Ekonomi

Vodafoneden Kocaeliye üç yılda 38,5 milyonluk yatırım

28 Mayıs 2014 Saat: 19:42
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.409 kez okunmuştur

Vodafoneden Kocaeliye üç yılda 38,5 milyonluk yatırım
Vodafoneden Kocaeliye üç yılda 38,5 milyonluk yatırım

 

VODAFONE, SANAYİNİN YILDIZI KOCAELİ’NDE

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcıları M. Sinan Kızıldağ ve Engin Aksoy, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olan Kocaeli’nde basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Vodafone Türkiye’nin Kocaeli’ndeki yatırımları ile iş dünyasına yönelik çözümleri hakkında bilgi verdi.

Vodafone’nun ülkemizdeki yatırımları ve son 6 ayki çalışma performanslarıyla, Kocaeli’de yapılan yatırımlar hakkında Wellborn Otel’de bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya; Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ile Sinan Kızıldağ katıldı. Programda konuşan Engin Aksoy, “5 kıtada 30’dan fazla ülkede çalışan Vodafone için Türkiye çok önemli bir ülke. 2006’da girdiğimiz Türkiye pazarında bugüne kadar 12 milyar liralık yatırım yaptık. Cumhuriyet tarihinde dışarıdan Türkiye’ye direk olarak aktarılan en büyük ikinci yatırımı yaptık” ifadelerini kullandı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı M. Sinan Kızıldağ, son 3 yılda Kocaeli’ne yaklaşık 38,5 milyon TL’lik altyapı yatırımı gerçekleştirdiklerini söylerken, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ise Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Türkiye’nin dış ticaret stratejilerini belirlemek üzere hayata geçirilen “Türkiye İhracat Stratejisi Seminerleri”nin ikincisini Kocaeli’nde gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı M. Sinan Kızıldağ:

Türkiye’nin en hızlı büyüyen operatörü Vodafone olarak, sanayi sektörünün yıldızı Kocaeli’nde yatırımlarımıza devam edeceğiz”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı M. Sinan Kızıldağ, şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin en hızlı büyüyen GSM operatörü olarak, Türkiye ekonomisine can suyu sağlayan, en dinamik ve en girişimci kenti, sanayi üssü Kocaeli'ye büyük önem veriyoruz. Kocaelilere en ileri mobil teknolojileri sunarak, Kocaeli ekonomisinin daha da güçlenmesine katkıda bulunmayı önemsiyoruz. Kocaeli halkı, teknolojiyi çok yakından takip ediyor. Biz de gerek Kocaeli, gerekse de Marmara ve Batı Karadeniz bölgesinde teknolojik altyapıyı güçlendirmek ve hizmet kalitesini sürekli artırabilmek için çalışmalar ve yatırımlar yapıyoruz. Vodafone olarak, son 3 yılda Kocaeli’ne yaklaşık 38,5 milyon TL’lik altyapı yatırımı gerçekleştirdik. Aynı dönemde Kocaeli ilimizin bağlı olduğu Batı Karadeniz Bölgesi’ne yaptığımız yatırım miktarı ise yaklaşık 80 milyon TL. Kocaeli’ndeki mağazalarımıza da sürekli yatırım yapıyoruz. Yılsonuna kadar mağazalarımıza yaklaşık 16 milyon TL’lik yatırım gerçekleştireceğiz. Nakış işler gibi her müşterimizin ihtiyacı için koşuyoruz. Vodafone olarak, sanayi sektörünün yıldızı Kocaeli’nde yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

 

Kocaeli’nde 59 satış noktasıyla faaliyet gösterdiklerini, Batı Karadeniz Bölgesi genelinde toplam satış noktalarının ise 160 olduğunu anlatan Kızıldağ, Kocaeli’nde doğrudan 252 kişiye, Marmara Bölgesi’nde ise doğrudan 2.846 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi.

Vodafone’un Kocaeli’ndeki sosyal yatırımlarına da değinen Kızıldağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kocaeli sosyal yatırımlar açısından da öncelik verdiğimiz iller arasında yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve AÇEV işbirliğinde yürüttüğümüz ‘Geleceğe İlk Adım Projesi’ kapsamında Kocaeli’nde 6, Marmara Bölgesi’nde 70 anasınıfımız bulunuyor. Proje kapsamında 2009 yılından bugüne Kocaeli’nde 637, Marmara Bölgesi’nde 9.414 çocuğun kaliteli okul öncesi eğitim almasına destek verdik. “Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak” projesi kapsamında, Kocaeli’nde 20.008, Marmara Bölgesi’nde 188.638 gence ücretsiz bilgisayar eğitimi sağladık.”

 

 

Vodafone Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy:

“Vodafone olarak her ölçekte işletmenin en güvenilir iş ortağıyız”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, 2012’de hizmete sundukları Dış Ticaret Hizmet Paketi ile dış ticaret yapan firmaların iletişimlerini kolaylaştırmak için üç temel avantaj sunduklarını belirterek, “Vodafone Türkiye, her ölçekte işletmenin güvenilir iş ortağı olarak, daha verimli ve daha rekabetçi bir ekonomiyi gerçek kılacak dönüşümün lideri olmaya aday” diye konuştu. Aksoy, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile Türkiye’nin dış ticaret stratejilerini belirlemek üzere hayata geçirilen “Türkiye İhracat Stratejisi Seminerleri”nin ikincisini Türkiye’nin en dinamik ve girişimci şehri olarak nitelendirilen Kocaeli’nde yapılıyor olmasını son derece yerinde ve anlamlı bulduklarını söyledi.

“İhracatçılara her alanda destek sağlıyoruz”

Vodafone Türkiye’nin, 24 ana sektörde faaliyet gösteren ihracatçıları Türkiye’nin 2023 ihracat stratejileri ve eylem planları hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için oluşturulan TİM Akademi 2023’e İletişim Çözüm Ortağı olarak katkı sağladığını anlatan Aksoy, “Vodafone Türkiye olarak, TİM’in 2023 ihracat stratejilerini ihracatçı firmalarla paylaşmaları için gerekli platformun oluşmasına yardımcı olup, bu platformu sahiplenerek, ihracatçılara verdiğimiz desteğe bir yenisini ekliyoruz” dedi.

 

Yurt dışıyla iş yapan firmalara sundukları hizmetleri bir adım öteye taşıyarak, hem sabit hem de mobil telefonlardan yurt dışıyla 2 kat daha fazla görüşme avantajı sağlayan Dış Ticaret Destek Paketi’ni Kasım 2012’de hizmete sunduklarını anlatan Aksoy, şöyle konuştu: “Dış Ticaret Destek Paketi ile dış ticaret yapan firmaların iletişimini kolaylaştırmak için “mobil telefondan yurt dışını arama”, “sabit telefondan yurt dışını arama” ve “yurt dışında mobil telefonla görüşme” olarak üç temel alanda avantaj sunuyoruz. Bu avantajlara bu ay bir yenisini ekledik. 150 ülkede mobil internet kullanımını aynı fiyata iki kat veriyoruz. Bu ülkeler arasında Türkiye’nin en çok dış ticaret yaptığı Çin, Irak ve Suriye de var. Mobil teknolojilerin kurumsal abonelerimizin hayatlarını kolaylaştırmasını, onlara fırsat ve avantajlar sunmasını sağlamak için çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz Vodafone Red Business dünyasıyla, mobil hizmetleri en baştan eksiksiz karşılamayı hedefliyoruz. Red Business abonesi kurumsal müşterilerimiz, tarifelerindeki her yöne dakika, SMS ve interneti yurt dışında kullanma fırsatı sunan Her Şey Dâhil Pasaport’u 8 güne kadar hiçbir ek ücret ödemeden kullanabiliyor. Yurt dışında Almanya, Fransa, Hollanda gibi 21 Vodafone ülkesini sanki yurt içini arıyormuş gibi hiçbir ek ücret ödemeden özgürce arayabiliyorlar. 20 milyonu aşkın Vodafone abonesiyle ve 14 milyon sabit hatlardan oluşan toplam 34 milyon numarayla Türkiye’de sınırsız görüşebiliyorlar. Ayrıca sık seyahat eden işletmelere maliyet avantajı sağlıyoruz. Red Business aboneleri; 7/24 ücretsiz Back Up Kişisel Asistanlık’tan faydalanarak seyahatlerini planlayarak, AnadoluJet uçuşlarında %25 indirimli bilet alarak, havaalanı lounge’larından ücretsiz faydalanarak, %50 indirimle araba kiralayarak iş seyahatlerini kolaylaştırıyorlar. Red Business ile yoğun bir iş hayatı olan iş ortaklarımızın ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayarak onlara daha verimli bir iş ortamı sağlamayı hedefliyoruz.”

VODAFONE İŞ ORTAĞIM:

 • Vodafone Türkiye, her ölçekte işletmenin güvenilir iş ortağı olarak, daha verimli ve daha rekabetçi bir ekonomiyi gerçek kılacak dönüşümün lideri olmaya aday.
 • Global bilgi birikimini, uluslararası kaynaklarını Türkiye’nin potansiyelini hayata geçirmek üzere seferber ediyor.
 • Sürekli yatırımlardan beslenen “Dijital Dönüşüm Hareketi” ile, teknoloji ve hizmet yatırımlarını artırarak işletmelere değer katan çözümler geliştiriyor.
 • KOBİ’lerden büyük işletmelere, tüm şirketlerin “iş ortağı” olarak “Komple İletişim Hizmetleri” çatısı altında pek çok ürün ve servisi dünyanın son teknolojisi ile sunuyor.
 • Vodafone Türkiye’nin 120 milyon TL’lik yatırımla desteklediği “Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut”, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin işlerini teknolojiyle büyütmelerini sağlayacak çözümler sunuyor.
 • Bulut tabanlı çözümlerin tek faydası yatırım maliyetini ortadan kaldırmak değil. Normalde ciddi bir birikim ve efor gerektiren kurulum, güncelleme ihtiyaçlarını ortadan kaldırırken yönetilebilir esnek bir kapasite sunarak atıl yatırımı engelliyor.
 • Vodafone teknolojisinden faydalanan şirketler,
 • İş süreçlerini iyileştiriyor.
 • Gerçek zamanlı kolektif zekâdan yararlanıyor.
 • Geleneksel iş ortamının sınırlarını genişletiyor.
 • Operasyonel verimlilik kazanıyor.
 • Müşteri süreçlerini optimize ediyor

VODAFONE M2M ÇÖZÜMLERİ:

 • Şirketlerin bilgi merkezleri ile makinalar arasında kablosuz iletişim kurulabilmesini sağlayan teknolojiye M2M adı veriliyor. Bu teknoloji sayesinde, elektrik sayaçlarındaki veriler güç vericilerine uzaktan gönderilebiliyor, kamyonlar yüklerinin durumu hakkında bilgi verebiliyor ve çalınan arabalar takip edilerek bulunabiliyor.
 • M2M, işletmelere, iş hacmini büyütme, zaman ve para tasarrufu sağlama, müşteri memnuniyetini artırma ve işe özel teknolojiler ile verimlilik sağlama avantajları sunuyor.
 • Vodafone Türkiye, öncelikli belirlediği dikey sektörlerdeki şirketlerin ihtiyaçlarını analiz ederek işlerine özel çözüm ve ürünler geliştiriyor.
 • Makinelerarası iletişim teknolojilerinde 20 yıllık global tecrübesi, dünya çapında 44 ülkede M2M hizmetlerinde kullanılan 14 milyondan fazla SIM kartıyla, “Vodafone İş Ortağım” çatısı altında M2M hizmetleri veriyor.
 • Machina Research’ün verilerine göre günümüzde makinelerarası iletişimde dünya lideri olan Vodafone’un global deneyimiyle, filo kontrol, uzaktan bakım, enerji yönetimi ve sayaç takip, varlık yönetimi çözümleri sunarak, işletmelerin global rekabette öne çıkmasına destek veriyor.
 • Vodafone Locate hizmetiyle, yurtiçi ve yurtdışındaki saha ekiplerinin takibini kolaylaştırıyor.
 • Vodafone M2M çözümleri, tedarikçi kalitesinin geliştirilmesini, üretim planlamasını, dağıtım ve lojistik takibini, envanter yönetimini, performans şeffaflığını, işgücü girdi optimizasyonunu mümkün kılıyor.
 • Vodafone İş Ortağım M2M Çözümleri:
  • Enerji Yönetimi ve Sayaç Takip Çözümleri: Elektrik, doğalgaz ve su sayaçlarında üretilen kullanım verilerinin uzaktan anlık olarak takip edilebilmesi sayesinde şebekelerde yaşanan enerji kayıp ve kaçaklarının önüne geçilerek gelir artışı sağlanıyor.
  • Filo ve Varlık Yönetimi Çözümleri: Araç filolarına ve diğer değerli varlıklara ait lokasyon, seyir hızı, kat edilen mesafe, yakıt tüketimi, sürüş zamanı ve rota benzeri bilgilerin anlık olarak kontrol edilmesi sayesinde tasarruf sağlanıyor.
  • Uzaktan Bakım ve Kontrol Çözümleri: Yazıcılardan otomatlara, asansörlerden bina aydınlatma ve havalandırma sistemlerine kadar pek çok cihaz ve sistemin anlık olarak takip edilebilmesi sayesinde, örneğin arızaların önüne geçilerek müşteri memnuniyetinin artırılması sağlanıyor.
  • Sağlık Çözümleri: Hastaların kullandıkları tıbbi cihazlar tarafından ölçümlenen biyolojik verilerin uzaktan izlenebilmesi ile tedavideki mesafe engeli ortadan kaldırılarak sağlık sektörüne özel yeni iş modelleri sunuluyor.
  • Otomotiv Çözümleri: Araçlara yerleştirilen sensörler ile mekanik sorunların otomatik olarak tespit edilmesi, değişen yol koşullarına göre ve kaza durumlarında anlık müdahale yapılabilmesi sayesinde her koşulda daha iyi performans sunularak müşteri memnuniyetinin artırılması sağlanıyor.
 • M2M çözümleriyle hayata geçirilen projelere örnekler:
  • Ege Orman Vakfı ile Türkiye’de ilk kez mobil teknolojilerle orman yangını erken uyarı sistemi hayata geçirildi. M2M teknolojileri kullanılarak geliştirilen “Ormanlarımız Yanmasın” Erken Uyarı Telemetri Sistemi’nin ilk uygulaması, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adnan Menderes Havalimanı Başmüdürlüğü’ne ait 70 bin ağaçlık Bakioğlu Ormanı’nda başlatıldı. Sistem sayesinde, gözetim altına alınan orman alanına yerleştirilen sensörler, yangını ilk saniyelerinde algılıyor ve sensörlere yerleştirilen sim kartlar üzerinden ilgili birimlere bilgi iletiyor.
  • Türkiye’nin en yaygın ve en hızlı elektrikli araç şarj istasyonu ağına sahip operatörü Eşarj ile önemli bir işbirliğine imza atılarak ülkemizde M2M teknolojileri ilk kez elektrikli araç sektörüne taşındı. Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri, şarj istasyonları ile elektrikli araçlardaki navigasyon sistemleri arasında M2M teknolojileri vasıtasıyla bağlantı kurulmasını ve dolayısıyla kullanıcının en yakın istasyonu görmesini, konum ve uygunluk bilgisi almasını sağlıyor.
  • Sağlık sektörünün önde gelen kurumlarından Medline Sağlık Grubu işbirliğiyle, “Acil Yardım Asistanı” adı altında, sağlık çözümleri ile navigasyonu birleştiren bir “uzaktan takip teknolojisi” uygulaması geliştirildi. Bu uygulama, M2M teknolojileriyle geliştirilen sağlık çözümleri ile Medline'ın üyelerine daha hızlı ve etkin sağlık hizmeti sunmasını sağlıyor.

VODAFONE TÜRKİYE HAKKINDA

 • Vodafone Grubu, 5 kıtada, 31 ülkede faaliyet gösteren, gelirler bakımından dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim şirketlerinden biri.
 • Türkiye’nin ikinci en büyük uluslararası doğrudan yatırımı olan Vodafone Türkiye’nin 2006 yılından bu yana satın alma dâhil toplam yatırımları 12 milyar TL’yi aştı.
 • Kasım 2013’te “Daha iyi bir gelecek için iletişim teknolojileri ile Türkiye’de herkese ilham vermek” misyonu ile Dijital Dönüşüm Hareketi’ni hayata geçirdi.
 • Kasım ayından bu yana kısa bir süre geçmesine rağmen fiber altyapı yatırımlarından çağrı merkezine, Vodafone markalı telefonların Türkiye’de üretilmesine kadar pek çok alanda sosyal, teknoloji ve hizmet yatırımları açıkladı.
 • 2006 yılından bu yana abone sayısını %66 oranında artırdı ve 20 milyona ulaştı.
 • 2013-14 mali yılının üçüncü çeyrek sonuçlarına göre;
  • Dijital bağlantılı yaşamı kolay ve erişilebilir kılma stratejisiyle ek veri gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre %47 artırdı.
  • Vodafone Red tarifeleri Türkiye’deki faturalı abone bazındaki büyümenin lokomotifi oldu. Faturalı abone sayısı 7,3 milyona ulaştı.
  • Ses trafiği, geçen yılın aynı dönemine göre %15 artarak 22,3 milyar dakikaya ulaştı.
  • Akıllı Cihaz Akıllı İletişim Platformu (ACAİP) sayesinde akıllı telefon penetrasyonundaki artış devam ederek %30,1’e ulaştı.
  • Kurumsal segment mobil servis gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %16 yükseldi. (1 Temmuz 2013 tarihindeki mobil çağrı sonlandırma ücreti düşüş etkisi hariç tutulduğunda)

 

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız