Gündem

Körfez'de Şehitlerimizin adı bu anıtla yaşatılacak

Körfezli şehitlerin isimlerini yaşatmak için bir araya gelen 3 güzel yürekli insan Ecz. Caner Göçmez, iş adamı İbrahim Tezel ve Dr. Taner Göçmez'in yaptırdığı ve 28 şehidin künyesinin yazılı olduğu anıtın açılış töreni

4 Ağustos 2017 Saat: 19:58
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.007 kez okunmuştur

Körfezde Şehitlerimizin adı bu anıtla yaşatılacak
Körfez'de Şehitlerimizin adı bu anıtla yaşatılacak
Körfezli şehitlerin isimlerini yaşatmak için bir araya gelen 3 güzel yürekli inansın yaptırdığı ve 28 şehidin künyesinin yazılı olduğu anıtın açılış töreni gerçekleştirildi

Yüreği güzel 3 adam bir tesadüf sonucu güzel bir karar alarak, Körfez’li şehit düşen 28 kahramanımızın isimlerini yaşatmak için bir anıt yaptırmaya karar verdi. Körfezin tanınan ve sevilen isimlerinden; Eczacı Caner Göçmez, Doktor Taner Göçmez ve iş adamı İbrahim Tezel aldıkları karar ile şehit kahramanlarımızın adını yaşatmak için bir anıt yaptırdı. O anıttın açılışı bugün gerçekleştirilen tören ile yapıldı.

 TÖRENE KATILIM YOĞUN OLDU

Anıtın açılış programına; Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Osman Aslan, Körfez İlçe Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Körfez İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Fikret Çetinkaya, Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı,CHP Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar,  MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, SP Körfez ilçe Başkanı Ömer Faruk Coşkun,Körfez Birleşik esnaf Odası Başkanı Yahya Öztürk, Körfez Şöforler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz,S.S. Yarımca Taşıyıcılar Koop. Başkanı Veysel Şenol, Körfez Belediye Meclis üyeleri, köy ve mahalle muhtarları, şehit ve gazi aileleri ile çok sayıda vatandaş katılım sağladı.  Ayrıca ATV’de yayınlanan Dosta Doğru programından bilinen Mevlüthan Mustafa Duman’da törene katıldı.

DUMAN’IN DUYGULANDIRDI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program şehit babası Kadıköy Cami İmamı Kerim Çetingöz’ün okuduğu Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Akabinde Mevlüthan Mustafa Duman şehitlerimiz için kaside okudu. Duman’ın okuduğu kaside şehit yakınlarına duygusal anlar yaşattı. Törenin açılış konuşmasını ise anıtı yaptıran yüreği güzel 3 adamdan biri olan Eczacı Caner Göçmez yaptı.

vatandas-004.jpg

GÖÇMEZ ONLAR BİZE EMANET

Göçmez bu anıt sayesinde Körfezli 28 şehidin isminin yaşayacağını ifade ederek şehit aileleri içinde, ‘Onlar bizlere emanet’diyerek anıtı nasıl yapmaya karar verdiklerini anlattı.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin koruyucusu Mehmetçik ve güvenlik güçleri, devletimizin sembolü Türk Bayrağı’ mızı göklerde tutabilmek için gerektiğinde canını sakınmadan şehit olmuştur. Körfez ilçemizde de aynı kutsal amaç uğrunda kendini feda etmiş olan şehitlerimiz bulunmaktadır. Bu nedenle biz Körfez Şehitleri Anıtı’ nı halkımızın fedakar ve kahraman şehitlerini anmasını ve hafızalarında yaşatmasını sağlamak için yaptırmaya karar verdik”dedi.

ORDU MİLLET BİRLİKTELİĞİ ÖNEMLİ

Göçmez’in akabinde konuşan başkan Baran, güzel girişimlerinden ötürü öncelikle emeği geçen herkese teşekkür etti. Baran, ‘Mesele vatan mesele şehitlerimiz olunca akan sular durur” dedi. Başkan Baran ayrıca, şehit ailelerinin kendilerine emanet olduğunun ve onlara ihtiyaç duydukları her an yanlarında olacaklarının da altını çizdi. Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can ise yaptığı konuşmada’ Ordu millet birlikteliği bizim için çok önemlidir” diyerek emeği gecen herkese teşekkür etti.

sergi-003.jpg

ANITIN BOYU 2 METRE UZUNLUĞUNDA

Körfez Şehitleri Anıtı 2 metre boyunda ön yüzünde şehit künyelerinin yer aldığı kaide, kaidenin üzerinde 2 metre boyunda Türk Milleti’nin gözbebeği Mehmetçik ve Mehmetçiğin taşıdığı 1 metre boyunda Türk Bayrağı’ndan oluşmaktadır. Anıttaki Mehmetçik Türkiye Cumhuriyetinin dört bir yanını her türlü tehlikeden koruyan asker, polis, jandarma ve köy korucusu gibi güvenlik güçlerimizi temsil etmektedir.

 

METMETCİĞİMİZİ TEMSİL EDİYOR

Bir elinde silah diğer elinde Türk Bayrağı ile kaya parçası görünümlü kaidenin üzerine yerleştirilmiş olan Mehmetçik, her türlü tehlikeye karşı vatanımızı beklediğini ve milletimizi gözetlediğini ifade etmek için yerleştirilmiştir. Anıttaki Mehmetçik, her türlü düşmana bölücü terör örgütlerine karşı aziz milletimizin güvenliği, birliği ve bütünlüğü için gerektiğinde her zaman her yerde vatanın en ufak taşı için bile canını seve seve vermeye hazır Mehmetçiği temsil etmektedir.

anlatirken.jpg

DEV 4 ADET TÜRK BAYRAĞI BULUNACAK

Anıtın yapımına katkıda bulunanların isimleri ve yapıldığı tarih kaidenin en alt köşesinde bulunmaktadır. 2 metre boyundaki kaide vatan parçası bir kayayı temsil etmektedir. Anıt 250 kg civarında ve demir iskelet üzerine fiberglas malzemeden oluşmaktadır. Kaidenin taban alanı 1.86 metre en - 2.10 metre boy ölçülerine sahiptir. Kaidenin oturduğu taban granittir. Ayrıca anıtın cephesinde Türkiye’nin 4 bir yanını temsil edecek olan dev Türk Bayrakları Körfez Belediyesi armağan edecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız