Sağlık

“Organ Bağışla Hayat Kurtar”

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonunda bugün Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü ve Türk Nefroloji, Dializ ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği tarafından “ORGAN BAĞIŞLA, HAYAT KURTAR”

8 Kasım 2016 Saat: 13:24
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 466 kez okunmuştur

“Organ Bağışla Hayat Kurtar”
“Organ Bağışla Hayat Kurtar”

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonunda bugün Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü ve Türk Nefroloji, Dializ ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği tarafından “ORGAN BAĞIŞLA, HAYAT KURTAR” adlı bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak Acıbadem Üniversitesi International Hastanesi Organ Nakli Merkezi Direktörü Prof. Dr. İbrahim Berber, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Funda Aliustaoğlu,Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği Başkanı Ayten Karakoç ve Fresenius Medical Care Firması Eğitim Uzmanı Ebru Tecer Uzunalp katıldı.

Etkinliğin ardından Radyo K.İ. Muhabiri Mehmet Budak’a açıklamalarda bulunan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Funda Aliustaoğlu, etkinliğin amacı hakkında bilgiler vererek, “Buradaki amacımız geleceğin sağlık çalışanlarına ve mevcut çalışanlarımıza organ bağışı hakkında bilgi vermek. Bu paneldeki hedefimiz kitlelere ulaşarak ve burada farkındalık yaratmak. Kadavradan organ bağışı hakkında ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Halkımızı bilinçlendirmek için bir basamak olarak buradaki öğrencilerimize eğitime geldik” dedi.

Aliustaoğlu, konuşmasının devamında organ bağışı hakkında bilgiler vererek, “18 yaşına gelmiş mantalite olarak hiçbir sıkıntı yaşamamış kişilerin gönüllü olarak sağlık kuruluşuna giderek organ bağışında bulunmaları gerekir. Organ bağışında bulunurken kişinin herhangi bir hastalığının bulunması organ bağışını etkilemez. Kişi organ bağışında bulunabilir ancak biz insanların organ bağışı yaptıktan sonra bu durumu ailesine anlatmasını istiyoruz. Çünkü 2238 sayılı kanun maddesine göre beyin ölümü tespitinden sonra kişi her ne kadar organ bağışında bulunmuş olsa bile aileden izni almak zorundayız.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Funda Aliustaoğlu, organ bağışı yapmak isteyen kişilerin kayıtlarının Türkiye Doku Organ Sistemine yapıldığını sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız