Yaşam

Körfezli genç iş adamları Bosnayı gezdi

17 Ocak 2016 Saat: 20:49
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.505 kez okunmuştur

Körfezli genç iş adamları Bosnayı gezdi
Körfezli genç iş adamları Bosnayı gezdi

Körfez'de ilçemizde geniş kesim tarafından tanınan ve sevilen  genç girişimci genç adamları geçtiğimiz Cuma günü Bosna'ya uçmuştu. İş adamlarımız 3 günlük geziden sonra Körfez'e döndü.

Körfez ilçemizin sevilen genç girişimci iş adamları Göçmen Börekçi sahibi İlker Can - Taner Dönmez kardeşler, Yalçın çiçekçilik sahibi Yalçın Kırmaç, Küpeli İnşaat sahibi Hamza Küpeli, Önal Nakliyat sahibi Şahin Önal, İhya işyeri sahibi Yasin Kabadayıoğlu , Okutan yapı Malzemeleri sahibi ve Körfez Trabzonlular Derneği Başkanı Nurettin Okutan, Körfezli genç iş adamı Ömer İhtiyar ve Mehmet Yergün, geçtiğimiz Cuma günü  Sabiha Gökçen Hava Limanından Bosna'ya uçtu.

Bosna’nın Tarihi Yerlerini Gezdiler

Bosna Hersek gezisine değinen İlker Can Dönmez: “Bosna-Hersek gezisi gerçekten dolu dolu geçti. Özellikle başkent Saraybosna’da çok güzel izlenimler edindik. Hem Osmanlı hem de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu mirasıyla Doğu ile Batı'nın buluştuğu şehir olan Saraybosna, insanlar için görülmesi gereken önemli değerler sunuyor. Yemyeşil doğasıyla diğer mevsimlerde çok sayıda insanı çeken Saraybosna’yı, barındırdığı kültürel değerler bakımından ‘ruhu olan şehir’ diye nitelendirmek doğru olur. Yaklaşık 200 metrekare alanda cami, kilise ve sinagog bir arada bulunduğu için ‘Avrupa'nın Kudüs'ü’ tanımı da yapılabilir. Buraları görmek bizim için hem güzel bir turizm aktivitesi hem de kültürel bir gezi kazanımı sağladı.”

Bosna'nın Balkanlar'da bir Osmanlı şehri olarak görülmeye değer olduğunu söyleyen İlker Dönmez,"Bosna Hersek, bizim için tarihi ve doğal güzellikler bakımından çok önemlidir. Yüz binlerce şehidin yattığı doğal güzelliklerini de görmüş olduk. Saraybosna, Travnik, Poçiteli, Mostar ve daha birçok yeri ziyaret ettik. Hala bir Osmanlı şehri havasında olan Bosna Hersek'ten etkilenmemek mümkün değil." dedi.

 

Düzenlenen gezi, 400 yılı aşkın Osmanlı döneminden kalan zengin tarihi ve kültürel mirasa ait çok sayıda esere sahip olan ve Milyeçka Nehri'nin ikiye ayırdığı Saraybosna'dan başladı. Geziye katılan Körfezli genç iş adamları başkentin ardından Poliçelli, Travnik ve Mostar'ın tarihi turistik mekanlarını ziyaret etti. Tarihi ve kültürel bağların olduğu topraklardaki doğa güzellikleri görülerek oradaki insanların yanlarında olunduğu vurgulandı.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız