Ekonomi

Tüpraş’ın yurt içi satışı yüzde 5 arttı

14 Kasım 2012 Saat: 19:47
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.080 kez okunmuştur

Tüpraş’ın yurt içi satışı yüzde 5 arttı
Tüpraş’ın yurt içi satışı yüzde 5 arttı

Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürlüğü, 9 aylık satış rakamlarıyla ilgili değerlendirme yaptı. Tüpraş’ın bu yılın ilk 9 ayında yurtiçi satışlarını yüzde 5 artırırken, karlılık hedeflerine ulaştı.

Dünyada petrolle ilgili gelişmelerin doğal olarak Tüpra’ı da etkilediği vurgulanan açıklamada,

petrol fiyatları ile döviz kurunun ikinci çeyrek döneme göre daha dengeli seyrinin yanında, başarıyla yürütülen stok ve üretim optimizasyon programlarına bağlı olarak 2012 yılı üçüncü çeyrek dönemde rafineri kapasite kullanımının yüzde 90,7 seviyelerine çıkarıldığına dikkat çekildi.

KAPASİTE KULLANIMI DA ARTTI

Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nün açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

“- Bunun sonucu olarak da 2012 yılı dokuz aylık dönem toplam kapasite kullanımı -geçen yılın aynı dönemine göre 1,4 puan artarak- yüzde 82,3 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde Tüpraş’ın yurt içi ve ihracat dahil toplam satışları geçen yıla göre yüzde 5 oranında artışla 19 Milyon Tona ulaşmıştır.

Satış miktarlarındaki artışların yanı sıra, döviz kuru ve uluslararası petrol ürünleri fiyatlarının geçen yılın üzerinde oluşmasının etkisiyle, satış gelirleri 2011 yılının yüzde 18,4 üzerinde gerçekleşmiştir. Optimize edilen kapasite artışının yanı sıra verimlilik projeleri ile sağlanan tasarrufların katkısı ile 983 Milyon TL net dönem karı elde edilmiştir.

Uluslararası piyasaların sunduğu düşük faiz ortamında, finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesinin yanı sıra likidite ve faiz riskinin minimize edilmesi amacıyla 2 Kasım 2012 tarihinde 700 Milyon Dolar tutarında, 5,5 yıl vadeli, 2 Mayıs 2018 itfa tarihli ve yüzde 4.168 oranında getiriye sahip tahvil ihracı başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Tüpraş, ülkemizin akaryakıt ihtiyacını en emniyetli ve yüksek kalitede karşılarken yetkin insan kaynağıyla operasyonel ve finansal başarılarını yükseltme yolunda üretim ve yatırımlarını sürdürerek, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma değer yaratmaya devam edecektir. Kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız