiştirmeyin. Özgür sınırlar çerçevesinde mutlu çocuklar yetiştirmek önemlidir” dedi. Program sonunda ise Kurucu Ali Korkmaz konuşmacılara teşekkür ederek birer plaket ve çiçek takdim etti. Çıkışta ise katılan tüm ebeveynlere birer katılım belgesi takdim edildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız