Kültür/Sanat

Körfez Kıyırlı Hacı İbrahim Çeşmesi Restore Edildi.

Kocaeli’ne sağlıklı içmesuyu sağlayan ve işlettiği altyapı hatları, atıksu ve içmesuyu arıtma tesisleri ile marka şehir olmasını sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, tarihi mirasa sahip çıkmak için de y

14 Aralık 2016 Saat: 14:14
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 620 kez okunmuştur

Körfez Kıyırlı Hacı İbrahim Çeşmesi Restore Edildi.
Körfez Kıyırlı Hacı İbrahim Çeşmesi Restore Edildi.

Kocaeli’ne sağlıklı içmesuyu sağlayan ve işlettiği altyapı hatları, atıksu ve içmesuyu arıtma tesisleri ile marka şehir olmasını sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, tarihi mirasa sahip çıkmak için de yok olmaya maruz kalmış tarihi çeşmeleri kültür mirasımıza kazandırıyor. Daha önce İzmit Canfeda Hatun, Sırrıpaşa ve Gündoğdu ile Gebze Arapçeşme çeşmelerini restore ederek kültür mirasımıza kazandıran İSU Genel Müdürlüğü, son olarak Körfez Kıyırlı mahallesinde yer alan ve 1841 yılında yapılan Hacı İbrahim çeşmesini restore etti.

 

Geçmişte yerleşim alanlarının içmesuyu ve kullanma suyu ihtiyaçlarını karşılamak için kaynak sularının bağlı olduğu tarihi çeşmeler zaman içinde gerekli korumalar yapılmadığı için yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Kocaeli’nde su medeniyetine ev sahipliği yapan İSU Genel Müdürlüğü,  tarihi miras içinde yer alan ve Kocaeli Koruma Kurulu tarafından tescillenmiş olan tarihi çeşmeleri kültür mirasına kazandıracak çalışmalar yapıyor. Daha önce İzmit ve Gebze’de çeşmeler restore ederek tarihi mirasın yanı sıra yeniden bölge sakinlerinin istifadesine sunan Kurum, hazırladığı program çerçevesinde son olarak Körfez ilçesinin yüksek kesimlerinde yer alan ve eski İstanbul yolu üzerinde bulunan Osmanlı köyü, Kıyırlı’daki Hacı İbrahim Çeşmesinin restore çalışmaları yaptı.

 

Kıyırlı Camisi ile sebili arasında taş örme olarak yapılan Hacı İbrahim Çeşmesi, zaman içinde yok olmakla karşı karşıya kalmış.Üzerinde “Sahibi’l-hayrat/ ve’l-hasenat el-Hac Osman/ oğlu Hacı İbrahim hayratı/sene 1257 (1841/1842) “ kitabesi bulunan çeşme, Kocaeli Koruma Kurulu tarafından ikinci derece kültür varlığı olarak tescilli bulunuyordu. İSU Emlak İstimlak Daire Başkanlığı tarafından hazırlatılan projenin onayının ardından, konusunda uzman sertifikalı ustalar tarafından orijinal taş ve horasan harcı gibi malzemeler kullanılarak aslına uygun olarak yeniden restore edildi. Çevresi ile uyumlu hale getirilen çeşme, bölge insanları yanı sıra eski İstanbul yolunu kullanan vatandaşlar için de önemli bir durak oldu.

 

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, İzmit Canfeda, Sırrıpaşa ve Gündoğdu yanı sıra Gebze Arapçeşme çeşmelerinden sonra yok olmaya yüz tutmuş Osmanlı mirası olan 175 yıllık Hacı İbrahim çeşmesini kültür mirasına kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti. Kocaeli’nde su medeniyetine ev sahipliğini yapan Kurum olarak tarihi mirasa sahip çıkmayı sürdüreceklerini vurgulayan Genel Müdür İlhan Bayram, “Kaynak sularının değerlendirildiği çeşmeler, musluklarında akan su ile bir zamanlar bölge insanları için önemli işlevlerde bulundular. Bu çeşmeler maalesef, zaman içerisinde gerekli bakımlar yapılmadığı için de yok olmakla karşı karşıya kaldılar. Kurum olarak, tarihi mirasımız içinde önemli yer edinen çeşmeleri korumak ve kültür mirasına kazandırmak için birkaç yıldır program çerçevesinde restorasyon çalışmaları yapıyoruz.Geçmiş yıllarda  İzmit ve Gebze ilçelerinde yer alan 4 adet çeşmeyi restore ederek kültür mirasımıza kazandırdık. Belirlediğimiz program çerçevesinde de Körfez Kıyırlı Hacı İbrahim Çeşmesinin restorasyonunu kısa zaman için de aslına uygun olarak tamamlayarak bölgeye kazandırdık. Kocaeli’ne kesintisiz su veren Kurum olarak, tarihi mirasımıza kazandırdığımız çeşme, bölgede yaşayan insanlarımıza hayırlı olsun.”dedi.

 

İSU Genel Müdürlüğü, önümüzdeki dönemde Dilovası ilçesi Demirciler ve Çerkeşli mahallelerinde bulunan 3 adet tarihi çeşmenin restorasyon çalışmalarına da yakında başlayacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız