Körfez Belediyesi

Hereke, turizmcilere GÖZ KIRPIYOR

Tarihinde birçok medeniyetin izleri bulunan, dünyaca ünlü el yapımı ipek halıları ile yabancı turistlerin ilgi odağı olan Hereke, Körfez Belediyesi tarafından yapımı devam eden Hereke Kalesi’nin de gün yüzüne çıkması ile turizmciler

23 Eylül 2017 Saat: 15:12
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 327 kez okunmuştur

Hereke, turizmcilere GÖZ KIRPIYOR
Hereke, turizmcilere GÖZ KIRPIYOR

Tarihinde birçok medeniyetin izleri bulunan, dünyaca ünlü el yapımı ipek halıları ile yabancı turistlerin ilgi odağı olan Hereke, Körfez Belediyesi tarafından yapımı devam eden Hereke Kalesi’nin de gün yüzüne çıkması ile turizmcilerin de ilgisini çekmeye başladı

 

Frigler, Bitinyalılar, Persler ve Makedonyalılar gibi birçok medeniyetin izlerinin yer aldığı Osmanlı döneminde ise önemli bir yere sahip olan Körfez, tarihi yapıların tek tek ortaya çıkması ile turizmcilerin de ilgisini çekiyor. Özellikle Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de bahsedilen ve 1400 yıllık geçmişe sahip olan Hereke Kalesi için başlatılan restorasyon çalışmaları büyük ilgi görüyor.

HALI MÜZESİ

Yıldız Sarayı’nda bulunan dünyanın en büyük halısının dokunduğu Hereke Halı Fabrikası ise yeniden düzenlenen haliyle ziyaretçilerine kapılarını açmaya hazırlanıyor. Hereke Halısının ün kazandığı dönemlerde Hereke’ye gelen ziyaretçilerin sayısı artarken, onlardan biri de Alman İmparatoru II. Wilhelm olmuştu. Kaiser Wilhelm için yaptırılan ve tek bir çivi kullanılmadan inşa edilen ‘minyatür köşk’, yapı itibari ile turistler tarafından dikkatlice inceleniyor.

HİMZETE AÇACAĞIZ

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, özellikle Hereke Kalesi’nin Hereke için önemine dikkat çekerken, “Tarihi Hereke Kalesi yaklaşık 1400 yıllık bir yapı ama maalesef yerle yeksan olmuş. Biz, tarihimizi yeniden canlandırma adına yaklaşık 1 sene önce kalemizin restorasyonuna başladık. Tarihi alanda Körfezimizde ne varsa halkımızın hizmetine açıyoruz" dedi. 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız