Yaşam

Anastasia, İzmitte yeniden yürümeye başladı

20 Ocak 2016 Saat: 12:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.006 kez okunmuştur

Anastasia, İzmitte yeniden yürümeye başladı
Anastasia, İzmitte yeniden yürümeye başladı

Rusya'da 14 ay önce bir otomobilin çarpması sonucu kol ve bacakları kırılan, kafasına aldığı darbe ile yaralanan Anastasia Yurchanko, iki defa beyin ameliyatı geçirdi. Kol ve bacaklarında güçsüzlük oluşan Anastasia Yurhanko, Rusya'daki tedavisinin ardından İsrail'de fizik tedavi gördü. Anastasi Yurchanko tavsiye üzerine 6 ay önce İzmit'te bulunan özel bir fizik tedavi hastanesine getirildi. Yürüyemeyen, sadece destekle oturabilen Anastasia'ya hidro terapi, akapunktur ve fizik tedavi uygulandı. Ortezler ve koltuk değneği ile yeniden yürümeye başlayan Anastasia'nın bağımsız olarak yürüyebilme kabiliyeti kazanması için yürüme robotu ile çalışmaya başladı.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayşe Özgül Aytekin, Anastasia'nın 6 ay önce geldiğinde yürüyemediğini, sadece destekle oturabildiğini belirterek, "Ayakta duramıyordu ve sadece iki kişiyle ayağa kaldırıp tutabiliyorduk. Yaptığımız fizik tedaviler sonrasında ciddi anlamda iyileşmeler gözlemledik. Özellikle yürüyüş robotu tedavisi başta olmak üzere, hidro terapi tedavisi, akupunktur ve fizik tedavisi sonrasında hastamız tek kişinin gözetimi altında ayağındaki ortezlerle birlikte çok güzel adım atıp yürüyebilir hale geldi. Tek isteğimiz ve amacımız hastanın bağımsız olarak yürümesini sağlamak" dedi.
Hastanın tedavi süreci içerisinde yürüme fonksiyonlarını geri kazanmaya başladığını söyleyen fizyoterapist Mesut Sever, "Hastamız haftada 3 defa yürüyüş robotuna giriyor. Burada hastamıza kaybettiği yürüme fonksiyonlarını geriye kazandırmak amaçlı çalışmalar yapıyoruz. Tedavi süreci içerisinde de yürüme fonksiyonlarında ciddi anlamda geri kazanma oluştu" diye konuştu.

Anastasia ise tedavisindeki ilerlemeler nedeniyle mutlu olduğunu, ayağa kalkıp yürüyebildiği için sevinçli olduğunu ifade etti. Kaynak: DHA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız