Sağlık

Kamu Hastaneleri Bebek Dostu

Bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin en az 2 yaşına kadar sürdürülmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı hastanelerde bebek dostu kriterl

6 Ekim 2016 Saat: 18:59
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 896 kez okunmuştur

Kamu Hastaneleri Bebek Dostu
Kamu Hastaneleri Bebek Dostu

 Bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin en az 2 yaşına kadar sürdürülmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı hastanelerde bebek dostu kriterlerini getirmiş ve bu kriterlere uyan hastanelere bebek dostu ünvanı vermiştir. 

Bu kapsamda İlimizdeki tüm hastaneler bebek dostu olarak hizmetlerini vermekte iken yenidoğan yoğun bakımı olan kamu hastaneleri “yenidoğan yoğun bakım bebek dostu hastane” olabilmesi için yıl içerisinde Sağlık Bakanlığına başvuruda bulunmuştu.

 

YENİDOĞAN YOĞUN BAKIMLARA BEBEK DOSTU ÜNVANI VERİLDİ

Başvuru sonrası Türkiye Halk Sağlığı Kurumu denetim ekibi tarafından değerlendirilen SBÜ Derince Eğitim Araştırma Hastanesi ve Darıca Farabi Devlet Hastanesinin yenidoğan yoğun bakım servisleri, “yenidoğan yoğun bakım bebek dostu hastane” olmaya hak kazandı. Ayrıca, kriterlerin aktif olarak uygulanmaması halinde iptal edilebilen Bebek Dostu Hastane ünvanının, ilimizdeki kamu hastanelerinin benimsenmiş olarak uygulanması sayesinde devam etmesine karar verildi.

 

TÜRKİYE’YE ÖRNEK ÇALIŞMALAR

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Denetimcileri tarafından ilimiz kamu hastanelerindeki bebek dostu çalışmalarının ülkeye örnek gösterilebileceği belirtildi. Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ nin böyle hassas bir konuda ülkeye örnek gösterilmesinin önemine değinen Genel Sekreter Op. Dr. Şenol Ergüney emeği geçen sağlık çalışanlarına teşekkürlerini iletti.  

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız