Siyaset

Akar: Kocaeli'yi kanser ettiniz

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın önerisiyle TBMM’ de gündem Körfez de yaşanan deniz kirliliği oldu.

26 Ekim 2017 Saat: 17:10
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 426 kez okunmuştur

Akar: Kocaeliyi kanser ettiniz
Akar: Kocaeli'yi kanser ettiniz

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın önerisiyle TBMM’ de gündem Körfez de yaşanan deniz kirliliği oldu. Marmara Denizi ve kirlilikle ilgili araştırma önergesinin görüşüldüğü mecliste söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli’de giderek artan kirliliğe değinerek, “Kocaeli’nin havasını suyunu toprağını kanser ettiniz. En sonunda dayanamadınız Kocaeli’de yaşayan insanları kanser etmeyi başardınız. Kocaeli’de sorunlar çığ gibi büyümüş ve bu sorunlar artarak devam ediyor. dedi.

Akar meclis kürsüsünde 5 dakika boyunca Kocaeli’nin sorunlarını konuşurken şu ifadeler de bulundu; ‘Bir defa, ben ‘Kocaeli'ye ihanet ettiniz’ demeyeceğim ama Kocaeli'nin havasını kanser ettiniz, Kocaeli'nin suyunu kanser ettiniz, Kocaeli'nin toprağını kanser ettiniz, Kocaeli'nin denizini kanser ettiniz; en sonunda, dayanamadınız, Kocaeli'nin vatandaşını, yaşayan insanları da kanser etmeyi başardınız. ‘dedi.

METROYA İHTİYACIMIZ VAR

Konuşmasında diğer kentlerdeki metro projelerini örnek veren Akar , Öyle bir kent düşünün ki Kocaeli'yi, Türkiye'nin en küçük yüz ölçümüne sahip olmasına rağmen metrosu olmayan bir kent. Düşünebiliyor musunuz, İstanbul'da Ulaştırma Bakanlığı yapıyor, Ankara'da Ulaştırma Bakanlığı yapıyor, İzmir'de Büyükşehir yapıyor. İzmir'de bunun kilometresi 56 milyona mal olurken İstanbul'da 140 milyon, Ankara'da 90 milyona mal oluyor ama Türkiye'ye en çok vergi veren kentin en büyük problemi trafik olmasına rağmen maalesef bir metromuz bile yok.dedi.

BU KENT HAKEDİYOR

Kocaeli’ deki İktidar Milletvekillerine seslen Akar, beraber mücadele edelim, gelin Kocaeli'yemetroyu kazandıralım. 50 kilometrelik bir metroya ihtiyacımız var. Kocaeli'nin bir metroya ihtiyacı var. Bunu hak ediyor muyuz? Hak ediyoruz, değil mi? Niye hak ediyoruz? Çünkü Türkiye'ye en çok vergi veren 2'nci iliz, en çok vergi veren 2'nci iliz. Bakın, sadece bir yılda verdiğimiz verginin onda 1'ini bize versinler metroyu hallediyoruz, 50 kilometrelik metroyu. İzmir fiyatlarıyla, İstanbul'la halledemeyiz, Ankara'yla halledemeyiz çünkü İzmir'de 56 milyona kilometresi mal edilirken İstanbul'da 140 milyona, Ankara'da 90 milyona hallediliyor eğer gerekli girişimleri yaparsak hep birlikte bu hizmeti kentime kazandırabiliriz dedi.

Akar vermiş olduğu önergeye destek isterken muhalefet partilerin evet oylarına rağmen AKP oyları ile önerge reddedildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız