Gündem

Körfez'de 75 milyonluk Bayram açılışı!

Körfez Belediyesi’nin vizyon projeleri arasında yer alan Körfez Kampüsü’nün temeli atıldı ve hizmete alınan 36 projenin açılışı da gerçekleştirildi

2 Nisan 2017 Saat: 18:44
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 838 kez okunmuştur

Körfezde 75 milyonluk Bayram açılışı!
Körfez'de 75 milyonluk Bayram açılışı!
Körfez Belediyesi’nin vizyon projeleri arasında yer alan Körfez Kampüsü’nün temeli atıldı ve hizmete alınan 36 projenin açılışı da gerçekleştirildi

Körfez Belediyesi tarafından hayata geçirilen 36 projenin açılışı, Belediye Başkanı İsmail Baran’ın ‘vizyon projeleri’ arasında yer alan Kocaeli Üniversitesi Körfez Kampüsü’nün temel atma töreniyle birlikte gerçekleştirildi. Kampüsün yükseleceği Yarımca Hacı Osman Mahallesi’ndeki eski belediye binası alanında gerçekleştirilen törene; Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Milletvekilleri İlyas Şeker, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Kocaeli Üniversitesi öğretim üyeleri ve görevlileri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

İLİM KENTİ OLMA YOLUNDA

universite-gorseli.jpg

Açılışı yapılacak 75 milyon 539 bin lira değerindeki proje tamamlanıp ilçeye kazandırılırken, yeni projelerin de tek tek startı verildi. Kocaeli Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilen Körfez Kampüsü de bu büyük projelerden biri.  4 bin 500 öğrenci kapasitesine sahip, 20 bin metrekare inşaat alanı olacak olan kampüs 17 milyon 748 bin 963 TL maliyete sahip, Selçuklu mimarisinde inşa edilecek. ‘Sanayi kenti ve liman kenti’ olarak adlandırılan Körfez, eğitime yönelik projelerin de tek tek hayata geçmesiyle birlikte ‘ilim kenti’ olarak anılmaya başlanacak.

 

ÜLKEMİZİN DEĞERLERİ

ust-gecitleri.jpg

Ulaşımdan tesislere, çevreden altyapıya kadar birçok hizmetin hayata geçtiği Körfez’de; projelere vatandaşın talep ve istekleri doğrultusunda yön verildi. Çamlıtepe Mahallesi’nde yapılan Ömer Halisdemir Parkı, Kirazlıyalı’da hizmete açılan Adnan Menderes Kültür Merkezi ve Yeniyalı Mahallesi’nde bölgenin en büyük düğün salonu olma özelliğini de taşıyan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi ve Kapalı Pazarı, ülkemizin önemli değerlerinin isimlerini taşıyan birkaç projeden biri oldu.

 

120 MİLYONLUK YATIRIM BÜTÇESİ

Tamamlanarak hizmete alınan projeler dışında; Sarnıç Han, Körfez Devlet Hastanesi Ek Bina, İlimtepe Kültür Merkezi, İlimtepe Duble Yol, Afet Kaçış Yolu ve spor merkezleri gibi birçok projenin startının verildiği Körfez’de, 2017 için dev yatırım bütçesi ayrıldı. Körfez Belediyesi, 2017 için planlanan 230 milyon liralık bütçenin 120 milyon lirasını yatırımlara ayırırken, bu alanda ilçeler arasında da ilk sırada yer aldı.

 

KÖRFEZ’İN TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

hereke-kalesi.jpg

Hereke Kalesi 1 ve 2. etap çalışmaları, Ürkütlü ve Hacı İbrahim Ağa Çeşmesi, Ali Hocalar Türbesi ve Sümer Camii’nin restorasyonları ile ilçedeki tarihi yapılara verilen önem ortaya koyulurken, bölgeye adını veren tarihi Taşköprü’de ise çalışmalar sürüyor. Bunlar devam ederken; Sultan Abdülaziz'in av köşkü olarak kullandığı yapı ve Cumhuriyet döneminde önemli bir yere sahip olan Kutluca Telgrafhanesi’de aslına uygun olarak yeniden hayat bulacak.

 

SOSYAL BELEDİYECİLİK PROJELERİ

Daha önce hayata geçirdiği e-dershane projesi, öğrencilere katkı payı ve bisiklet dağıtımı ile eğitime verdiği önemi ortaya koyan Körfez Belediyesi, ‘Hoş Geldin Bebek’ ile yeni doğum yapan annelere, ‘Hayırlı Teskereler’ ile de askere giden Mehmetçiklerimize çeşitli hediyeler takdim ederek sosyal belediyeciliğin gerekliliğini yerine getiriyor. İlçede 3 noktada kurulan ikram çeşmeleri ise Körfezlilere en iyi şekilde hizmet veriyor.

 

KENTİMİZDEKİ UYUMDAN HİZMET DOĞUYOR

baran-(2).jpg

Açılışta konuşan Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, “Sözü fazla uzatmayacağım. İnsanın hayırlısı insanlara hizmet edendir buyuruyor efendimiz. Bizde eğitimin en büyük hizmet olduğu inancındayız. 15 Temmuz gibi 28 Şubat gibi garabetleri tekrar yaşamamak için eğitimimizi sağlam temellere oturtmalıyız. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmasa bu çalışmaları yapamayız. Kocaeli’de çok güzel bir uyum var. Bu uyumdan hizmet çıkıyor. Hepimize hayırlı olsun. Sizlere ne kadar hizmet etsek azdır. Elimizden gelen tüm azmimizi, gayretimizi gösterdik. Daha nice açılışlar yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

KOÜ ÜLKEDE 3’ÜNCÜ BÜYÜK ÜNİVERSİTE

hulagu-006.jpg

Baran’ın ardından konuşan KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, “Bildiğiniz gibi ben Körfez’den evliyim. Depremi de burada yaşadık. O zamanki göçükte bende 6 saat kaldım. Bildiğiniz gibi KOÜ ülkemizde 3’üncü büyük konumunda olmasına rağmen, ülkemizin ihtiyacı ve eğitimin büyümesiyle, bizde daha çok büyüyeceğiz. Özellikle yerel yönetimlerin ciddi desteğini görüyoruz. Bu gün 4 bin 500 öğrenciye ev sahipliği yapacak bu kampüs Körfez’e ve şehre ivme kazandıracaktır” şeklinde konuştu.

 

2023 VE 2071 İDEALLERİMİZE ULAŞACAĞIZ

Hülagü’nün ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Açılışını yapacağımız binanın kentimize hayırlı olmasını diliyorum. Buradan bir yerel yönetici olarak emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız, milletvekillerimiz ve Sayın Bakan’ımıza teşekkür ediyorum. İnşallah 16 Nisan’dan sonra ülkemizde daha güzel bir değişim olacak ve 2023 2071 ideallerimize ulaşacağız. Ardından daha fazla hizmetle milletimiz için çalışacağız” dedi.

dsc_9755.jpg

BU HİZMETLERE ÖNCEDEN KAVUŞMALIYDIK

AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, “Eskiden belediyelerin her yere, çalışanına bile borcu olurdu. Ama şimdi hiçbir belediyemizin hiçbir çalışanına borcu yoktur. Bu yüzden Körfez Belediyemizi de kutluyorum. Hizmet bizim işimiz. İktidara geldiğimiz andan itibaren her zaman hizmet ettik. Ülkemizin bu hizmetlere daha önceden kavuşması gerekiyordu. Ancak biz iktidara gelmeden önce olmadığı için bunu biz gerçekleştirdik. Yani uzlaşı kültürünü önemsiyoruz ve hizmet üretiyoruz. 16 Nisan’da gerçekleşecek referandum sonrası uzlaşı kültürü daha da artacaktır” şeklinde konuştu.

 

KÖRFEZ ŞEHRİMİZE DEĞER KATIYOR

guzeloglu-(2).jpg

Şeker’in ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “İnsanı merkezine alan, insana hizmeti ibadet sanan bir anlayışla, Türkiye’nin 14 yıldır gördüğü gelişimi Körfezimizde de görüyoruz. 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşma yolunda bir tek amacımız var. O da insanımıza hizmet etmektir. Yapılan sadece fiziki binalar değildir. Canlının her türüne, sokak hayvanlarına bile yapılan bir hizmet var. Bizi geleceğe taşıyan işte budur. Kocaelimiz ülkemize büyük değer katıyor. Körfezimizde şehrimize değer katmaktadır. İnsanı temele alan görüşümüzle eğitimimizi hep daha zirvelere taşıyacağız” diye konuştu.

 

HÜLAGÜ VE BARAN’A TEŞEKKÜR

Son olarak kürsüye çıkan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Bu şehirde yaşamak bir ayrıcalık. Bu şehir dünyanın en güzel şehirlerinden birisidir. Ama Körfez’de ayrı bir ilçemizdir. Bir Körfezli olarak bu şehrin ve ilçemizin daha iyi durumlara gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Körfez ilçemiz son zamanlarda büyük açılışlara sahne oluyor. Bugünkü açılışımızda da işbirliği ile çalışan KOÜ Rektörümüz Sayın Sadettin Hülagü ve Körfez Belediye Başkanı Sayın İsmail Baran’a teşekkür ediyorum.

 

BİNA BİR YILA BİTECEK

İnşallah kazasız belasız bu bina bitecek. Öğrencilerimiz, yavrularımız orada eğitim görecek. Buraya gelince aklıma merhum KTO eski Başkanı Mustafa Efe geliyor. Her bir araya gelişimizde bunu bize anlatırdı. Allah gani gani rahmet eylesin. Kendisi Körfez sevdalısı bir insandı. Biz parası olmadığı için su patlağını tamir edemeyen belediyelerin olduğunu biliyoruz. O zamanlarda belediyelerin bir kaynağı yoktu. Ama hamdolsun bizim hiçbir belediyemizde sorunumuz yok. Belediyelerimiz insanlara hizmet üretmek ve onlara daha yaşanabilir bir alan yaratmak için çalışıyor. Sayın Baran’ın söylediği gibi bu bina bir yıla bitecek.

isik-(2)-001.jpg

SİYASETİN DİLİ YUMUŞAYACAK

Türkiye bunu nasıl sağladı. İstikrarı sağlayarak başardı. Türkiye 1960’dan 2002 yılına kadar tam otuz yıl kendi iç meseleleri ile uğraştı ama aynı dönemde dünya büyük ilerlemeler kaydetti. Peki, biz ne yaptık? Milletimize hizmet ettik. Önümüzde referandum var. Ülkemizin daha ileriye hızlı bir şekilde ulaşabilmesi için bu referandumu yapıyoruz. Dünya’daki örneklere baktığımızda bizden çok daha uzun tarihleri olan ülkeler bizden daha az koalisyon hükümetlerine sahip. Onları dünyada söz sahibi yapan işte budur. Fırsatımız varken hükümetin meclisten çıkma işini bırakalım, sandıkta vatandaş istediğini seçsin. Siz bu referandumda evet diyelim ki ülkemizde çok daha büyük istikrar sağlansın. Ülkede daha önce istikrar olsun diye yüzde 10 barajı çıkarıldı. Şimdi bu sistemde baraj olmayacak. Bir parti yüzde 50 oy alırsa seçilecek. Halktan yüzde 50 destek almak kolay değil. O yüzden siyasetin dili de yumuşayacak” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız