Ekonomi

Birlik Başkanı Kaya: Protestolu esnaf sayısı çok

CHP İl Başkanı Sarıbay’ın kendisine yaptığı ziyarette konuşan Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Kemal Kaya “Protestolu esnaf sayımız çok fazla. Son birkaç yıldır esnaf ödemelerde zorluk yaşadığı için çekleri

20 Ekim 2016 Saat: 21:09
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 662 kez okunmuştur

Birlik Başkanı Kaya: Protestolu esnaf sayısı çok
Birlik Başkanı Kaya: Protestolu esnaf sayısı çok

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve il yönetimi Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Kemal Kaya’yı makamında ziyaret etti. Ziyarette İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür ve il yönetimi de hazır bulundu. Ziyarette konuşan İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Esnafımız her zaman halk ile iç içe olmuştur. Esnafın sorunları bitmiyor. Ülkenin sorunu neyse kentimizde de esnafın sorunu aynıdır. Sorunlar geçici pansumanlarla götürülüyor. Bu çözüm yolu değildir. Esnafa ne istiyorsun diye soran yok. Biz yaptık, oldu mantığıyla hareket ediliyor” dedi.

KENT GENELİNDE 52 ODA VAR

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Kemal Kaya “2005 yılında esnaf kanunu çıktı. Birçok değişti ancak yeterli olmadı. Çıkan ilk yasada itirazlarımız dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından anayasa mahkemesine götürülerek iptal edildi. Hala hazırda ki kanunun değiştirilmesi gerekiyor. Kent genelinde 52 oda var. Birbirine benzer odaların birleştirilmesi için kanun teklifi hazırladık ve verdik. Üyelerin az olan odaların birleşmesiyle daha güçlü odalara olacak” açıklamasında bulundu.

14 BİN KAYITLI OLMAYAN ÜYE VAR

Kent genelinde 52 odaya kayıtlı 39 bin 700n esnaf var diyen Birlik Başkanı Kaya “Bakanlık tespitiyle Kocaeli’de 14 bine yakın odada kayıtlı olmayan üye var. Sorunların çözümü noktasında bir vali yardımcısı bizimle birebir ilgilenmekte. Esnaf halkın kendisidir yok sayılamaz. Belediye başkanları bu yönde görev yapmalıdır. Ülke genelinde 2 milyon esnaf bulunuyor. Bu da 15 milyon kişiye denk gelmektedir. Bu esnafımız çok güçlü ve etkili bir birliktelik içerisindedir. Mevcut iktidar tarafından yüzde 4 faizli kredi verilmekte hiçbir banka bunu vermez” ifadelerini kullandı.  

HERKES FAYDALANAMIYOR

En önemli sorun herkes bu krediden faydalanamıyor diyen Kaya “15 bin TL üstüne teminat ve kefil isteniyor. Bundan dolayıda sıkıntı çıkıyor. Diğer bir sorunda protestolu esnafımız fazladır. Çekler geri dönüyor. Son birkaç yıldır çoğaldı. Bu çeklerin geri dönüşü bir şekilde engellenmesi gerekiyor” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız