Ekonomi

TÜPRAŞ yatırımlarını tamamlıyor

9 Mayıs 2014 Saat: 12:44
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 861 kez okunmuştur

TÜPRAŞ yatırımlarını tamamlıyor
TÜPRAŞ yatırımlarını tamamlıyor

Operasyonel ve finansal başarılarının yanı sıra yatırımlarıyla da sıkça gündeme gelen TÜPRAŞ’ın Kurumsal İletişim Müdürlüğü bir basın açıklaması yayınladı. TÜPRAŞ’ın yatırım rakamlarının yer aldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “TÜPRAŞ rafinerilerinde artan kapasite kullanımı ve optimizasyon çalışmalarının yanı sıra, dolar kurundaki artışın stoklarda oluşturduğu değer artışı ve harcama kalemlerinde sağlanan tasarrufların olumlu katkısıyla TÜPRAŞ’ın net rafineri marjı, 2014 yılı ilk çeyrek dönemde geçen yılın aynı dönemine göre 1,51 dolar/varil artarak 2,41 dolar/varil seviyesinde gerçekleşmiştir.


KAPASİTE KULLANIMI

İzmit Rafinerisi’nde Fuel Oil Dönüşüm Projesi altyapı bağlantıları için planlanan rafineri duruşunun önemli bir bölümünün ilk çeyrek dönemde gerçekleştirilmesine rağmen, toplam kapasite kullanımı yüzde 3,4 artarak yüzde 68 seviyesine yükselmiştir. Üretim ve talebin gelişimi paralelinde TÜPRAŞ’ın ilk çeyrekte yurtiçi satışları yüzde 1 oranında (35 bin ton) artmış, ancak yapılan üretim ve satış optimizasyonuna bağlı olarak ihracatın yüzde 16 (215 bin ton) daha düşük gerçekleşmesi nedeniyle toplam satışlar geçen yıla göre yüzde 3,7 (180 bin ton) azalarak 4,7 milyon ton olmuştur.

 

CARİ AÇIĞI DÜŞÜRECEK

Kasım 2014’te üretime başlayacak ve ülkemize yılda yaklaşık 1 milyar Amerikan Doları tutarında katma değer sağlayarak, ülkemiz cari açığını aynı seviyede düşürecek olan 2,7 milyar Amerikan Doları tutarındaki Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nde bugüne kadar 2,3 milyar dolar harcanmıştır. TÜPRAŞ, 2006- 2015 yılları arasında gerçekleştirmeyi planladığı 5,4 milyar dolarlık yatırımının 4,5 Milyar dolarlık bölümünü başarıyla tamamlamıştır. Kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız