Ekonomi

Gübretaşta grev kararı

7 Mayıs 2015 Saat: 12:14
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.323 kez okunmuştur

Gübretaşta grev kararı
Gübretaşta grev kararı

TİS görüşmeleri tıkanan GÜBRETAŞ’ta yasal sürenin sonuna gelindi. Petrol-İş Sendikası fabrika yemekhanesine grev kararını astı. Sendika üyeleri 60 gün içerisinde greve çıkacak

Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi’nde (GÜBRETAŞ) sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı. 206 işçiyi ilgilendiren ve Petrol-İş Sendikası ile GÜBRETAŞ işvereni arasında 18 Ocak’ta başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ücret maddelerinde anlaşma sağlanamadı. Petrol-İş Sendikası işverenden aylık seyyanen 500 lira, sosyal yardımlar için de yüzde 20 zam istemişti. İşverenin teklifi ise yüzde 5 olmuştu.

 

PAZARLIKLAR SONUÇ VERMEDİ

Bir süredir devam eden pazarlıklarda fabrika yönetimi işçilerin taleplerini karşılamayınca Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından tarafsız arabulucu olarak Kuvvet Lordoğlu atandı. Lordoğlu’nun arabuluculuğunda yapılan pazarlıklardan da sonuç çıkmayınca sendika yasal sürenin sonunda grev kararı aldı. Sabah saatlerinde Petrol İş Sendikası Şube Başkanı Salih Akduman, İşyeri Baş Temsilcisi Rasim Atila ve işçiler grev kararını fabrika yemekhanesine astı.

 

EŞİT VE HAKÇA ALACAĞIZ

Kararla ilgili konuşan Akduman: “Fabrika yönetimi sorunlarımızı işverene iletmemek için elinden gelen duyarsızlığı gösteriyor. Buna fabrika müdürü de dahil. Bizim derdimiz ekmek mücadelemiz. Kimseyi yuhalamayla işimiz yok ama eşit paylaşmasını bilmeyenlere bunu öğretmenin yolunun bizim gücümüzden geçtiğini öğreteceğiz. Hak ettiğimiz parayı istiyoruz. Fabrikamız ve iş yerimizi seviyoruz. Haksızlığa dur demenin yolu grevse grev yapmaktan çekinmeyeceğimizi ilan ediyorum. Amacımız fabrika çalışsın, üretsin. Çünkü böylece üretimden bizde paramızı alacağız. Ancak bir kar varsa bunu eşit ve hakça alacağız” dedi.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız