Ekonomi

Kibar Holding’ten dev yatırım

2 Haziran 2016 Saat: 15:21
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 799 kez okunmuştur

Kibar Holding’ten dev yatırım
Kibar Holding’ten dev yatırım

 

Kibar Holding grup şirketlerinden İspak Ambalaj, 200 milyon lira yatırım maliyeti ile Türkiye’de bugüne kadar tek seferde yapılan en büyük esnek ambalaj tesisinin temelini bugün törenle attı.

Temeli atılan ve Kasım ayında devreye alınacak olan tesis, yılda 40 bin ton üretim kapasitesi ve yüksek üretim hızı ile alanında Avrupa’nın en büyükleri arasında yer alacak. İspak Ambalaj, 2020 yılında 150 milyon Euro ciro hedefliyor.

450 KİŞİYİ BULACAK

Türkiye’nin önde gelen grupları arasında yer alan Kibar Holding’in esnek ambalaj alanında faaliyet gösteren grup şirketi İspak Ambalaj, önemli bir yatırıma imza attı. İzmit’te bulunan Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde kurularak, yaklaşık 200 milyon liraya mal olacak yeni tesis ile mevcut üretim kapasitesinin 3 katına çıkarılması planlanıyor. Temel atma törenine Vali Yardımcıları Osman Sarı, Azizi İnci, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, İzmit Belediyesi Başkan Vekili İbrahim Bulut, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kibar, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ve çok sayıda davetli katıldı. Temelleri atılan tesisin Kasım 2016’da devreye alınması hedefleniyor. Yılda 40 bin ton üretim kapasitesi ve yüksek üretim hızı ile alanında Avrupa’nın en büyüklerinden biri konumuna ulaşacak yeni fabrikada, yatırımın tamamlanması ile İspak Ambalaj’ın toplam çalışan sayısı 450 kişiyi bulacak.

BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, İspak Ambalaj’ın yeni fabrikası ile özellikle gıda ve medikal ambalaj alanlarında portföyü genişletmeyi hedeflediklerini, aynı zamanda Türkiye ve Avrupa’da esnek ambalaj sektöründe satın alma ve birleşme imkanlarını da yakından takip ettiklerini söyledi. Kibar, “Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda ülke ekonomisine ve topluma değerli katkılarda bulunan Grubumuz küresel bir oyuncu olma hedefiyle önemli kararlara imza atıyor. Tüm şirketlerimizdeki yeni yatırım ve projelerimizle sürdürülebilir, sorumlu ve yenilikçi bir yönetim anlayışı ile gelişmeye ve büyümeye hızla devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde yatırımlarımızı katma değeri yüksek alanlarda yapmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

60 BİN METREKARE ÜZERİNE KURULACAK

İspak Ambalaj’ın yeni yatırımı ile birlikte 150 milyon Euro ciro hedeflediklerini vurgulayan Kibar, yeni tesisin tek seferde yapılan  en büyük esnek ambalaj yatırımı olduğunu ve 2020 yılına kadar iki lokasyonda daha üretim planladıklarını söyledi. Tamamı Avrupa menşeli son teknolojiye sahip ekipmanlarla donatılan tesis, 25 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 60 bin metrekare alan üzerine kurulacak. Çevre duyarlılığı yüksek olarak tasarlanan yeni fabrikada, yılda 5 bin ton solvent geri kazanım tesisi de kurularak, karbon ayak izi minimum seviyeye indirilecek. İspak Ambalaj, 40 yılı aşkın tecrübesi, yenilikçi ve ilerici ekibiyle esnek ambalaj sektörüne ürün ve hizmetler sunuyor. Her türlü işlenmiş gıda, şekerleme, çikolata, süt ve süt ürünleri, ilaç, kozmetik, içecek, beyaz eşya, izolasyon sektörleri için ambalaj çözümleri üreten İspak Ambalaj, ülkemizin ve dünyanın önde gelen birçok firmasına hizmet veriyor.

TESİSİN RAKAMLARI ŞÖYLE:

Vizyonu 150 milyon € ciro ile Avrupa’nın en büyükleri arasında yer almak, 60 milyon € . yatırım bedeliyle Türkiye’de tek seferde yapılan en büyük esnek ambalaj yatırımı, Sanayi 4.0 devrimi ( full otomasyon), 25.000 m2 kapalı, toplam 60.000 m2 alan, 40.000 ton üretim kapasitesi  (mevcut üretim kapasitesi 3 katına çıkıyor), Toplam 450 çalışan, 150 milyon € ciro (2020 hedefi) / Kibar Grubu’nun ihracat hacmine 100 milyon € katkı, HD fleko ve rotogravür baskı teknolojileri, 10.000 palet kapasiteli otomatik depo, 2 istifleme vinci, 30 metre yükseklik, LGV ile otomatik malzeme taşıma, Dilme makinelerinde otomatik boşaltma ve paketleme sistemi, Tamamı en son teknoloji ekipmanlar, Gıda ve ilaç endüstrileri için hijyenik üretim alanları, AR-GE departmanı ile yeni ambalaj tasarım merkezi Solvent geri kazanım tesisi( 5.000 ton / yıl solvent gerikazanım) Çevreye solvent salınımı yapmayan çevreci firma.

4 KITADA 35 ÜLKE

Kibar Holding’e bağlı bir şirket olarak 1974 yılında kurulan İspak Ambalaj, 40 yılı aşkın tecrübesi, yenilikçi ve ilerici ekibiyle esnek ambalaj sektörüne ürün ve hizmetler sunmaktadır. Her türlü işlenmiş gıda, şekerleme, çikolata, süt ve süt ürünleri, ilaç, kozmetik, içecek, beyaz eşya, izolasyon sektörleri için ambalaj çözümleri üreten İspak Ambalaj, ülkemizin ve dünyanın önde gelen birçok firmasına hizmet vermenin haklı gururunu yaşamakta ve sektöründe bir çok ilke imza atmaya devam etmekte. Mevcut tesisimizin yıllık üretim kapasitesi 15.000 tondur. 225 çalışanımız ile 4 kıtada 35 ülkeye ihracatı bulunmakta.

FOTOSELLİ BASKI OLANAĞI

Müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik katma değer sağlayan yaratıcı ambalaj çözümleri geliştirmeyi hedefleyen Ar-Ge ekibi; müşterilerin pazarda rekabet gücünü artıran, optimum raf ömrü ve gıda güvenliğini gereklerine uygun, maliyet avantajı, kullanım kolaylığı sağlayacak alternatifler sunmakta. Gıda sektörüne hizmet veriyor olmanın bir gereği olarak; ISO 9001:2008 kalite sistemini, ISO 22000, OHSAS-ISO 18001 ve BRC IOP uygulamalarıyla sürekli gelişimi hedefleyen firmada; TPM sürecinin bir sonraki basamağı olan "TPM Continuity Award" "TPM Devamlılık Ödülü" alınması konusunda çalışmalara başlandı.  İspak Ambalaj, Save food, ESA ve INC üyesidir.  İspak Ambalaj, baskı makinelerinde 10 renge kadar rotogravür baskı yapabilmekte ve basılacak malzemenin arka yüzüne 3 renge kadar fotoselli baskı olanağı sağlamaktadır. Ayrıca in-line olarak cold seal ve laklama aplikasyonları gerçekleştirilmektedir. 9-60 mikron kalınlıkları arasındaki alüminyum folyolar, gravür baskı yapılabilen polimer filmler, kağıtlar, karton, lamineli malzemeler baskı yapılabilen malzemeler olarak sıralanabilir.

ÜRETİM ESNASINDA ÖLÇÜLMEKTE

Laminasyon makineleri ile; solventli laminasyon, solventsiz laminasyon ve yaş laminasyon proseslerini web inspection sistemleri yardımıyla alüminyum folyo/polimer filmler, alüminyum folyo / kağıtlar, polimer filmler/polimer filmler yapılarıyla 2-3 ve 4 katlı, kullanılacak ambalaj malzemesine uygun olarak yaş, solventli, solventsiz laminasyonlar yapılabilmekte. 9-250 mikron kalınlıkları arasındaki alüminyum folyolar ile lamineli malzemelere, primer laklama, termo laklama ve epoksi laklama; wax makineleri ile wax kaplama, wax laminasyonu gibi prosesler gerçekleştirmekte. Tek katlı ve çok katlı yapılara wax ve hotmelt uygulamalarında inline, web coating weight measurement sistemi ile kaplama gramajı üretim esnasında ölçülebilmekte.

SLOGAN: SÜREKLİ DEĞİŞİM

2013 yılına alınan yeni ekstrüder makinesi ile; izolasyon, buzdolabı arka folyosu ve laminasyonlu çok katlı yapıların üretimleri yapılmakta. Yeni etiket kesim makinesi ile gıda, içecek, kozmetik ve evcil hayvan maması sektörlerinde pazar payımızın büyümesi sağlanacak. Değerli bilgi birikimi, sistematik çalışma ilkeleri ve kalite odaklı, dinamik, yaratıcı personeli ile İspak Ambalaj, ilkelerinden ve kalite politikasından hiçbir zaman taviz vermeden "sürekli değişim" sloganıyla yoluna devam etmekte.

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız