Ekonomi

Koruma Şirketler Grubu Hatay-Kırıkhan Tesislerinde 3 Önemli Yatırıma İmza Attı

16 Kasım 2013 Saat: 17:30
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.640 kez okunmuştur

Koruma Şirketler Grubu Hatay-Kırıkhan Tesislerinde 3 Önemli Yatırıma İmza Attı
Koruma Şirketler Grubu Hatay-Kırıkhan Tesislerinde 3 Önemli Yatırıma İmza Attı

Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Kırıkhan’daki açılış konuşmasında Denizli’deki tesislerin Klor Alkali üretim kapasitesinde artışı müjdeledi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin Hatay’daki bu yatırımın herkesi gururlandırdığını ifade ederken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sadullah Ergin ise Hatay’da nitelikli yatırımlar döneminin başladığını söyledi.

Koruma Şirketler Grubu’na ait 2007 yılında faaliyete geçen Kırıkhan-Hatay fabrikasında kojenerasyon-enerji üretim tesisi, Klor Alkali üretim kapasitesini artıracak ilave elektroliz ünitesi ve Koruma Temizlik A.Ş. üretim tesisi açılışları bugün gerçekleştirildi.

Merkezi Kocaeli’nde bulunan Koruma Şirketler Grubu’nun Kırıkhan tesislerindeki açılışlara Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ ve Gebze Ticaret Odası Meclis Başkanı Sedat Mican da katıldı.

Açılışta konuşan Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı şunları söyledi: “Kırıkhan’daki yeni elektroliz yatırımımızla günde 350 ton klor üretim kapasitesine ulaşarak Türkiye’nin en yüksek klor üretim kapasitesine sahip oluyoruz. Önümüzdeki hafta Denizli’deki tesisimizde gerçekleştireceğimiz yüzde 50 kapasite artışıyla da ilave 25 ton günlük klor üretimi elde edeceğiz. Bu yatırımlarla Klor Alkali A.Ş.’nin günlük üretim kapasitesi 375 tona ulaşacak. Ayrıca Kırıkhan’da 2 bin metrekarelik Koruma Temizlik A.Ş. tesisimiz, yeni yatırımlarımızla 11 bin metrekareye ulaştı”dedi.

Ardından söz alan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz Koruma Şirketler Grubu’nun Kırıkhan’daki yatırımı için, “Koruma Şirketler Grubu Kırıkhan Tesisi’ndeki kojenerasyon birimi bölgenin 1 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede. Ayrıca Hatay’da 2015 sonu gibi tamamlanmasını öngördüğümüz 3 milyar dolarlık yatırımlarla yılda 30 milyar KW/h üretimle enerji merkezi olacak.” dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise “Burada çok önemli bir teşebbüs ruhunu paylaşmak, teşvik etmek ve sonrası için de yeni yatırımlara yöneltmek amacıyla bir aradayız. Koruma Şirketler Grubu’nun Kırıkhan’ımızda ortaya koymuş olduğu yatırımlar hepimizi gururlandıran ve umutlandıran yatırımlardır” şeklinde konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptığı konuşmada “Kimya sektörü Ar-Ge kapasitesi yüksek bir sektördür. Kimya sektöründe böyle bir yatırımın Hatay’da olması artık nitelikli yatırımlar döneminin öneminin kavrandığını bize gösterir. Ayrıca Kırıkhan’daki bu yatırım ile 300 kişilik bir istihdam sağlandı” dedi.

Klor Alkali üretim kapasitesi yüzde 50 artıyor.

2007 Ağustos ayından bu yana Hatay Kırıkhan’da faaliyette bulunan ve Türkiye’nin en büyük şirketlerinin yer aldığı İSO 500 listesinde bulunan Koruma Klor Alkali Sanayi Tic. A.Ş, üretim tesisinin kapasite artıran ve kendi enerjisini üretmesini sağlayan yatırımlarını tamamlayarak açılışlarını gerçekleştirdi. Ek elektroliz ünitesi devreye sokularak üretimin yüzde 50 arttırılması hedefleniyor.

Kendi enerjisini üretecek

Son 5 yılda yüzde 300 büyüyen Koruma Şirketler Grubu yeni yatırımları ile kojenerasyon marifetiyle kendi enerjisini de üretmeye başladı.

Koruma Tarım

İSO (İstanbul Sanayi Odası) 500 listesinde yer alan Koruma Klor Alkali AŞ’nin 2012 satışları 300 milyon lira, ihracatı ise 6.2 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2013’ün ilk 9 ayında ise satışları 270 milyon lira, ihracatı ise 6.7 milyon doları buldu. Grup şirketlerinden Koruma Temizlik A.Ş.’nin 2012 satışları 41.3 milyon lira olarak gerçekleşirken 2013 ‘ün ilk 9 ayında bu sınır aşıldı ve 43.2 milyon liraya çıktı. 2012 yılında 1.1 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracat ise 2013’ün ilk 9 ayında 4 milyon dolara ulaştı.

Koruma Şirketler Grubu Hakkında

1949'da İstanbul'da zirai ilaç üretimi için kurulan Koruma Tarım'ın 1963'te kurduğu Derince Klor Alkali tesisleri, 1994 yılında İzmit'li işadamı Vefa İbrahim Aracı tarafından satın alınmıştır. Bünyesinde Klor Alkali üretim tesisi, zirai ilaç üretim ve formulasyon tesisi ile çeşitli sıvı ve katı depolama alanları olan bu tesis, 1994'ten sonra gerek üretim gerek hizmet yelpazesini genişleterek bugün Türkiye'nin her bölgesine ve komşu ülkelere hizmet vermektedir. Sürekli ürün ve hizmet kalitesini geliştirmeyi hedefleyen Koruma Klor Alkali A.Ş. teknolojiye ve personeline yatırımlar yapmaya hızla devam etmektedir. Bu bağlamda 2007 yılında Hatay/Kırıkhan'a ve 2012 yılında Denizli/Honaz'a dünyanın en son teknolojisine sahip membran elektroliz tesisi yatırımlarını yapmıştır. İSO verilerine göre Türkiye'nin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan şirket her geçen yıl daha üst sıralara tırmanmaktadır. Türkiye’de üç lokasyonda üretim faaliyeti gösteren şirket, kendi bünyesindeki nakliye şirketi ve kiralık araçları ile seksenin üzerinde lojistik araç filosuna sahiptir. Türkiye'nin beş bölgesinde üretim ve depolama avantajı sayesinde hızlı ve en ekonomik nakliye hizmetini sağlayarak müşterilerini yüksek stok maliyetinden kurtarmaktadır.

Koruma Temizlik A.Ş. Hakkında

1963 yılında İzmit'te kurulan Tarım Koruma Alkali tesisleri ile Türkiye’nin ilk çamaşır suyu Hypo’yu üreten Koruma Temizlik A.Ş., Türkiye’nin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. 1994 yılında Koruma Şirketler Grubu’nu İzmitli işadamı Vefa İbrahim Aracı’nın satın alması ardından hızla artan yatırımlar kapsamında Koruma Temizlik A.Ş., 2006’da Hatay’da Kırıkhan Tesisleri ve 2011’de Denizli Tesisleri kurulmuştur. Koruma Temizlik A.Ş., çamaşır suyu ve tuzruhu ile başlayan ürün yelpazesini 2000’ler itibari ile cam temzileyici, yumuşatıcı yağ çözücü, sıvı el sabununun da bulunduğu 40 farklı ürüne çıkarmıştır. Bugün hammadde üretiminde, HYPO markasıyla ve birçok büyük market zincirinin private label üretimde üs konumunda bulunan Koruma Temizlik A.Ş., hem iç hem dış piyasaya üretim ve satış yapmaktadır.


 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız