İç Sayfa Haberleri

“Depremin Yaratacağı Zararları Önleyebiliriz”

Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde Kocaeli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Deprem Haftası kapsamında düzenlenen "Deprem Farkındalığı ve Hazırlık Çalışmaları" ko

5 Mart 2018 Saat: 22:18
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 283 kez okunmuştur

“Depremin Yaratacağı Zararları Önleyebiliriz”
“Depremin Yaratacağı Zararları Önleyebiliriz”

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen çalıştaya; Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra,Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, K.K. EDOK Muharebe Hizmet Destek Eğitim ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kazım Dalkıran, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Derince Kaymakamı Akın Yılmaz,  İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Aslan, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Salim Tekoğul, daire müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda; Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagüve  Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in konuşmalarının ardından Vali Aksoy’un yaptığı konuşmalarında; “ 1-7 Mart Deprem Haftası münasebetiyle düzenlenen bu çalıştayda sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Türkiye’nin belirli bölgeleri deprem bakımından birinci kuşakta yer almakta. Kocaeli’ye de depremsellik boyutunda baktığımızda birinci kuşakta yer almaktadır. 1999 yılında yaşanan depreme baktığımızda Marmara bölgesinde en çok etkilenen il Kocaeli’dir. Hasar gören binalara baktığımızda yine en fazla hasarlı yapının olduğu yer Kocaeli’dir. Kocaeli; depremsellik boyutuyla baktığımızda daha hassasiyetle yaklaşılması gereken bir konumdadır. Birinciderece deprem kuşağının yanında yer almasının yanında önemli ve kritik sanayi tesislerine sahip olması ayrı bir hassasiyet gerektiriyor. 1999 depreminden sonra devletteki ilgili birimlerin daha aktif ve iyi bir şekilde çalışmalarını sağlamak bakımından yeni bir düzenleme yapıldı. Önceki dönemde Bayındırlık ve İskan Bakanlığına bağlı Afet İşleri Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığına bağlı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Başbakanlığa bağlı Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü gibi farklı bakanlıklara bağlı kurumlar bir araya gelerek Başbakanlığa bağlı bir AFAD Başkanlığı oluşturuldu. Tek elden kurumsal bir yapıyla çalışmalar yönlendirilmeye başlandı. Deprem sonrası müdahale etme ve insanları kurtarmada özellikle zararları azaltıcı ve daha iyi bir noktaya taşıyan çalışmalar yürütülüyor. Başbakanlık AFAD Başkanlığımızın koordinasyonunda başta Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz olmak üzere yerel yönetimlerimizle işbirliği içerisinde birçok çalışma yürütülüyor. Üniversitelerimiz bu çalışmalar  içerisinde çok önemli bir paydaştır. Kocaeli’dekurumlar arasında önemli bir diyalog ve çalışma ortamını görüyoruz. Bizde İl Acil Afet Planımızı her yıl gözden geçiriyoruz.

“DEPREM KONUSUNU SÜREKLİ GÜNDEMDE TUTMAK VE BU KONUYA HAZIRLIKLI OLMAK DURUMUNDAYIZ”

Depremde en önemli konu duyarlılığı ve farkındalığı en üst noktalara taşımaktır. Özellikle genç kuşaklarımız yaşanan depremleri bilmiyor olabilir. Bu bakımdan bu konuyu sürekli gündemde tutmak ve bu konuya hazırlıklı olmak durumundayız. Bu çalıştayda bu bakımdan büyük önem taşıyor. Mevcut durumu görmek, yeni alınacak tedbirleri ortaya koymak ve yapılacak çalışmalarda ilgili kurumlara yön verme bakımından da ciddi katkılar sunacaktır. Depremler olacak ve bunları önleyecek bir mekanizma henüz yok. Ancak depremin zararlarını önleyebiliriz. Depremde hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Çalıştayın önemli katkılar sunması temennisinde bulunuyorum.diyen Vali Aksoy'un  Çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardındanProf. Dr. Ö. Feyzi Gürer“Türkiye’nin Aktif Tektoniği”,   Doç. Dr. Fadime Sertçelik“Türkiye’de Deprem İzleme Çalışmaları ve Büyük Depremler”, Prof. Dr. Sami Arsoy “Zemin Sorunları ve Önlemler” ve Doç. Dr. Kemal Beyen ise ” Yerleşim ve Yapı Davranışı” konulu sunumların ardından Moderatörlüğünü  Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün yaptığı  Yaklaşan Marmara Depremi ve Bizi Bekleyen Gerçekleri paneli ile devam etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız