Siyaset

Halkoyunlarını yasaklayan MEB’e Adalet Kurultayından çağrı

Çanakkale savaşlarının yaşandığı Ecaabat Kocatepe'de başlayan Adalet Kurultayı’na katılan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, halkoyunu kurslarının yasaklayan Milli Eğitim Bakanlığını bu büyük hatadan geri dönmeye

29 Ağustos 2017 Saat: 13:45
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 293 kez okunmuştur

Halkoyunlarını yasaklayan MEB’e Adalet Kurultayından çağrı
Halkoyunlarını yasaklayan MEB’e Adalet Kurultayından çağrı

Çanakkale savaşlarının yaşandığı Ecaabat Kocatepe'de başlayan Adalet Kurultayı’na katılan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, halkoyunu kurslarının yasaklayan Milli Eğitim Bakanlığını bu büyük hatadan geri dönmeye çağırdı

TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Çanakkale Eceabat’ta başlayan Adalet Kurultayı’nda yaptığı açıklamada, halkoyunu kurslarını yasaklayan Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü’ne yapılan hatadan dönmesi çağrısında bulundu. Hürriyet yaptığı açıklamada, “Ülkemizin bağımsız bütünlüğü uğruna, kadınımız ve erkeğimizle el ele omuz omuza mücadele ettiğimiz bu topraklarda, Türk folklorunun önemli bileşenlerinden biri olan halk oyunları kurslarını yasaklamak kesinlikle kabul edilemez” dedi.

ALINAN KARAR TAM BİR FACİA

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Şu anda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde icra ettiğimiz Adalet Kurultayımız, memleketimizin bağımsızlığı uğruna on binlerce vatan evladının gözünü bile kırpmadan şehitlik mertebesine ulaştığı kutsal topraklarda devam etmektedir. Bu kutsal topraklarda kadınımız ve erkeğimizle el ele, omuz omuza mücadele ederek bağımsızlığımıza kavuştuk. Bağımsızlığımızı elde edişimizin üzerinden yüz yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü facia bir karara imza atarak, halk oyunları kurslarını yasakladığını duyurmuştur. Dört binin üzerinde oyun ile dünya üzerinde en zengin oyun karakterine sahip olan Türkiye’de bu kararın alınması kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Halk oyunlarımız kültür ve medeniyetler beşiği olan Türkiye'de bizi, biz yapan yegane kültür değerimizdir.

KIZLI ERKEKLİ DİYEN ZİHNİYETİN ÜRÜNÜ

Açıklamasına devam eden CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet “Halk oyunlarımız yüz yıllar boyunca insanlarımızın kadın erkek demeden, bireysel gelişiminin yanı sıra toplumsal gelişiminin de sağlanmasına katkıda bulunmaktadır. Milli mücadele yıllarında olduğu gibi kadınımız ve erkeğimiz yan yana, omuz omuza durarak nasıl bir ülkeyi kurtarmışsa, halk oyunlarımız da bizi biz yaparak kültürümüzü sonraki nesillere aktarmakta ve köklerimizle olan bağı sağlamlaştırmaktadır. Şimdi kalkmış bir müdürlük, ‘Halkoyunu kurslarına kayıt olanlarla sertifika alan kursiyerlerin sayıları arasındaki büyük fark’ diyerek getirdiği bu yasaklama ile akıllarda soru işareti bırakmıştır. Geçtiğimiz sene bir AKP’linin çıkıp, ‘Halkoyunlarında zina var’ demesi ile halk oyunlarının yasaklanmasının arasında bir bağ olduğunu düşünmemek imkansızdır. Bu karar kadın ve erkeği omuz omuza görmekten utanan, kızlı erkekli diyen zihniyetin ürünüdür. Bir kez daha Milli Eğitim Bakanlığını bu hatadan dönmesi ve yasakladığı halkoyunu kurslarını yeniden açarak Türk kültürüne ihanet etmemesi gerekmektedir” dedi.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız