Kültür/Sanat

İnsanlığın Tarihini Araştırıyoruz

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse arkeoloji ile ilgili bilgiler verdi. Prof. Dr. Ökse, arkeolojinin insanlık tarihinin bilinmeyenlerine ışık tuttuğunu söyledi.

30 Aralık 2016 Saat: 17:22
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 565 kez okunmuştur

İnsanlığın Tarihini Araştırıyoruz
İnsanlığın Tarihini Araştırıyoruz

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse arkeoloji ile ilgili bilgiler verdi. Prof. Dr. Ökse, arkeolojinin insanlık tarihinin bilinmeyenlerine ışık tuttuğunu söyledi.

Gülizar Akgün ve İsa Güner’in sunduğu Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’a konuk olan Ayşe Tuba Ökse, arkeolojinin tarih bilimine katkılarından bahsederek, “Tarih bilindiği gibi yazıyla başlar. Yazılı belgeler üzerinden giderek insanlık tarihini aydınlatmaya çalışır. Arkeoloji ise yazılı olmayan  kültür varlıkları üzerinden çalışmalarını yapar” dedi. Ökse, arkeolojik kazıların yapıldığı dönemin yaşam koşullarına, ekonomik yapısına, siyasi ve sosyal üretim tarzına ışık tuttuğunu aktardı.

Arkeologlar Farklı İş Alanlarında Çalışabilir

KOÜ Arkeoloji Bölümünde Dip Tarihi, Protohistorya, Klasik Arkeoloji ve Sualtı Arkeolojisi olmak üzere 4 tane ana bilim dalı çerçevesinde eğitim verildiğini kaydeden Prof. Dr. Ökse, arkeologların  yabancı dil bilmesinin önemine vurgu yaptı. Ökse, “Arkeoloji, kadrosu dar bir meslektir. Arkeologlar Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelerde, baraj kurtarma projelerinde, belediyelerde, bütün kamu kuruluşlarında, kara yollarında ve demir yollarında çalışabilirler" dedi.

Ökse, meslekte en çok zorlandıkları olayın maddi imkansızlıklar olduğunu kaydederek insanlık tarihine katkıda bulunmak için yapılan çalışmaların manevi bir haz verdiğini kaydetti.

“Öğrencilerimiz İnsanlık Tarihine Katkıda Bulunuyorlar”

KOÜ Arkeoloji Bölümünde teorik eğitimlerin verildiğini söylenen Ökse, labaratuvarla birlikte öğrencilerin kazılarda kullanılan malzemeleri tanıyabildiklerini ifade etti. Öğrencileri yaptıkları

kazalara görüterek pratik yapmalarını sağladıklarını kaydeden Ayşe Tuba Ökse, kazıların amacının öğrencilere ekip ruhu içerisinde yaşamayı ve iş çıkarmayı öğretmek olduğuna dikkat çekti.

Kocaeli’nin Roma İmparotorluğuna başkentlik yapmış Nikomedya’da bulunduğunu hatırlatan Ayşe Tuba Ökse, Klasik Arkeoloji Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr. Ayşe Çalık Ross’un bu bölgenin incelenmesi için bir kazı projesi tasarladığını söyledi. Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse, akademik düzeyde çalışmalar yapmayı hedeflediklerini belirtirken öğrencilerin yaptıkları çalışmalarla insanlık tarihine katkı sağladıklarını ve gençlerin gösterdiği özveri sayesinden geleceğe umutla baktıklarını sözlerine ekledi.

 

Haber: Melis Nur DALAR (Radyo K.İ.)

Fotoğraf: Simay MASHARAF (Radyo K.İ.)

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız