Gündem

Körfezli Güzel yürekli 3 adam, Türkiye’de bir ilke imza atıyor

Körfez’de 3 güzel yürekli insan bir araya geldi ve şehitlerimizin isimlerini yaşatmak için aldıkları bir karar ile ilçede şehitlerin isimlerini bir anıtla yaşatmaya karar verdi.

31 Temmuz 2017 Saat: 23:00
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.431 kez okunmuştur

Körfezli Güzel yürekli 3 adam, Türkiye’de bir ilke imza atıyor
Körfezli Güzel yürekli 3 adam, Türkiye’de bir ilke imza atıyor

Körfez’de 3 güzel yürekli insan bir araya geldi ve şehitlerimizin isimlerini yaşatmak için aldıkları bir karar ile ilçede şehitlerin isimlerini bir anıtla yaşatmaya karar verdi.

Yüreği güzel 3 adam bir tesadüf sonucu güzel bir karar alarak, Körfez’li şehit düşen 28 kahramanımızın isimlerini yaşatmak için bir anıt yaptırmaya karar verdi. Körfezin tanınan ve sevilen isimlerinden; Eczacı Caner Göçmez, Doktor Taner Göçmez ve iş adamı İbrahim Tezel aldıkları karar ile şehit kahramanlarımızın adını yaşatmak için bir anıt yaptırdı.

28 KAHRAMANIN ADI YAZILACAK

Yaptırılan anıt Körfez Tütünçiflik Sahili’nde 04 Ağustos Cuma günü saat 15:30’da gerçekleştirilecek tören ile açılacak olurken konuyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Açıklamada basın mensuplarını Körfez Sahilde ağırlayan Caner Göçmez ve İbrahim Tezel anıt hakkında bilgi verdi. Körfez ilçesinde ki 28 şehidimizin isminin yazılacağı anıttın detaylarını eczacı Caner Göçmez anlattı.

HAFIZALARDA YAŞATMAK İÇİN

Göçmez, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin koruyucusu Mehmetçik ve güvenlik güçleri, devletimizin sembolü Türk Bayrağı’ mızı göklerde tutabilmek için gerektiğinde canını sakınmadan şehit olmuştur. Körfez ilçemizde de aynı kutsal amaç uğrunda kendini feda etmiş olan şehitlerimiz bulunmaktadır. Bu nedenle biz Körfez Şehitleri Anıtı’ nı halkımızın fedakar ve kahraman şehitlerini anmasını ve hafızalarında yaşatmasını sağlamak için yaptırmaya karar verdik.

HEYKEL TRAŞ NUH AÇIN’IN ESERİ

Bu bağlamda anıtı Körfez şehitlerinin aileleriyle yaptığımız görüşmelerin ardından,  Kocaeli Valiliği, Körfez Kaymakamlığı ve Körfez Belediye Başkanlığı’ nın izin ve yer tahsisi ile Körfez halkının çok ziyaret ettiği Körfez Sahili’ nde yapmayı uygun bulduk. Körfez Şehitleri Anıtı Heykeltıraş Nuh AÇIN tarafından yaklaşık iki ayda tamamlanmıştır. Anıtın yazıları Uğur Çağlar tarafından hazırlanmıştır.

ANITIN BOYU 2 METRE UZUNLUĞUNDA

Körfez Şehitleri Anıtı 2 metre boyunda ön yüzünde şehit künyelerinin yer aldığı kaide, kaidenin üzerinde 2 metre boyunda Türk Milleti’nin gözbebeği Mehmetçik ve Mehmetçiğin taşıdığı 1 metre boyunda Türk Bayrağı’ndan oluşmaktadır. Anıttaki Mehmetçik Türkiye Cumhuriyetinin dört bir yanını her türlü tehlikeden koruyan asker, polis, jandarma ve köy korucusu gibi güvenlik güçlerimizi temsil etmektedir.

MEMMETÇİĞİMİZİ TEMSİL EDİYOR

Bir elinde silah diğer elinde Türk Bayrağı ile kaya parçası görünümlü kaidenin üzerine yerleştirilmiş olan Mehmetçik, her türlü tehlikeye karşı vatanımızı beklediğini ve milletimizi gözetlediğini ifade etmek için yerleştirilmiştir. Anıttaki Mehmetçik, her türlü düşmana bölücü terör örgütlerine karşı aziz milletimizin güvenliği, birliği ve bütünlüğü için gerektiğinde her zaman her yerde vatanın en ufak taşı için bile canını seve seve vermeye hazır Mehmetçiği temsil etmektedir.

TÜRKİYE’NİN 4 BİR TARAFINI TEMSİL

Anıtın kaidesi dörtgendir, Türkiye’ nin dört bir tarafını temsil etmektedir. Şehitlerin künyelerinin yer aldığı kaidenin en üstünde “Bastığın yerleri “Toprak!” diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.” yazısı yer almaktadır. Kaidede Körfez Şehitlerinin adları levhalar üzerine sıralı bir şekilde yazılmıştır.

DEV 4 ADET TÜRK BAYRAĞI BULUNACAK

Anıtın yapımına katkıda bulunanların isimleri ve yapıldığı tarih kaidenin en alt köşesinde bulunmaktadır. 2 metre boyundaki kaide vatan parçası bir kayayı temsil etmektedir. Anıt 250 kg civarında ve demir iskelet üzerine fiberglas malzemeden oluşmaktadır. Kaidenin taban alanı 1.86 metre en - 2.10 metre boy ölçülerine sahiptir. Kaidenin oturduğu taban granittir. Ayrıca anıtın cephesinde Türkiye’nin 4 bir yanını temsil edecek olan dev Türk Bayrakları Körfez Belediyesi armağan edecek.

GÖÇMEZ’DEN KATKILARI İÇİN TEŞEKKÜR

Bu projede değerli fikirleriyle katkıda bulunan Milli Savunma Eski Bakanı, Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri IŞIK’ a; Kocaeli Eski Valisi, Diyarbakır Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’ na; Körfez Kaymakamı Sayın Dr Hasan Hüseyin CAN’a yer tahsisi ve alt yapı çalışmalarından dolayı Körfez Belediye Başkanı Sayın İsmail BARAN’a; aziz ve değerli şehit ailelerine; bu süreçte bizimle birlikte canla başla çalışan şehit babası Sayın Şaban ARLI’ ya desteklerinden dolayı teşekkürü borç biliriz. Siz basın mensuplarının da projemize gösterdiği ilgi ve alakaya da ayrıca teşekkür etmek isteriz” dedi.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız