Ekonomi

Körfez Ticaret Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı yapıldı

29 Nisan 2015 Saat: 22:40
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.222 kez okunmuştur

Körfez Ticaret Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı yapıldı
Körfez Ticaret Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı yapıldı

EFE ERMENİ SOYKIRIMINI KINADI

KTO Mart ayı meclis toplantısı ay içerisinde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında meclis üyelerine bilgi verilmesiyle başladı. Başkan Efe konuşmasında, sözde Ermeni Soykırımını şiddetle kınadıklarını ifade ederek, “Avrupa Parlamentosunun geçtiğimiz hafta aldığı 1915 Ermeni zorunlu göçünü “soykırım’’ olarak niteleyen karar tarihi ve hukuki gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Körfez Ticaret Odası olarak bu sözde kararı şiddetle kınıyoruz.” dedi.

PAKETİ OLUMLU KARŞILADI

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Efe, son dönemdeki ekonomik gelişmelere değinerek, “Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi 2023 hedeflerimiz için önemli. Paketin tüm adımlarına katılıyoruz. İş dünyası olarak bu paketi çok olumlu karşıladık. Mevcut teşvik sisteminde birinci bölgede olan Kocaeli’nin bugüne kadar yatırımlarda uygulanan vergi indiriminden yararlanamadığına, pakette yer alan önlemlerin devreye girmesiyle bundan sonra teşviklerden yararlanabilecek.Bu adımı önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.” açıklamalarında bulunduktan sonra açıklanan paketin detayları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.

 

Açıklanan 2014 yılına ait rakamlara da değinen KTO Başkanı Efe, Türkiye ekonomisinin yılın 4.çeyreğinde 2.6 ve 2014’ün tamamında yüzde 2.9’luk büyüme rakamına ulaşması ve üst üste 21 çeyrektir büyümeyi sürdürmesi ekonomi politikalarımızın başarılı olduğunu gösterdiğini belirtti.

 

KTO Nisan ayı meclis toplantısı sonrasında Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli Milletvekili Adayı Lütfü Türkkan’ı ağırladı.

HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ

Türkkan yaptığı konuşmada Hükümeti eleştirerek konuşmasına başlayan Türkkan, “AKP’nin likidite fazlalığı olan ilk 5 yıllık dönemi, dışarıdan gelen sıcak paralar nedeniyle dünya konjektörüne bağlı olarak iyi geçti. Sağlık konusunda çalışmalar yapıldı, bir süreliğine parasız sağlık hizmetleri verildi. Fakat bu sıcak para kazanç getirmeyen sektörlere yatırıldı. Bu para üretim dallarında yatırıma çevrilseydi, bu gün Türkiye diğer ülkelere tepeden bakabilirdi. Bu fırsat değerlendirilseydi, şu anda emekli maaşları, asgari ücret konuşulmazdı” diye konuştu.

 

BU SİSTEM BOZULMALI

İnsanlara hak ettiği ücretin ödenmesi gerektiğini ifade eden Türkkan, “Doların önlenemeyen bir yükselişi var ve sıcak parayı ülkemize getirip dolarını bozduranlar, zarar ederek geri aldılar, bir daha da gelmezler. Vergiler o kadar yüksek ki herkez vergi kaçırıyor. Direk alamadığı vergileri dolaylı olarak alıyor. Devlet insanlara hakkı olan parayı vermiyor ve sosyal yardıma muhtaç hale getiriyor. Bu sistemi bozulmalı ve insanlara hak ettiği ücret ödenmeli’’ dedi.

 

BANA DESTEK VERİN

Körfezli ilgili de konuşan Türkkan, “Körfez’de sanayi ve yerleşim iç içe geçmiş, bu daha fazla devam etmez. Yeni yerleşim alanları bulunmalı ve bizim projemiz olan İlimtepe’ye kaydırılmalı. Şu anda patinaj yaparak devam ediyor ama en fazla 10 yıl sonra D-100’den aşağılarda konteynerler yükselecektir. Kocaeli gibi bir sanayi kentinde bir üniversite, bir tıp fakültesi yetmez, en az bir tane daha olmalı. Vizyon ve çap olarak Kocaeli’nin iyi yönetilmediğini düşünüyorum’’ dedi ve meclis üyelerinden kendisi için destek istedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız