Ekonomi

DOSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türker :Dilovası OSB işsizlik için kolları sıvıyor

23 Ocak 2013 Saat: 13:17
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.419 kez okunmuştur

DOSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türker :Dilovası OSB işsizlik için kolları sıvıyor
DOSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türker :Dilovası OSB işsizlik için kolları sıvıyor

2002 yılında kurulan Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Türker, OSBnin 10 yılının Tavşancılda bulunan Sahil Restoranda ağırladığı basın mensuplarına değerlendirdi. Yaklaşık bir saat Dilovası Organize Sanayi Bölgesi hakkında kuruluşundan bugüne kadar geçen sürede yaşananları anlatan Türker, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Dilovası OSBnin kuruluşunun 1995 yıllarından itibaren başladığını anlatan Türker, “22 Mayıs 2002 tarihinde OSB resmen kuruldu. OSBde demir-çelik, makine ve kimya ağırlıklı fabrikalar var. Türk dış ticaretinin yüzde 6.5ini burada bulunan 199 firma sağlıyor. Burada bulunan 25 firmamız ise Türkiyenin ilk 500 firması arasında yer alıyor” dedi.

681 MİLYON LİRALIK KİRLİLİK YATIRIMI
Dilovaasında çevre sorunlarına karşı aldıkları tedbirleri anlatan Mustafa Türker, “Dilovasında büyük çevre sorunları vardı. Halkımıza ve devletimize 2006 yılına kadar bunları halledeceğimize dair söz verdik. Kocaeli Üniversitesi, TÜBİTAK- MAM ve Çevre Müdürlüğü ile birlikte çalışma yaptık. 2007 yılının başlarında hava kirliliğini çevre mevzuatında belirtilen oranların altına indirdik. İki tane 24 saat hava emisyonu ölçen sistem kurduk. Ayrıca kirletici özelliği bulunan her fabrikanın bacasına online ölçüm yapan sistemlerden kurduk. Yaptığımız toplam 681 milyon liralık yatırımlarla hava kirliliğini çevre mevzuatındaki oranların altına indirdik” şeklinde konuştu.
ÇEVRE KİRLİLİĞİ SIRALAMASINDA YOKUZ
Dilovasındaki kirliliğin azaldığını ortaya koyan Mustafa Türker, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının her yıl yayınladığı çevre raporlarında 2007 yılına kadar Dilovası en başta geliyordu. Yaptığımız yatırımlardan sonra sadece 2012 yılının ekim ayında çevre kirliliği sıralamasında 9. Sırada yer aldık. Birinci sırada ise Ankara yer aldı. Dilovasının yaşana bilir bir kent olması için 12 dönüm arazi üzerine sanayi sularını ve kentsel atıkları arıtmak için arıtma tesisi kurduk. Arıtma tesislerinde çıkan çamurları kurulmak içinde ayrı bir kurutma tesisi kurduk. Burada elde ettiğimiz çamur kurutularak azaltılıyor ve lisanslı firmalar tarafından yakılıyor” ifadelerine yer verdi.
DİLOVASI'NDA KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART
Dilovasının yaşana bilir bir kent olması için uğraştıklarını, Dilovası varsa sanayi var, sanayi varsa Dilovası var mantığıyla hareket ettiklerini belirten Türker, “Kesinlikle Dilovasında yaşayanlar buradan uzaklaştırılsın düşüncesinde değiliz. Dilovası kentsel açıdan yaşanabilir bir hale getirilmelidir. Bu konuda ciddi çalışmalar yapan belediye başkanımız var. Dilovası için kentsel dönüşüm şart. Kesinlikle halk buradan gitsin anlayışında değiliz. Halk daha elverişli konutlarda yaşamalı. TOKİnin burada önemli projeleri var. Dilovasının Türk sanayine önemli katkıları var. Sanayiye verdiği katkı kadar Dilovası da bundan faydalanmalı. Dilovası sanayisi ve yaşam alanlarıyla Türkiyenin göz bebeği olacak bir yer. Dilovasının havası İstanbul ve Türkiyenin birçok yerinden temiz” dedi.
YENİ LİMANLAR İSTİYORUZ
İzmitKörfezine yeni limanların yapılması konusunu değerlendiren başkan Türker, “Türkiyenin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat, 650 milyar dolarlık ithalat hedefi var. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülke. Marmara Denizi ve İzmitKörfezi bizlere Allahın bir lütfu. Karadenizde yılın sadece 150 günü gemiler iskeleye yanaşa biliyor. Akdeniz ve Ege Sahillerinin durumu ortada sadece birkaç nokta liman için uygun. Marmara Denizi ve İzmitKörfezine ise yılın 365 günü gemi yanaşa biliyor. Üstelik metropol şehirlere ve sanayiye yakın. Bu nedenle mevcut limanların rehabilite edilmesi ve kapasitesinin artırılmasını bu yeterli olmuyorsa yeni limanların yapılmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.
CÜRUFTA RADYASYON YOK
Sanayi atığı cürufların taş ocaklarında ve yol yapımlarında kullanılması önerilerini değerlendiren başkan Türker, “Cüruflarda kesinlikle radyasyon bulunmuyor. Taş ocakları alanına cüruf dökülmesi bir çevre yatırımı olabilir. Cürufların karayollarında dolgu malzemesi olarak kullanılması yönünde Elazığ Fırat Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Karayolları Genel Müdürlüğünün çalışmaları sürüyor. Bu konuda bizim Kocaeli Valiliğinden talebimiz oldu. Hep birlikte cürufların dolgu malzemesi olarak kullanılmasını öngören çalışmaların bitirilmesini bekleyeceğiz” diye konuştu.
SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ
Kurulduğu günden buyana Dilovası Organize Sanayi Bölgesinin bölge için yaptığı katkıları anlatan başkan Türker, “Sanayici olarak sosyal sorumluluk konusunda üzerimize düşeni yapıyoruz. 2013 yılına kadar 8 bin metre yol ve 700 metre istinat duvarı yaptık. 300 bin metre kare alana 60 bin fidan diktik. 7 tane okul, 5 kamu binası ve 2 köprülü kavşak yaptık. 40 milyon liralık bir yatırımla elektrik nakil hatlarını154 binlik ve 380 binlik hatlar hariç yer altına indirdik. 100 öğrencimize burs veriyoruz. Biraz gecikme oldu ama ekim ayı itibariyle geciken burslarla birlikte öğrencilerimizin tüm paralarını yatırdık” diyerek faaliyetlerini anlattı.
DİLOVASI İŞSİZLİĞİNE ÇÖZÜM
Sanayinin kalbi olan Dilovasında işsizliğin yüksek olduğunu ancak işsizlikle bağlantılı olarak sanayicinin de kalifiye eleman bulmada zorlandığının altını çizen Mustafa Türker, bu konudaki girişimlerini anlattı. Dilovası işsizliğine çözüm bulmak ve sanayicinin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak için yetişkinler eğitim merkezi kuracaklarını kaydeden Türker, “Burada İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla işsizlerimize kurs vereceğiz. Kursları bitirenlerin tamamını da kuruluşlarımızda istihdam edeceğiz. Çünkü dışarıdan getirdiğimiz her personel bize artı bir maliyet getiriyor” dedi.

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız