Siyaset

Baykal, “Bugün millet olma günüdür “

16 Nisan da gerçekleşecek olan referandum çalışmalarının temposunu yükselten CHP İl ve İlçe Örgütleri Eski Genel Başkan Deniz Baykal’ı İzmit’te ağırladı.

31 Mart 2017 Saat: 22:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 394 kez okunmuştur

Baykal, “Bugün millet olma günüdür “
Baykal, “Bugün millet olma günüdür “

16 Nisan da gerçekleşecek olan referandum çalışmalarının temposunu yükselten CHP İl ve İlçe Örgütleri Eski Genel Başkan Deniz Baykal’ı İzmit’te ağırladı. Baykal İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve beraberindekiler tarafından Sapanca gişelerinde, İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay ve partililer tarafından ise Kandıra gişeler de karşılandı. Ardından Bekirpaşa Mahallesinde esnafı selamlayan Baykal, mahalle kahvesinde çay içerek vatandaşla sohbet etti.

YOĞUN KATILIM

CHP İzmit İlçe Örgütü’nün organize ettiği eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın katılımıyla gerçekleşen programa CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, İl Yöneticileri Naim Keskin, Selim Yıldız, Metin Düzgün, Bahar Gültekin Candemir, Nilay Şişman Merttürk, Sabriye Şahin, Harun Yıldızlı, Emre Andız, İlyas Ataç, Bilgi Dehmen, Lütfi İlhan, Mustafa Kaya, Birkan Koçak, Hakkı Koçak, Adnan Tok, Hasan Akar, Gökhan Ercan, Fahrettin Büyükoğlu ve Hikmet Koçoğlu, İl Referandum Kurulu, CHP Kocaeli Milletvekilleri Haydar Akar, Tahsin Tarhan ve Av. Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve İzmit İlçe Yöneticileri, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Eski Ankara Milletvekili eski TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş, SHP eski Genel Başkan Yardımcısı İlhan Göğüş, Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Yalova Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, İstanbul eski Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu, Eskişehir eski Milletvekili Mehmet Vedat Yücesan, Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, Başiskele İlçe Başkanı İrfan Kesskin, Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun, Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya, Dilovası İlçe Başkanı Kerem Aydemir, Karamürsel İlçe Başkanı Şinasi Yazar, Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar, Kandıra İlçe Başkanı Gülay Eyisabuncular ve ilçe yöneticileri, Kadın Kolları İl ve İlçe Başkanları, Gençlik Kolları İl ve İlçe Başkanları, Meclis üyeleri, Eski Milletvekilleri Prof. Dr. Hurşit Güneş, Sefa Sirmen, Salih Gün, Bekir Yurdagül, Hikmet Erenkaya ve Erol Köse. Önceki dönemlerde partide görev almış il, ilçe başkanları, belediye başkanları ve meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bekirpaşa’da bulunan Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa katılım yoğun olurken Baykal salona alkışlar eşliğinde girdi.

BAYKAL’I TAKDİM ETTİ

Açılış konuşmasını yapan İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ı; “Türkiye enerji sorunlar yaşadığında halkına Ataş rafinerisini kazandıran enerji bakanı, KKTC de katledilen soydaşlarımız için Kıbrıs Barış hareketini yapan onurlu bakanı, 1 Mart tezkeresinde Amerikan askerlerinin geçmesi ile ilgili tezkereye müdahale eden onurlu liderini çağırıyorum” diyerek takdim etti.

CHP’Lİ OLDUĞUMU GURURLA SÖYLÜYORUM

CHP eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal, “Sorumlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak sizlerle bir araya gelme şerefini bana verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Ortada seçim yok. Görüyorum ki bütün vatandaşlarımız, her siyasi anlayışa sahip olan kardeşlerimiz bir araya gelmek ve kapsamlı bir şekilde konuşmak istemektedir. Elbette hepimizin siyasi bir görüşü var. Benim de siyasi görüşüm belli. Ben Cumhuriyet Halk Partiliyim. Bununla gurur duyuyorum, iftihar ediyorum” diye konuştu.

PARTİ SORUNU DEĞİL MİLLET SORUNUDUR

Bizim Cumhuriyet Halk Partililer olarak kimseden ders almaya ihtiyacımız yok diyen Baykal, “Dünyaya başı dik onurlu, özgüvenli nasıl yaklaşılır bunu bütün siyasi parti olarak göstermişizdir. Ama bugün burada CHP’li olarak bulunmuyorum. Burada sorun parti sorunu değil, devlet millet Türkiye sorunudur. Bu AK Partilileri, SP’lilerin, MHP’lilerin, partisi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da sorunudur. Particilik elbette demokrasinin kaçınılmaz sonucudur. Parti demek parça demektir. Tüm değil, bütün değil, millet değil yani. Ama bütün partiler, bütün parçalar bir araya geldi mi millet olunur. Bugün millet olma zamanıdır” dedi.

HER ŞEYİN VEBALİ ELİNİZDE

16 Nisan da alacağınız kararın telafisi yok diyen Baykal, “Kararı sadece kendiniz için değil, çocuklarınız torunlarınız için alacaksınız. Her şeyin vebali elinizde. Böylesi önemli bir karar isteniyor bizden. Tarihi bir olaydır bu. Biz tek adam rejiminden devlet olarak meclisle doğduk. İmparatorlukla tek adamlık çöktü, milletle birlikte Cumhuriyet doğdu. Bu memleketin halkının kahvede, evde, sofrada bu anayasanın değişmesi gerekir diye konuştuğunu duydunuz mu? Bu ülkenin böyle bir derdi var mı? Halkın bir Anayasa değişikliği isteği var mı?  “ diye sordu.

DENETİM İMKANI YOK

Bu boş kağıda imzalanmış bir teklif diyen Baykal, “Bizim Anayasa inancımız zihniyetimiz millet egemenliğine dayalı bir anlayıştır. Bu Anayasa geçerse Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir yazmayacak. Çünkü bu millet değil, tek adam anayasasıdır. Milletimizin buna kesinlikle izin vermeyeceğine inanıyorum. Meclisin yasama hakkı onun elinden büyük ölçüde alınıyor tek kişiye devr ediliyor. Millete yeni bir ortak icat edilmeye çalışılıyor. Bir kararname ile tüm bakanlığı kapatabilir ya da yeni bir bakanlık kendi icat edebilir. Denetim imkanı da yok” ifadelerini kullandı.

BU ANAYASANIN ÇOK YANLIŞ NOKTALARI VAR

Eğer bu Anayasa geçerse sadece iki madde hemen yürürlüğe girecek. Cumhurbaşkanın hemen parti genel başkanı olması ve HSK’nın derhal oluşması. Diğer 16 madde 2019 da yürürlüğe girecek diyen Baykal, “Bu Anayasanın çok yanlış noktaları var ama iki tanesi statik dengeyi bozuyor. Birincisi Genel başkan olarak bir yandan meclis adına hareket etmesi aynı zamanda yürütme organı olarak hareket etmesi. İkincisi ise fesih yetkisi. Meclis Cumhurbaşkanının tek başına alacağı bir kararla seçime gidebiliyor. Bu iki nokta meclisi kendisine göstermelik olarak bırakılmış kısmi denetimi de kullanılmaz hale getiriyor” dedi.

DÜNYADA YERİMİZ SÜPER LİG

Bu Anayasa gelirse biz artık süper ligden mahalli lige düşeceğiz diyen Baykal, “Bizim yerimiz Dünyada süper lig. Onlarla yarışacağız. Ama hakaret ederek değil, kendimizi göstererek yarışacağız. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk gibi. Şuan bizim batıyla ilişkimiz gerilim ilişkimiz olmuştur. Mustafa Kemal hiçbir yabancı ülkeyi ziyarete bile gitmedi. Siz benim ne söylemek istediğimi çok iyi anlıyorsunuz. Cumhurbaşkanı bu Anayasayı savunmak için hayır verenler vatan hainidir, teröristtir diyor. Ben burada söylüyorum bu anayasaya hayır diyeceğim. Bana vatan haini terörist diyenin de alnını karışlarım. Cumhurbaşkanı tek adam demeyin Atatürk’e de hakaret ediyorsunuz diyor. Ama Mustafa Kemal Samsun’da daha adımını atar atmaz tek adamlığı elinin tersiyle iten meclisi isteyen adamdır” ifadelerini kullandı.

YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİK DİNLEMEDİ

Biz hukukla ve siyasetle hesap sormak istiyoruz diyen Baykal, “Biz günümüzde silahla, sokakta, vurarak hesap sormak istemiyoruz. Hukukla siyasetle hesap sormak istiyoruz. Ülkemizin geleceği için karar noktasındayız. Eşine vekalet verirken yüreğimiz titriyor da Türkiye Cumhuriyetinin tapusunu nasıl tek kişiye teslim ediliyor. 15 yıldır iktidardasın. Verdiğimiz yetkiyi en güzel şekilde yönettin mi? Mesela PKK olayında nasıl bir yol izledin. Habur da sınıra girerken PKK’lıları davul zurna eşliğinde onları karşılayan sen değil misin ? Bunun yanlış olduğunu anlattık. O süreç daha başlamadan sakın bunu yapma diye kendi imzamla bir mektup yazdım. Ama sen bizim uyarılarımıza rağmen buna göz yumdun. Kürt sorunu ayrı, terör ayrıdır. Bu noktaya PKK’yı getirdin” dedi.

DAHA NE İSTİYORSUN

Fetö işi nedir diyen Baykal, “Bunu geliştirip serpiltenler, devletin bütün kademelerine yerleşmelerine göz yumanlar kendileri değil mi? Yüzlerce kişi içerde, 120 bin insan işinden atıldı. Bu olay demokrasinin işlediği bir başka ülkede olsa bir gün bile bunu yapanlar yerinde durabilir mi? 1 Mart tezkeresi meclisin sayesinde önlendi. Bizim, Cumhuriyetin dış politikası bu değil. Eğer meclis olmasaydı böyle bir tehlikeyi önlemek mümkün olur muydu? Bu devlet sana ne istediysen verdi. Milletvekili olamıyordun. Deniz Baykal önceliğinde bu millet sana milletvekilliğini verdi. Herkese hakkını vereceğiz ve yarışacağız. Belediye Başkanı, Milletvekili, Başbakan ve Cumhurbaşkanı oldun daha ne istiyorsun? “ diye sordu.

DEVLET MİLLETE KARŞI KAMPANYA YAPIYOR

Evet kampanyası resmi bir kampanya. Rektör var, kaymakam var, bakanlar var, başbakan var. Bütün devlet kadroları evet vereceğim diye gidiyor. 24 TV bunların konuşmalarını canlı yayınlarla insanlara taşıyor. Şehirde bütün binalar, bulvarlar her yer afişlerle donatılmış. Bunun parası nereden geliyor. Bu kadar tantana, bu kadar israf kimin parasıyla oluyor? Harcamayı yapan devlet para milletin. Milletin parasıyla devletin kampanyası yapılıyor. Devlet millete karşı kampanya yapıyor. Neden evet dediklerini açıklayamıyorlar. Evet kampanyası resmi bir kampanyadır bekleneni vermemiştir çünkü kayaya çarpıyor. Ülke olarak bir parti iktidara gelmeyi başarıyor da iktidardan inmeyi başaramıyor. 16 Nisan da Türkiye hayırlarla yeniden doğacaktır” diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız