Kültür/Sanat

Yaşlı’dan söyleşi ve imza günü

28 Kasım 2014 Saat: 16:13
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.784 kez okunmuştur

Yaşlı’dan söyleşi ve imza günü
Yaşlı’dan söyleşi ve imza günü

Akademisyen ve Yurt Gazetesi Yazarı Yrd. Doç. Dr. Fatih Yaşlı, yeni kitabı "AKP, Cemaat, Sünni -Ulus"un imza günü için İzmit’e geliyor.

AKP eliyle yeni bir rejimin kurulmakta olduğu tezinden hareketle gelişmeleri mercek altına alan yazar Fatih Yaşlı, Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nin taş binasında yarın saat 14:00'te başlayacak etkinlikte hem söyleşi yapıp hem de kitabını imzalayacak.


Rejim değişikliği ilişkisi
Yaşlı, “yeni Türkiye’yi yeni kılan nedir?” sorusu üzerinden yola çıktığı çalışmasında, “eski” ve “yeni” Türkiye arasındaki farkları ortaya koyarken, yeni Türkiye’nin temellerinin AKP iktidarı öncesinde nasıl atıldığını ve nasıl kök saldığını da anlatıyor.  "AKP’nin Yeni Türkiye’si içi boş bir propaganda teriminden mi ibaret, yoksa bir olguya, bir gerçekliğe mi işaret ediyor?’’ sorusuna da yanıt arayan Yaşlı, çalışmasında, yaşanan rejim değişikliğini küresel egemenlik mücadelesiyle ilişkilendirip, AKP’nin iktidar oluşunu “Türkiye’nin renkli devrimi” olarak tarif ediyor ve söz konusu “devrim” sürecini teorik ve pratik düzlemde tartışıyor. 

Suni Ulus inşası

Yaşlı’nın kitabında, yeni rejim inşası tezine eşlik eden bir diğer tez ise AKP eliyle yeni bir ulus inşasına girişildiğidir. AKP’nin millet dediği ümmet ile ulusarası yeni kolektif kimliği “Sünni-Ulus” olarak adlandıran Yaşlı, kitabında Haziran isyanına da yer veriyor. İsyanın Sünni-Ulusun dışında bırakılan/dâhil edilemeyenlerin yeni Türkiye’ye bir itirazı olduğu üzerinde duran Yaşlı, yeni Türkiye’nin iki güç odağı olan AKP ve Cemaat ilişkisinin dününe ve bugününe bakıp, “yeni Türkiye’nin sahipliği” üzerine verildiğini söylediği bu kavganın kökenlerini, nedenlerini ve seyrini de ortaya koyuyor. Yeni Türkiye’ye bir giriş ya da bir başlangıç kitabı olarak da algılanan bu kitap,.AKP, Cemaat, Sünni-Ulus, pratiği anlatırken teoriyi, günceli analiz ederken tarihselliği ihmal etmeyen özgün ve etkileyici bir çalışma.  Yaşlı’nın, daha önceki çalışmaları da,‘’Hayatın Olumlanması Olarak Felsefe Nietzsche ve Marx’’, ‘’Kinimiz Dinizmizdir’’, ‘’AKP ve Liberal-Muhafazakar İttifak’’, ‘’AKP ve Yeni Rejim’’ olarak kitaplaştırıldı.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız