Ekonomi

Ali Koç KSOya konuk oldu

9 Temmuz 2014 Saat: 12:56
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.015 kez okunmuştur

Ali Koç KSOya konuk oldu
Ali Koç KSOya konuk oldu

Kocaeli Sanayi Odası'nın (KSO) 7'inci Dönem Meclisi 15'inci toplantısı Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, ve Koç Holding Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ahmet Çimenoğlu'nun katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda ayrıca sanayici ve işadamları da hazır bulundu.Toplantıda konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "İlimizde kişi başı ödenen vergi 24.219 TL ile Türkiye birincisiyiz " dedi.

 

İMALAT SANAYİSİNİN %13'Ü İLİMİZDEN
Faaliyet raporunu okumak için söz alan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Kocaeli Türkiye imalat sanayinin yüzde 13’ünü sağlayan sanayi ve liman kenti ilimizin ülkemiz dış ticaretine yaptığı katkı yüzde 17,3. 2013 yılı Türkiye ihracatının %12,1’i (18,4 milyar dolar) Kocaeli’den sağlandı. Kocaeli’nin en çok gelişen ve ihracatta lider sektörü otomotiv ve yan sanayi. Bununla birlikte kimya, makine ve metal sanayii de gelişen ilimizin önde gelen diğer sektörleri Kocaeli’nin öne çıktığı bir başka önemli gösterge toplanan vergilerdir" dedi.

 

TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ
Kocaeli'nin ülkenin vergi birincisi olduğunu dile getiren Zeytinoğlu, "Toplanan tüm vergilerin %12,4’ünü karşılayan ilimizde kişi başı ödenen vergi 24.219 TL ile Türkiye birincisiyiz. Tabii 2013 yılında toplanan yaklaşık 41 milyar TL verginin 21 milyarı petrol ithalatından alınan özel tüketim vergisidir. Petrolden alınan ÖTV’den büyükşehir payı da yok. Dolayısıyla bu gelir ilimizin zenginliğine yansımamaktadır. 21 milyar TL’yi söylemek kolay, ama unutulmamalıdır ki Bursa’nın topladığı toplam vergi 6,8 milyar TL iken, sadece bir işletmenin bu vergiyi ödemesi son derece çarpıcıdır. Bu ödenen vergi miktarı 61 ilimizin ödediği vergi toplamı kadardır" ifadelerini kullandı.

 

87 İŞLETME ODAMIZA ÜYE
Türkiye'nin en büyük 5 sanayi kuruluşunun Kocaeli'de olduğunu hatırlatan Zeytinoğlu, "İlimizden toplanan gelir ve kurumlar vergisinin toplam vergi içerisindeki payı ise sadece yüzde 6,5’dur. Bunun nedeni 350 üyemiz işletmemizin merkezlerinin İstanbul’da olmasından kaynaklanmaktadır. Bu da ilimizi rekabet edebilirlik endeksinde 4’üncü sıraya oturtmaktadır. Kocaeli Türkiye’nin en büyük 5 sanayi kuruluşunun birinin yerleşik olduğu bir il. Geçen ay açıklanan 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde 87 işletme odamızın üyesi" diye konuştu.

 

SANTEK'E KATILIM BEKLİYORUZ
Zeytinoğlu, "İlk 10 en büyük işletme içerisinde 3 üyemiz bulunuyor. Üçü de Koç grubunun firmaları: TÜPRAŞ, Ford ve Aygaz. Türkiye’nin en büyük işletmesi TÜPRAŞ ve ikinci büyük işletmesi Ford ile birlikte onuncu sıradaki Aygaz son üç yıldır konumunu koruyan firmalarımız Sayın Koç, bu başarıdan ötürü sizi kutluyoruz" dedi. Eylül ayında yapılacak olan SANTEK Fuarı hakkında da bilgi veren Zeytinoğlu, "25-28 Eylül tarihlerinde düzenleyeceğimiz Sanayi ve Teknoloji Fuarını'nı (SANTEK) tekrar hatırlatmak isterim. Fuarda deniz kuvvetleri komutanlığı da stant açacak. Biliyorsunuz bu yıl fuarı Tesis Yönetimi Konferansı ile birleştiriyoruz.Bölge ekonomisine büyük katkısı olan fuara katılımlarınızı bekliyoruz" dedi.

 

ABD DAHA DA BÜYÜYECEK
Koç Holding Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ahmet Çimenoğlu, "Dünyanın en büyük ekonomisi hala Amerika'da. Son birkaç senedir büyümede ABD'nin daha da iyi olması bekleniyor. Dünyanın en büyük ekonomisinin iyileşmesi Türkiye'de piyasalar üzerinde olumsuz etkiler de yapıyor" dedi. Gelişmekte olan ülkelerin büyümeye katkısının çok olduğunu söyleyen Çimenoğlu, "Dış ticaret rejiminin serbestleştirilmesi, yabancı yatırımları arttırmaya yönelik reformlar, özelleştirme ve serbestleşme gelişmekte olan ülkelerin özellikle son 10 yılda büyümesinde etkili oldu" ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız