Ekonomi

KSO’da eğitim protokolü imzalandı

28 Eylül 2016 Saat: 18:54
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.375 kez okunmuştur

KSO’da eğitim protokolü imzalandı
KSO’da eğitim protokolü imzalandı

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Mali Destek Programı çerçevesinde,  KSO ve TÜRKLİM işbirliği ile hazırlanan, “Liman İşletmelerinde Nitelikli İşgücü ile İş Verimliliği ve Etkinliği Modeli Türkiye’de Öncü Oluyoruz” projesi MARKA tarafından destek almaya hak kazandı. Marka’nın destek verdiği projenin tanıtım toplantısı KSO Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

 

PROJENİN YÜZDE 65’İ MARKA’DAN

Proje hakkında bilgiler veren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,”Projenin toplam bütçesi: 1.038.058 TL olup, MARKA tarafından desteklenecek olan miktar: 682.195,64 TL. Projenin yaklaşık yüzde 65’i MARKA tarafından karşılanacak. Projenin süresi ise 12 ay. TÜRKLİM ile protokol anlaşması imzalandı.

 

“KARİYER PORT MÜKEMMELİYET MERKEZİ”

Proje ile Türkiye’deki liman işletmelerinin büyük çoğunluğunun bulunduğu Kocaeli’de; hem teorik, hem de pratik limancılık eğitim hizmetlerini sunabilecek bir “kariyer port mükemmeliyet merkezi” kurulması hedeflenmekte. Pratik eğitimler kapsamında, liman işletmeciliğine yönelik simülasyon eğitimleri verilecek. Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi ile ihtiyaç duyulan nitelikli istihdamı karşılamak amacıyla, yalnızca mevcut çalışanlara değil, bu alanda çalışmak isteyen kişilere de eğitimler düzenlenecek.

 

“EĞİTİMLER DÜZENLENECEK”

İstihdama katkı sağlayacak olan bu eğitimlerin yapılacağı merkez için Kocaeli Sanayi Odası’nın Nikomedya eğitim salonu tahsis edilecek olup, proje kapsamında ilk olarak, salonun küçük ölçekli yapım işleri tamamlanacak. Simülasyon eğitimlerini gerçekleştirmek için gerekli makine ve teçhizat alınacak, merkezde eğitimleri gerçekleştirmek üzere eğiticiler seçilecek, eğitici eğitimleri tamamlanacak ve sözkonusu eğitimler, Mesleki Yeterlik Kurumu'ndan belgelendirme desteği alınarak düzenlenecek. Böylece eğitim alanların geçerli sertifikaları olacak Bizim burada yapmamız gereken çok işler var. Biz yemekte bir tuzumuz olsun diye başladık. Burada yetiştireceğimiz arkadaşların hemen hemen hepsinin iş olanağı olacak. Talep noktasında bir sıkıntı çekeceğimizi düşünmüyoruz. Maaş anlamında da iyi bir rakam kazanacaklar” şeklinde konuştu.

 

İLK ADIMI KOCAELİ’DE ATIYORUZ

Türk Liman İşletmeleri Derneği (TÜRKLİM)Başkanı ve KSO Meclis üyesi Mustafa Kenan Selçuk,” İşsizlik sorunundan daha büyük bir sorun çalışanların eğitimleri. Biz TÜRKLİM olarak önce çalışanlarımızın belgelendirmelerine önem verdik. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Mükemmeliyet Merkezi kurma çalışmalarımızı tamamladık. Hem eğitim verip hem de sertifikalandırarak liman işletmelerinin hizmetine sunacağız. İlk adımı Kocaeli’de atıyoruz. Kocaeli Dünya’daki doğal limanlardan birine sahip. Yaklaşık 35 liman var. Ve hepsi kendi alanında özgün hizmet vermekte. Umarım bu işi en kısa sürede fiiliyata döker ve eğitim faaliyetine başlarız.

 

NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ SIKINTISI VAR

MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan,” Bu yıl MARKA olarak 3 mali destek projelerine 16 milyonluk bir destek sağlayacağız. Bu yıl ilk defa üretim alt yapılarının desteklenmesi yönünde karar almıştık. Bu kapsamında kariyer port mükemmeliyet projesi destek almaya hak kazandı. Sanayinin ortak ihtiyacı olan birliktelikleri ortaya koymak istiyoruz. Sanayinin başkenti olan Kocaeli olarak liman açısından da oldukça zengin. Sanayinin amiral gemisi olan Kocaeli’de üretimden sonraki aşamalarda çok önemli. Sanayiyi bütün olarak ele almanız lazım. Ulaşım olanakları da çok önemli. Taşıma ciddi maliyetlere sahip. Bu anlamda Kocaeli şanslı. Çünkü ulaşım ağları üzerinde. Sanayide nitelikli insan gücü sıkıntısı var. Yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. Taşımacılık sektöründe de bu sorun önümüzde duruyor. Bu proje limanlarımızda nitelikli insan yetiştirilmesine katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız