Spor

Tarhan: Ekonomiye darbe vurulacak!

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Yap-işlet-devret modeli, ileride ekonomiye darbe vuracak” dedi

16 Kasım 2016 Saat: 15:02
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.035 kez okunmuştur

Tarhan: Ekonomiye darbe vurulacak!
Tarhan: Ekonomiye darbe vurulacak!

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Ekonomi Bakanlığı’nın plan bütçe komisyonu görüşmelerinde söz aldı. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan projelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tarhan, sanayicinin, üreticinin zor durumda olduğunu belirtti. Yap-işlet-devret modelinin Türkiye açısından ileriki süreçlerde ekonomiye büyük darbe vuracağına, vurgu yapan Tahsin Tarhan; proje bazında değerlendirme yapıldığını, gelir-gider bütçelerinin bugünün şartlarıyla konuşulduğunu söyledi. TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi Tahsin Tarhan şunları söyledi: “Köprüler yapılıyor köprüden geçen yok, otobanlar yapılıyor otobandan giden yok, havaalanları yapılıyor havaalanından yeterince uçuşlar yok.

GEREKSİZ PLANLAMALAR

Bir Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı var sadece Trabzon’a uçuş var. Yani gereksiz planlamalar, bu da ileriki süreçlerde bütçeye ciddi bir zarar verecek. Körfez Köprüsü tartışılıyor, işte 40 dolara anlaşılmış. Devlet, 40 doların 15 dolarını bugün kendi cebinden karşılıyor. 25 dolar indirilmiş, hala bu karşılanmıyor, oradan da kamu zarara uğratılıyor. Yap-işlet-devret modellerinde aslında yapılacaksa, hazine garantisi veriliyorsa, dış sermayenin Türkiye’ye yatırım yapması gerekiyor. Yani Türkiye’deki girişimcilerle bir araya gelip, devlet garantisiyle yap-işlet-devret modeli adı altında üretim yaparsanız ve bu üretimin karşılığında da zarar ederseniz, ileriki süreçlerde Türkiye’yi büyük zarara uğratmış olursunuz.”

EĞİTİM VE ÜRETİM SEFERBERLİĞİ

Teşvik paketleriyle bir yere varılamayacağını belirten Tahsin Tarhan; üretimin arttırılması ile ilgili olarak şunları ifade etti: “Bir iş adamını düşünün, sanayiciyi düşünün, çekleri, senetleri protesto olmuş, vergi borçlarını ödeyemiyor. Zaten teşvik alamıyor yani ekonomik olarak bitmiş bir sanayici teşvik alamıyor. Teşvik alan bir sanayici, ekonomik olarak zaten bankalardan da faydalanabiliyor. Onun için, bu teşvik paketlerinden vazgeçmemiz gerekiyor bir an önce. Üretimin önündeki engelleri kaldırmalıyız. Üretimi nasıl artırabiliriz? Türkiye’de eğitim ve üretim seferberliği başlatmalıyız. Sadece üretimin önündeki engelleri kaldırın, özel sektör ayağa kalkar.”

ÜLKEMİZİ OHAL’DEN KURTARMALIYIZ

Dış politikanın gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, demokrasi, ve hukukun güçlendirilmesine de vurgu yapan Tarhan, “İhracat rakamlarına bakıyoruz, gururla diyoruz ki: ‘Avrupa’ya ihracat yapmışız.’ Başka çareniz var mı? Suriye’yle aranız nasıl? Irak var mı? Ortadoğu var mı? Yok. Rusya var mı? Yok. Çin’le rekabet edebilir misiniz? Edemezsiniz. Zaten FETÖ’cü iş adamları Afrika’yı ele geçirmiş, orada da yokuz. Neresi kalıyor? Avrupa, sadece Avrupa’da varız. Onun için biz bir an önce, eğer Türkiye sanayisini, üretimini ayağa kaldıracaksak dış politikaları bir gözden geçirmemiz gerekiyor ve özellikle, son yıllarda gelen yabancı sermayeyi de gözden geçirmemiz gerekiyor, yabancı sermaye niye geliyor? Sıcak paraya geliyor sadece; sadece, Türkiye’deki yüksek faize geliyor yabancı sermaye. Yeni bir üretim, yeni bir sanayi kuruluşu, büyük bir sanayi kuruluşu, marka bir değer yaratmış mı yabancı sermaye Türkiye’de son yıllarda? Yaratmamış. Onun için, bir an önce, eğer bu ülkeye yabancı sermayeyi getireceksek öncelikli olarak demokrasiyi ve hukuku güçlendirip bir an önce ülkemizi olağanüstü hâlden kurtarmamız gerekiyor” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız