Sağlık

Akciğeriniz için sigara ve soğuktan uzak durunuz

Güne Bakış’ta “Göğüs Hastalıkları ve Valf Tedavisi” hakkında konuşuldu, akciğer sağlığı için sigara ve soğuktan uzak durulması gerektiği paylaşıldı

15 Ekim 2016 Saat: 14:40
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 478 kez okunmuştur

Akciğeriniz için sigara ve soğuktan uzak durunuz
Akciğeriniz için sigara ve soğuktan uzak durunuz

Helin Kaya ve İsa Güner’in sunduğu Güne Bakış programına Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Hamdi Ilgazlı konuk oldu. Prof. Dr. Ilgazlı, konuşmasına göğüs hastalıklarının tanımından ve çeşitlerinden bahsederek başladı. Ilgazlı, “Göğüs kafesimizin içinde olan iki akciğerin arasına kalp yerleşiyor. Akciğeri, akciğeri saran zar ve göğüs kafesini ilgilendiren tüm hastalıklar bizim ilgi alanımıza giriyor. Örnek verirsek akciğer tüberkülozu dediğimiz verem, akciğer kanseri, astım ve KOAH gibi birçok hastalık bizim ilgi alanımıza giriyor” dedi.

 

KENDİNE ÖZGÜ TEDAVİ

Göğüs hastalıklarının belirtilerine değinen Ahmet Hamdi Ilgazlı, her hastalığın kendine özgü belirtileri olabileceğini öksürüğün de göğüs hastalılarının en temel belirtisi olduğunu söylerken solunum zorluğu, balgam çıkarma gibi belirtilerle karşılaştıklarında hastanın muayene edilerek tedavi sürecinin başladığını kaydetti. Prof. Dr. Ilgazlı, göğüs hastalıklarını tedavi yöntemlerine değinerek, “Her hastalığın kendi içinde bir tedavisi var. Örneğin zatürre veya akciğer iltihabında 5 günlük tedavi süresi yetebilirken yine bir enfeksiyon hastalığı olan verem de en az 6 ay tedavi yapmak gerekiyor. Astım ile KOAH gibi hastalıklarda ise ömür boyu tedavi ve takip yapmak zorunda kalabiliyoruz. Bu nedenle bazı hastalıkları tamamen tedavi edebiliyoruz bazı hastalıkları da kontrol altına alabiliyoruz. Gelişimsel tedavi yöntemleri gibi özellikle son zamanlarda daha da fazla görebileceğimiz şekilde çok farklı yöntemlerde var” ifadelerini kullandı.

 

DEVLET KARŞILAMIYOR

KOAH hastalığının belirtilerine ve tedavi yöntemlerine de değinen Ilgazlı, “KOAH hastalığı sigara başta olmak üzere zararlı alerjenlere, hava koşullarına bağlı olmak üzere akciğerlerde anormal iltihabi bir yanıtın olmasıdır. Bu yanıtın olmasıyla hava yolları daralmaya başlar. İnsanalar bayır çıkarken daha sonraları ise düz yolda yürürken bile nefes darlığı çekmeye başlar. Ayrıca KOAH’ın ilerleyici bir hastalık olduğunu da belirtmek gerek” dedi. Prof. Dr. Ilgazlı, Valf tedavisine de değinerek şunları söyledi: “KOAH’ta ilaç tedavisi, oksijen tedavisi gibi tedavilerin yanıtsız kaldığı durumlarda 1950’li yıllardan itibaren farklı yöntemler geliştirildi. Valf tedavisi ilk çıktığı zamanlarda 3 kişiye uygulayabildim. Daha sonra devlet bu tedavinin masraflarını karşılamayı bıraktı ve bunun altını çizmekte fayda var.

 

İYİ GİYİNİN, AŞILARINIZI YAPTIRIN

Yani hasta valf tedavisi ücretini cebinden ödemek zorunda. Valf tedavisinin amacı akciğerde şiş olan bölgeyi söndürmek. Akciğerlere hava girdiğinde valfin olduğu bölgeye hava girmiyor. Ancak akciğerin inip kalkmasıyla içerdeki havayı boşaltıyor. Böylece valfli bölge küçülüyor diğer bölgelerde oluşan rahatlama ile hastanın yaşam kalitesi artıyor, nefes darlığı azalıyor. Fakat bu yöntem biraz pahalı bir yöntem. Fazlaca kullanılmaya başlanınca maliyeti nedeniyle devlet tarafından ödemeleri kaldırılıyor. Biz şu ana kadar 6 kişiye uygulayabildik. %100 başarı sağladık. Tabi bu kişiler seçilmiş hastalardı. Eğer akciğerde valfli bölgeyle diğer bölgeler arasında hava geçişi olursa bu tedavi işe yaramaz ve başarısız olur.” Prof. Dr. Ahmet Hamdi Ilgazlı, vatandaşların akciğer sağlığı için sigaradan uzak durması, soğuk havalarda iyi giyinmesini ve aşılarını eksiksiz olarak yaptırması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız