Ekonomi

Eynerce kavşağı İki Bakanın katılımıyla açıldı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde yapımı tamamlanan Eynerce köprülü kavşağının açılışını yaptı.

19 Kasım 2016 Saat: 17:53
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 610 kez okunmuştur

Eynerce kavşağı İki Bakanın katılımıyla açıldı
Eynerce kavşağı İki Bakanın katılımıyla açıldı

Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kamulaştırması ve yeşil alanları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Dilovası Eynerce kavşağının açılış törenine katıldı. Törende Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı AhmetArslan, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri R.Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Cemil Yaman, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç.Dr Tahir Büyükakın, ilçe belediye başkanları vevatandaşlar da hazır bulundu.

ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞIYORUZ

Yapım maliyeti 17 milyon, kamulaştırmaları 23 Milyon TL’yi bulan ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan toplam 40 Milyon TL’lik yatırım bedelli Dilovası Eynerce kavşağının açılışındabir konuşma gerçekleştiren Başkan Karaosmanoğlu, “Eynerce kavşağımız ilçemize, kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu eserleri yaparken bazen engellerle karşılaşabiliyoruz. Ancak Kocaeli̇ olarak Bakanlarımız, Valiliğimiz, milletvekillerimizle ve herkesle ortak çalışıyoruz. Hangi problemimiz varsa, çözüm odaklı çalışıyoruz” dedi.

BU KAVŞAĞIN EN BÜYÜK PROBLEMİ KAMULAŞTIRMAYDI

“Bu kavşak 20 yıldır yapılamıyordu”diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Gebze tarafındakikavşağımız ve Dilovası’nın doğusundaki EynerceKavşağımızın en büyük problemi kamulaştırmaydı. Çözüm zordu ancak sanayicimizle, milletvekillerimizle, bakanlarımızla ve kentimizin bürokratlarıyla bir araya gelerek sonuca ulaştık, bundan sonra her projede ulaşmaya devam edeceğiz. Kocaeli’de sanayicilerimizle deortak çok güzel işler yaptık. Birlikten güç kuvvet doğuyor. Bu sinerjiyiKocaeli̇’de yakaladık. İşte Dilovası Eynerce projemiz çözüm geliştirdiğimiz kavşaklardan biridir. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bu projeleri bize bir bir sorduğunu da ifade etmek isterim.Eynerce kavşağımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.

FİKRİ IŞIK, KARAOSMANOĞLU DİLOVASINA AYRI BİR ÖNEM GÖSTERDİ

Eynerce Kavşağının açılışında, Dilovası ilçesindeüst yapı ve altyapıda çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Dilovası ilçemizde eğitim hamlesini de gerçekleştirdik. Öğretmen ve okul açığı kalmayan Dilovası’nda, eğitimdeki başarı çıtası da her geçen gün yükselmeye başladı.Bütün hizmetlerin yapılmasında Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bakanlığında ve Başbakanlık görevinde bugünkü hizmetlerin talimatını veren Başbakanımız Binali Yıldırm’a çok teşekkür ediyorum. Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan’a da Kocaeli̇ ile yakından ilgilendiği içinde ayrıca teşekkür ediyorum. Dilovası hizmetlerin en güzeline layıktır. Bizim başarımızın sırrı birlik ve beraberliğimizdir” diye konuştu.

“KOCAELİ BİZİM GÖZBEBEĞİMİZ” 

Kocaeli’miz bizim göz bebeğimizdir diyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, “Bu anlayışın hakkını verirseniz ülkemizin kalkınmasına dadestek vermiş olursunuz.  Biz Kocaeli’ninDoğu-Batı yakasınıbağladık. Bunlayetinmiyoruz,Kuzey Marmara otoyolunu daDilovası’na bağlayacağız. Kocaeli de bugüne kadar 260 kilometre bölünmüş yol yaptık.AK Parti döneminde6.5 milyar TLBakanlığımız döneminde Kocaeli’ye yatırım yapıldı. Kocaeli için bu rakamı yukarıları çekeceğiz ve yatırımları artıracağız. Sanayi ve ticaret kenti Kocaeli̇, Osmangazi köprüsü ile diğer yakaya ve komşu illere önemli bir hizmet gerçekleştirdik.İnşallah devamındaki otoyolları bitirerek Kocaeli’nin Ege'ye kesintisiz bağlanmasını da sağlayacağız.Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ile beraber güzel işler ortaya koyuyoruz. Dilovası’nın ve bu kavşağın eski halini bilenler bu hizmetin farkını da rahatlıkla anlarlar” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

KARAYOLLARI-BÜYÜKŞEHİR ORTAK YAPIMI

D-100 Karayolu üzerinde daha önce hemzemin kavşak olarak hizmet veren Eynerce Kavşağı, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ortak çalışması neticesinde yapıldı. Daha önceki yıllarda projesi hazırlanıp onaylanan, 1999 yılında  kamulaştırma işlemleri tamamlanamaması sebebi ile yapılamayan Eynerce Köprülü Kavşağı, 31 metre genişlik ve bir kilometre uzunluğunda yapılarak trafiğe açıldı. Söz konusu yolun geçtiği güzergah, ülkemizin en önemli trafik arterlerinden birisi olup, İstanbul’un Anadolu’ya bağlantısını sağlamakta, ayrıca yoğun sanayi bölgelerini birbirine entegre etmektedir.Çalışma kapsamında; Fore Kazık 2.650 metre, Demirsiz Beton 2.500 m3, Demirli Beton: 6.700 m3, Demir: 830 ton, Dolgu; 83 000 m3 kullanıldı. Kavşağın yeşillendirme çalışması da ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız