Ekonomi

TÜPRAŞ’ın gurur yatırımı!

1 Aralık 2014 Saat: 20:58
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 825 kez okunmuştur

TÜPRAŞ’ın gurur yatırımı!
TÜPRAŞ’ın gurur yatırımı!

 

TÜPRAŞ’ın en büyük yatırımı olan fueloil dönüşüm projesinin tanıtımı düzenlenen basın toplantısı ile yapıldı.

Toplantıda konuşan Koç Holding’den Erol Memioğlu, projenin cari açığın yılda 1 milyar dolar kapanmasını sağlayacağını söyledi

 

Koç Holding topluluğu şirketlerinden olan TÜPRAŞ, Türkiye’de tek hamlede yapılan en büyük sanayi yatırımı durumundaki fueloil dönüşüm projesini tamamladı. TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut, dün düzenlediği basın toplantısı ile projenin ülkeye sağlayacağı katkılardan söz etti. Erkut’a basın açıklamasında Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu da eşlik etti.

 

“1 MİLYAR DOLAR ÜLKEDE KALACAK”

Basın toplantısında konuşan Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, fueloil dönüşüm projesinin 3 milyar dolarlık bir maliyet ile tamamlandığını dile getirdi. Test sürecinin de başarı ile geçildiğini dile getiren Memioğlu, “TÜPRAŞ’ın Koç topluluğuna katılmasıyla birlikte geçen 9 yılda 5,2 milyar dolarlık yatırırım yapıldı. 2005 yılı sonunda özelleştirme ihalesinin yapılması sonucunda TÜPRAŞ, Akdeniz’in önemli oyuncularından biri haline geldi. Bu tesis ülkemiz ekonomisine katkıda bulunuyor. Proje ile ülkemizde cari açığın 1 milyar dolarlık bölümünü kapatacaktır” dedi.

 

ÜRETİM MİKTARI 11 MİLYON TON OLACAK

Türkiye’nin bugün dizel ihtiyacının büyük bir bölümünün ithalatla karşılandığına dikkat çeken Memioğlu, şöyle konuştu: “Fueloil dönüşüm tesisinde üretilecek 2,9 milyon tonluk motorin ile yerli üretim miktarımız da 11 milyon tona yükselmiş olacak. Türkiye’nin dizel ihtiyacının yüzde 10’nu karşılayacak olan yeni tesisimizdeki bu üretim ile yurt dışına dönen 1 milyar doları da ülkede kalacak.”

 

“İHRACAT ŞAMPİYONUYUZ”

TÜPRAŞ’ın 2014 yılında 4 milyar dolar ile Türkiye’nin ihracat şampiyonu olduğunu dile getiren Memioğlu, “TÜPRAŞ, hem yaptığı ihracat ile hem de ithalatı azaltarak ülke ekonomimizin en hassas konularından biri olan cari açığın kapanmasına katkısıyla da hepimiz için büyük bir değer ifade etmektedir. Yeni tesisimiz üreteceği beyaz ürün miktarı ve yarattığı katma değer göz önüne alındığında yeni bir rafineri ile eşdeğerdir” diye konuştu.

 

YENİ DÖNÜŞÜM DÖNEMİ

TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut ise bu projenin dünyada sayılı projeler arasında olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Yeni tesis ile TÜPRAŞ’ın dört rafinerisinin de maksimum kapasite kullanım oranına ulaşacağını dile getiren Erkut, “Bu çalışma kapsamında çevreci olmayan yaklaşık 4,2 milyon ton siyah ürün, Euro V standartlarında beyaz ürüne dönüştürülebiliyor. Yeni tesisimizde 2,9 milyon tonu motorin olmak üzere 3,5 milyon ton değerli beyaz ürün ve 700 bin ton petrol kokuna dönüştürülecek” diye konuştu.

 

ÇEVRECİ VE KALİTELİ YATIRIM

Sektöründe performansına özenilen, çevre ve yaşam değerlerine saygılı bir şirket olmanın her zaman öncelikleri olduğunu söyleyen Genel Müdür Erkut, “Bugüne kadar TÜPRAŞ’ta daha çevreci ve daha kaliteli ürün üretmek için birçok yatırım yaptık. Çevre duyarlı bir kurumuz. TÜPRAŞ, ülke ve yatırımcısına değer yaratmayı artırarak sürdürecektir” dedi.

 

DÜNYANIN EN BÜYÜK DÖNÜŞÜM RAFİNERİSİ

Erkut konuşmasında, şu sözlere yer verdi: “TÜPRAŞ İzmit rafinerisinde ham petrolden ne kadar yüksek katma değerli nihai ürün üretildiğini gösteren Nelson Kompleksitesi'ni 7,78’den 14,5 seviyesine yükselecek. Tesisimiz bu hali ve kapasitesi ile dünyanın dönüşüm oranı en yüksek rafinerisinden birisi olacak.”

 

500 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Erkut, ayrıca yeni tesisinin toplam 17 ünite, depolama tankları ve 780 metre uzunluğundaki iskeleden oluştuğunu söyledi. Siyah ürünleri tüm rafinerilerden deniz ve demir yolu ile yeni tesise getireceklerini anlatan Erkut, bu kapsamda T. Esra ve T. Aylin adlı iki tankeri de TÜPRAŞ’ın iştiraki DİTAŞ’ın filosuna dahil ettiklerini belirtti. 2011’de inşasına başlanan tesisin yapımında yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığını söyleyen Erkut, fueloil dönüşüm tesisinde 500 kişinin istihdam edileceğini söyledi

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız