Spor

Erhan Yılmaz suskunluğunu bozdu

Son haftalarda kulübün satışı ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atılan Kocaeli Birlikspor’da kulüp başkanı Erhan Yılmaz, merak edilen konularla ilgili basın mensuplarına çarpıcı açıklamalarda bulundu.

24 Haziran 2017 Saat: 14:53
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.988 kez okunmuştur

Erhan Yılmaz suskunluğunu bozdu
Erhan Yılmaz suskunluğunu bozdu

KONULARA AÇIKLIK GETİRDİ

Kocaeli Birlikspor Kulüp Başkanı Erhan Yılmaz basın mensuplarıyla Körfez Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği iftar yemeğinde bir araya geldi. Son haftalarda gündemde olan kulübün olası satışı ve ortaklığı konularına açıklık getiren Yılmaz, “A ve B planlarımız var. A planı; protokolümüz bulunan Beşiktaş’ın alma olasılığı. B planı ise Körfezli işadamlarıyla oluşturacağımız 30 kişilik güçlü yönetim” dedi. Transferi açacaklarını da belirten Yılmaz, “Alt yapıdan çıkardığımız ve dokunulmazlığı olacak futbolcularımıza da yer vereceğiz” açıklamasında bulundu.

FUTBOLCULAR GİDEBİLİRLER

İftarın ardından bir bölümü soru-cevap olarak gerçekleşen basın toplantısında Erhan Yılmaz şu sözleri kaydetti: “Hem ligi değerlendirelim hem de kulübümüzle alakalı konuşulan ve kamuoyunda merak edilen konuları cevaplamak istedim. Yazılan hiçbir habere yanıt vermedim. Bazılarını doğruladım. Bu kulübün kaderinde galiba bu var; geçen yıl da geç toplandı. A planı olmazsa bayramdan sonra B planını devreye sokacağız. Kulübümüzden ayrılan oyuncu kardeşlerimiz var. Ama bize gelmek için arayan ve bizim de istediğimiz oyuncular var. Sonuçta futbolcular tapulu malımız değil, gidebilirler.

 

00upa03q.jpg

 

KULÜBÜ VERSEK UMURLARINDA OLMAYACAK

Geçen yıl aldığımızda kulübün içi boştu ve borçluydu.  Küme düşmemizi bekliyorlardı. Transfer yasağını kaldırıp kadro kurduk. Sonuç malum. Sizin nazarınızda bu imkanlarla başarılı olduk. Şahsi fikrim başarılı olamadık. Çünkü bu işin içinden geldik ve kupa kaldıramadık. Demek ki yanlış yaptığımız yerler oldu. Bunlarla da yüzleşiyoruz. Üzüldüğüm nokta şu; 1,5 aydır bu kulüple ilgili ‘Satıldı, satılıyor’ haberleri yapılıyor, konuşuluyor. Ama bir tane mülki idare amirimiz ya da kentimizin önde geleni “Ne yapıyorsunuz?” demedi. Ben kulübü versem kimsenin umurunda olmayacak.

İLK YARININ ORTASINDA GÖRÜŞTÜK

Kulübümüz farklı ilçelerle anıldı. İlk yarının ortalarında öyle bir görüşmemiz oldu ama ondan sonra olmadı. Benim arkamdan görüşülmüşse soruyorum; bu kulübü yürütecek potansiyeliniz vardı da bunca zaman Erhan Yılmaz’a neden destek olmadınız? Kartepe’yi gazetelerden okudum. Herkes ‘Olayın başına biz geçelim’ moduna geçmiş. Bu gidişatın hiç iç açıcı olmadığını düşünüyorum. Bu kent 4-5 tane üst ligde profesyonel kulübü kaldırır. Bugün Adanaspor Süper Lig’den 60 trilyonluk bütçeyle düştü. Burada 2-3 milyon konuşuluyor, ‘Bize ne, ölsün’ diyorlar.

B PLANI HAZIR

Kendi adıma beklenti içinde değildim. Takım ligin en iyi futbol oynayan takımıydı. Bu takımı kaybettik biz. Maddi imkansızlıklardan dolayı çatladık. Çözüm arayışımız Beşiktaş ile oldu. Protokol yaptık. Genel kuruldan sonra alacaklarını söylediler. Bayramdan sonra netleşecek. Orada bir kararsızlık var; tamamını mı alalım, vaz mı geçelim? Şuanda vazgeçilmiş bir şey yok. Bizim B planımız tabi ki var ve işliyor. İnşallah bu kulüp bu kentte, bu ilçede kalır. Beklemek de bu kulübü yıpratıyor, oyuncuları yıpratıyor, geleceğe dair planları yıpratıyor. Bayramdan sonraya kadar bekleyeceğiz. Olmazsa B planımızı uygulamaya koyacağız.

 

3268b5c6-be08-4a90-bc04-89c11e7ab7aa__75b5c6b9-9361-48be-aa75-060e87f92935.jpg

TRANSFERİ DE AÇACAĞIZ

B planımızda 30 yönetici oluşturmaya çalıştık. 10 arkadaşımız kabul etti. Diğerlerini de ikna etmeye çalışacağım. Ses getirecek yeni bir oluşum haline getireceğiz. Belediye başkanımız da kendi imkanları doğrultusunda destek verebileceğini fakat ana desteği sağlayamayacağını söyledi. Planladığımızı yaparsak onun düşündüğü oranlar da yeterli olacaktır. Bayramdan sonra yönetim kurulumuzu oluşturup transferlere başlayacağız. Transferi açacağız. Açmak için borcu bu şekilde tolere edeceğiz. Elimden geldiği kadar kendi imkanlarımla ve yönetici arkadaşlarımla bunu halledeceğiz.

BEŞİKTAŞ İLE PROTOKOL YAPTIK

Biz alt yapıyı kapatmadık. Bir kulüp alt yapısı varsa ayakta durur. Geçen yıl yapamadığımızı yapacağız. Aidiyet duygusuyla hareket edecek futbolcu kardeşlerimizi bulacağız. Bunlar İzmitli olmak zorunda. Bugün 7-8 İzmitli çocuk bu kulüpte oynamış olsaydı bu kulübü kimse kendine peşkeş çekmeye kalkmazdı. Cebine 300-500 bin koyan kulübe talip olmazdı. Bizim bu tutumumuz bu kulübü birilerine verdirmez. İnşallah insanlar sahip çıkar da kulüp hiç verilmez. Eğer biz devam edersek; alt yapıdan bu sene çok umutlu olduğumuz kardeşlerimiz var. Ama Beşiktaş ile protokolümüz var. ‘Biz vazgeçmiyoruz, kulübü bize ver’ derlerse yapacak bir şey yok. Ama olmayacakmış gibi hareket ediyorum.

KULÜBE TALİP ÇOK

Bende Erzurumluyum. Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un eski başkanı Ali Demirhan bizim uzaktan akrabamız. Kulübün içinde bulunduğu durumu göz aldığımız zaman ‘Birlikte hareket edebiliriz’ dedi. Şartlar bizim istediğimiz gibi olursa olabilir. Ama bu süreci kısa tutuyorum, bu süreci bitireceğiz. Ya satacağız, ya ortak alacağız ya da B planımıza geçeceğiz. Kulübümüze birçok insan talipli. Kimse de üç beş kuruşa kulüp sahibi olacağını sanmasın. Bu kentin markası, öz değerini yok etmeyeceğim. En kötü durumda kendi öz değerlerimizle yola çıkar omurgalı bir şekilde ne yapacaksak yaparız.

İSİM SPONSORU OLSUNLAR

İsim sponsorluğunda bulunan firmalar zaten kat be kat fazlasıyla karşılığını alıyorlar. Reklam için ayırdıkları bütçeler var. Körfez’den çıkan, ilçenin markası Türköz İnşaat var. Kendilerinden randevu alıp gideceğim. Türköz Kocaeli Birlikspor olabilir. Tüpraş’a da gideceğim. Tüpraş Kocaeli Birlikspor olabilir. Diğerlerine de. Sponsor olduklarında zaten karşılığı var. Bedava bir şey yapmayacaklar. Ama sistem yukardan birilerinin dokunması üzerine kurulmuş. Gittiğimizde iyi karşılanıyoruz ama icraat noktasında da yukarılardan birilerinin desteği olması gerekiyor.

7 BRANŞ DAHA AÇACAĞIM

Geçen yıl 4 tane caddeyi Kocaeli Birlikspor olarak istedik. Bu yıl da isteyeceğiz. Dernek takımlarına  bakın; 30 kişilik bir yönetim benim cebimden harcadığım kadar para harcamamıştır. Kulübün kendi ayakları üstünde duracağı gelire ihtiyacı var. Otoparklara, işletmelere, sponsorluklara, reklamlara ihtiyaç duyuyor. Biz bu paraları yemiyoruz ki.  lçeden bize ‘Diğer branşları da açın’ diye isteklerle geliyorlar. Profesyonel kulüp altında olmak istiyorlar. Nasıl açacaksınız? Onların da alt yapısını yapacağız. Biz kalırsak hedefim; bu sene inşallah 7 branş açmak. O zaman kamu yararına giriyor. Bize ister istemez destek vermek zorunda kalacaklar.

HALK NEFRET DUYUYOR

Kurucu üyelerimize de seslenmek istiyorum. Hep seslendik karşılık bulamadık gerçi. Onların kayıtsız kalması da çok üzücü bir durum. Hem güzide bir kulübü iyi bir projesi olup anlatamamak, hem takımı tamamen bertaraf edip halkın düşman edilmiş olması da ayrıca üzüyor. Şuanda halkın gözünde negatif duygular da var. Bir kısmı biz olduğumuz için sempati duyuyor. Fakat halkın çoğu hala önyargı ve nefret duygusuyla bakıyor. Kocaeli Birlikspor satışa çıkmış, kimsenin umurunda olmamış. Biz ismini değiştirsek; ben istiyorum. Değiştirelim. Bana bir şey katacak mı? Birileri buna öncülük edecek ki bende değiştireyim. Yönetimimizi oluşturabilirsek, aidiyet gelişirse isim değişikliği de var.

BEŞİKTAŞ KONUSU HAFTAYA NETLEŞİR

Beşiktaş genel kurulunda bizimle temasını açıkladığında biz de bununla ilgili kendi aramızda toplantı yaptık. ‘Keşke rakamı açıklamasaydı. Muhtemelen derin bir yapı bunu engelleyecek’ dedik. Tıkanmış durumdayız. Vazgeçmiş değiller, almak gibi bir durum da yok. Netleşmemiş bir durum söz konusu. Bizim muhatabımız Fikret Orman değil, Metin Albayrak’tı. Onunla görüşüyorduk. Kendi aralarında kırgınlıkları olmuş Fikret Orman başkanla. Metin Albayrak şimdi geri dönmüş, araları düzelmiş. Çok değerli bir isim. Sürecin uzamasının bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Bizim onlarla protokolümüz var ve sorduğumuzda; ‘Şimdilik protokolü kenarda tutalım. Siz kendi B planınızı uygulayın’ yanıtını aldık. Haftaya bunu netleştireceğiz. Bunlar benim kendi yorumum.

MARKA DEĞERİMİZ 20 MİLYON

Bu takımın bir marka değeri var. Bu benim istediğim rakam falan da değil. Piyasada konuşulan rakam kulübün gerçek değeri değil, çaresizlik yüzünden o rakam telaffuz edildi. Bu kulübün marka değeri bana göre 20 milyon. Siz 20 milyonu çöpe atıp gider misiniz? Aslan gibi bizimle devam edecek geçen seneki takımımızın iskeletimizden kardeşlerimiz var. U-21’den gençlerimizi de alır devam ederiz. Bu takım yerde bırakılmaz. Kime bırakacağız? Yineliyorum; ‘Benden daha iyi yapacak varsa buyursungelsin.’

ÖNÜMÜZE KOCAELİSPOR ÇIKIYOR

‘Kocaelispor’a daha çok yardım yapılıyor’ şeklindeki yoruma da cevap veren Yılmaz, “Biz bir kuruma gittiğimiz zaman önümüze Kocaelispor çıkıyor, yalan değil. Mesela ben Tahir beye gittim. Tahir beyden istediğim zaman, ‘Şimdi Kocaelispor da var’ cevabı geldi. Ben de Kocaelisporluyum. Kocaelispor’a tabi ki destek vereceksiniz. Oraya 3 veriyorsanız buraya 1 verin. Zaten ana reklam ve sponsorluk anlaşması oraya verilmesi lazım. İnşallah Kocaelispor, borçsuz bir kulüp olur.

DEFALARCA KOCAELİSPOR’A EL UZATTIK

Kocaelispor, kentimizin ağabeyi konumunda. Biz defalarca el uzattık. O taraftan bize hiç el gelmedi. Hep benden bekleniyor bu tür şeyler. İddia ediyorum, en Kocaelisporlu olandan daha çok Kocaelisporluyum. Benim Kocaelisporluluğumu kimse sorgulamasın. Ben, kentin ağabeyi konumunda olsaydım Derince’ye de, Gebze’ye de, Darıca’ya da, Gölcük’e de, Kocaeli Birlik’e de sahip çıkardım. Bir yere gidince ‘Kocaelispor da var’ deniyor. Bu algıyı kırmamız lazım. Kocaelispor inşallah hak ettiği beşinci büyük konumuna gelir” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız