Spor

KOÜ’de BMX Paneli

Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi bugün “Türkiye’de ve Dünya’da BMX Sporu” konulu panele ev sahipliği yaptı.

2 Aralık 2016 Saat: 19:41
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 554 kez okunmuştur

KOÜ’de BMX Paneli
KOÜ’de BMX Paneli

Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi bugün “Türkiye’de ve Dünya’da BMX Sporu” konulu panele ev sahipliği yaptı.

Organizasyonunu K.O.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Öğretim Elemanı ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Kutlu’nun yaptığı panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Yavuz Taşkıran yaptı. Panelin konuşmacıları BMX sporunun Türkiye’de tanıtımını ve yaygınlaşmasını misyon edinmiş olanBMX TR kurucuları Akman Atılgan, Ediz Tenşi ve A.Melih Yavaş’tı.

Kutlu, Türkiye’de bisikletin gelişmesi ve dünya çapında sporcuların yetişmesi için öncelikli olarak BMX sporundan başlayarak bisikletin tüm klasmanlarında Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun çalışmalarının ve desteklerinin olacağını belirtti.

Konuşma sırasına göre ilk konuşmayı yapanBMX TRkurucusu ve editörü Akman Atılgan, BMX’in kelime anlamından başlayarak ne olduğunu, dünyadaki doğuş hikayesini ve sporun 1960’lı yıllardan günümüze kadarki gelişimini anlatan görsellerle desteklenmiş bir konuşma yaptı.

BMX TRkurucusu ve organizatörü Ediz Tenşi, Türkiye’de BMX’in 35 yıl öncesine dek dayanan hikayesini, Türkiye’de bugüne kadar olan gelişimini, yıllar öncesinden bugüne dek BMX sporuna ilişkin çekilen zorlukları ve kurumsal bir kimlik olarak BMX TR’ın amaç ve hedeflerini ve kuruluşundan bugüne dek olan faaliyetlerini anlattı. Türkiye’de BMX’in geçmişine dair hikayelere yer veren BMX TRve RedBull  işbirliği ile hazırlanmış olan Macera Peşinde serisinin ilk bölümü de panel dinleyicileri tarafından ilgiyle izlendi.

Üçüncü konuşmacı BMX TRkurucusu ve kamusal işler sorumlusu ve aynı zamanda bir triathlon sporcusu olan Ahmet Melih Yavaş, olimpik bir spor dalı olarak BMX yarışlarına ilişkin temel bilgileri içeren bir konuşma yaptı. Sporun henüz Türkiye’de varolmadığını belirten A.Melih Yavaş, bu sporun Türkiye’de varolabilmesi için pist ve tesis gereksinimi olduğunu, ancak başlangıç olarak daha önce yapılmış ve atıl vaziyetteki pistlerde sporcuların yetiştirilebileceğini ve seçilecek pilot bölgelerde standartlara uygun pistlerin yapılarak olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil edecek sporcuların zaman kaybetmeden yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Öğrenciler, öğretim görevlileri ve bisiklet derneklerinden büyük ilgi olduğu gözlenen panelin son kısmında soru ve cevaplara yer verildi. Soru ve cevaplar kısmında çıkan ortak sonuç, BMX’in Türkiye’de önünün çok açık bir spor olduğu, Türkiye’de yaygınlaşması halinde çok sayıda sporcu, antrenör ve hakem ihtiyacı olacağı ve üniversitelerin beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümlerinden mezun olacak öğrencilere konuyla ilgili çok görevler düşeceği yönünde oldu. Konuşmacıların kapanış konuşmalarında da ortak verdikleri mesaj, sadece BMX sporu değil, hangi spor dalı olursa olsun bu sporların gelişmesine gönül vermiş sporcuların, öğretmen ve destekçilerin yılmadan çaba göstermeleriydi.

Panel bitiminde Kocaeli Üniversitesi panel konuşmacılarına çiçek ve kupa takdim etti ve panel katılımcıları ve dinleyicileriyle beraber fotoğraf çektirildi.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız