Ekonomi

Derince Limanı için 6 teklif var

17 Ocak 2014 Saat: 18:32
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.322 kez okunmuştur

Derince Limanı için 6 teklif var
Derince Limanı için 6 teklif var

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 2004 yılından buyana portföyünde bulunan Derince Limanı’nin işletme haklarının 36 yıllığına devriyle ilgili ihalesinde teklif verme süresi sona erdi. Derince Limanı için 6 büyük  kuruluştan teklif geldiği öğrenildi.

BİR HAFTA SONRA AÇIK ARTTIRMA

Özelleştirme İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Derince Limanı  için  Sabancı Holding, Esas Holding, Remzi Gür, Afken, Ceynak, Limak ve  Kolin İnşaat firmaları  teklif verdiler. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın bir hafta içinde bu  firmalarla masaya oturup, açık arttırma yapması bekleniyor.

DAHA ÖNCE İPTAL EDİLMİŞTİ

Tarihi 1900 yılına kadar ,  1904 yılında işletmeye açılan Derince Limanı, 17 Ağustos 1999 felaketinde hasar görmüş, devre dışı kalmıştı.  2007 yılında yapılan ihalede en yüksek teklif  195 milyon 250 bin Dolar’la   Türkerler Grubundan gelmişti. Ancak Liman-İş’in  açtığı dava sonucu Danıştay bu ihaleyi iptal etmişti. Liman-İş ve ilimizde pek çok kesim, Derince Limanı’nın özelleştirilmesine bugün de karşı çıkıyor. Ancak hükümet özelleştirme prosedürünü geri adım atmadan  sürdürüyor.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız